A kipárolgó gõzök begyulladása, úgynevezett piroforos jelenség okozhatta a Mol zalaegerszegi olajfinomítójában májusban és júniusban történt két robbanást és tüzet - összegezte a tûzvizsgálat eredményét a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság (ZMKI).
A Mol zalaegerszegi finomítójában május 18-án, majd június 26-án feltöltés közben robbant fel és gyulladt ki egy-egy nagyméretû bitumentartály. Egyik baleset sem járt személyi sérüléssel, a levegõbe nem került kimutatható mennyiségû káros anyag.
Egri Gyula, a ZMKI igazgatója az MTI-nek elmondta: a tûzvizsgálathoz igénybe vett szakértõi vélemények alapján mindkét alkalommal azt állapították meg, hogy "a viszonylag magas hõmérsékleten tárolt anyagból kipárolgó gõzök begyulladása okozhatta a robbanást és a tüzet". Magyarázatként hozzáfûzte: azt nevezik piroforos anyagnak, amely bizonyos mennyiségû oxigén jelenlétében gyújtóforrás nélkül begyulladhat.
Az igazgató kifejtette: a szakértõk és más hatóságok vizsgálata alapján nem lehetett százszázalékos pontossággal meghatározni, hogy mi vezetett el a robbanásig, de ki tudtak zárni egyes okokat. A Mol a technológiai elõírásokat betartotta, a tartályoknál anyaghibára vagy elöregedésre utaló jeleket nem találtak, személyi felelõsséget nem lehetett megállapítani.
Azért, hogy a feltételezhetõ okokat kizárják, és további hasonló eseteket megelõzzenek, több teendõt is megfogalmazott a hatóság, amelyek egy részét az olajtársaság azóta már el is végezte.
A katasztrófavédelem elõírta egyebek mellett a gyártástechnológiai szabályok felülvizsgálatát, a tartályokban - a robbanásveszély elkerülése érdekében - az oxigénkoncentráció csökkentését, valamint a bitumentároló rendszerek mérését és szakaszolhatóságát lehetõvé tevõ intézkedéseket - közölte Egri Gyula.
A májusi üzemi baleset során egy 6-8 méter átmérõjû, fémborítású, ezer köbméteres tartály teteje felhasadt a bitumennel történt feltöltése közben. A Mol akkori közleményében úgy fogalmazott: a tartály teteje "mûszaki meghibásodás miatt felhasadt, a kiáramlás helyén tûz keletkezett", az üzemi személyzet a tüzet a tûzoltóság kiérkezése elõtt eloltotta.
Június végén egy ötszáz köbméteres bitumentartály szintén töltés közben robbant fel, az oldala felhasadt, majd 10-15 méter magas lángoszloppal égett. A tüzet tíz perc alatt megfékezték a tûzoltók.
Az olajtársaság és a katasztrófavédelem mindkét esetrõl azt közölte, hogy a környezetbe minimális, nem kimutatható mennyiségû káros anyag került, amely a lakosságot nem veszélyeztette, és nem is volt szükség lakosságvédelmi intézkedésekre.
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>