Külön nyomozó csoportok alakultak a dél-balatoni nyaralóbetörések felderítésére a Somogy Megyei Rendõr-fõkapitányság koordinálásával, miután több településen drasztikusan nõtt az ilyen esetek száma; Balatonfenyves önkormányzati rendõrség létrehozásának lehetõségeit vizsgálja.
Lombár Gábor, Balatonfenyves független polgármestere az MTI-nek szerdán elmondta, hogy a településen 2010-ben 75, 2011-ben pedig 127 betöréses lopást követtek el, s a növekvõ tendencia érezhetõen tovább folytatódik. A csaknem nyolc kilométer hosszú település 5200 ingatlanja közül csak mintegy 600-ban élnek állandó lakosok, a többi nyaralóépület, amelyek a téli hónapokban üresen állnak.
A település tavaly polgárõrség létrehozásával igyekezett fokozni a vagyonbiztonságot, amelyet az idén 11 térfigyelõ kamera felszerelésével szeretnének növelni. "Az önkormányzati törvény önkormányzati rendõrség létrehozását is lehetõvé teszi, aminek feltételeit is megvizsgáljuk, mert elképzelhetõ, hogy a képviselõ-testület áldozna erre a célra is" - mondta a polgármester.
Lombár Gábor beszámolója szerint a fonyódi kistérség legutóbbi ülésén általános problémaként került szóba a betörések számának növekedése, amellyel több más dél-balatoni település, köztük Balatonlelle is küzd. A helyi tapasztalatok szerint erõszakos bûncselekmény nemigen történik, a vagyon elleni bûncselekményeket pedig különbözõ elkövetõi körök hajtják végre. Van amelyik mindent visz, van amelyik beköltözéssel és a talált élelmiszerek elfogyasztásával okoz kárt, és van, amelyik apróbb, értékes dolgokat gyûjt össze, szintén jelentõs károkat okozva. Ez utóbbi a legjellemzõbb a fenyvesi fosztogatókra, akik tömegével gyûjtöttek be csatorna-fedlapokat is az elmúlt egy-két évben - tette hozzá a polgármester.
Galácz György, Balatonmáriafürdõ független polgármestere az MTI-nek úgy nyilatkozott: "kevés a rendõri jelenlét, és a helyi polgárõrség sem gyõzi a nyolc kilométer hosszú település õrzését". A csaknem 800 lakosú település a lakosainak 8-10 szeresét befogadni képes infrastruktúrával rendelkezik, ezeknek az õrzését kellene megoldania. A polgármester beszámolója szerint míg tavaly 9, az idén már eddig 50 nyaralófeltörésre derült fény, ahogy tavasszal a nyaralótulajdonosak kezdenek visszatérni a településre.
Balatonmáriafürdõn fõkét rézbõl készült gázcsöveket és a vízelvezetõk aknafedeleit lopkodták össze az elmúlt hónapokban. Ennek okát a fém világpiaci árának növekedésben és a gazdasági helyzet romlásában látja a polgármester. Szerinte a helyzet további romlására kell számítani, ezért a település nagyobb rendõri jelenlétet kér és kamerás megfigyelõrendszer kiépítését tervezi.
Karsay Kornél, a Somogy Megyei Rendõr-fõkapitányság sajtóreferense az MTI megkeresésére elmondta, kiemelten kezelik a dél-balatoni betöréssorozatok ügyét. E települések nagy részét nyaralóövezet teszi ki, ahol egészen tavaszig nincs forgalom, így a bûncselekményeket gyakran csak hónapok elteltével fedezik fel. Az érintett siófoki, fonyódi és marcali rendõrkapitányságon - a megyei fõkapitányság koordinálásával - külön nyomozó csoport jött létre ezen ügyek felderítésére, közterületi szolgálat szervezésével állandósítják a rendõri jelenlétet, továbbá megerõsített éjszakai szolgálatot igyekeznek biztosítani a nyaralóövezetekben.
A szóvivõ arra is kitért, hogy a balatonfenyvesi betörések eddig mintegy harmadában sikerült beazonosítani a tetteseket, a balatonmáriafürdõi esetekben a rendõrség látókörébe került egy, a betörések egy részével gyanúsítható elkövetõ. A hasonló bûncselekmények megelõzése érdekében a kapitányságok munkatársai folyamatos munkakapcsolatban állnak a helyi polgárõrségekkel is - tette hozzá Karsay Kornél.
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>