Az „iskolarendõr” programnak is köszönhetõen a gyermekek közlekedésbiztonsága terén – nemzetközi viszonylatban is – jelentõs sikereket könyvelhetünk el. A hatályos közlekedéspolitikai koncepció báziséve, azaz 2001 óta a közúti közlekedési balesetben megsérült gyermekek száma mintegy 36%-kal (2461→1581) csökkent hazánkban. A balesetben meghalt gyermekek vonatkozásában az adatok még „kedvezõbbek”. A 2001. évi 37 fõvel szemben 2011-ben 12 gyermek vesztette életét közúti balesetben, mely csökkenés 68%-os.
A gyermekek a legsérülékenyebbek, legyen szó közúti közlekedési balesetekrõl, élet- vagy vagyon elleni bûncselekményekrõl, bármilyen rossz szándékú befolyásról, vagy csak a tapasztalatlanságukból fakadó átgondolatlan döntésekrõl. Õk azok, akik életkorukból adódóan nem érzik a veszélyt, a közlekedési helyzetekben, vagy az élet más, számukra ismeretlen szituációiban. A tudatos közlekedési magatartás kialakításában, illetve a bûncselekmények megelõzésében, a felkészítésnek, a szülõi példamutatásnak, a tanórai és a tanórán kívüli közlekedésre nevelésnek meghatározó szerepe van.
A Rendõrség 2008. szeptember 1-jével hirdette meg „Az iskola rendõre” programot, amely az eddigi tapasztalatok alapján nagymértékben segítette a gyermekek védelmére irányuló átfogó bûn- és balesetmegelõzési tevékenységet.
A program egyik célja, hogy a rendõrség közelebb kerüljön az ifjúsághoz és ezáltal „pozitív rendõr-kép” alakuljon ki a gyermekekben, szülõkben és a pedagógusokban.
Az elmúlt négy tanév eredményeit és tapasztalatait értékelve elmondható, hogy a rendõrség által meghirdetett programmal, annak céljaival az iskolák jelentõs része egyetértett, azt szívesen fogadták. Elmondható, hogy a rendõri jelenlét miatt a gyermekek, a pedagógusok és a szülõk egyaránt nagyobb biztonságban érzik magukat, valamint az is érzékelhetõ, hogy az iskolák környékén a gépkocsivezetõk sokkal figyelmesebben, a közlekedési szabályokat betartva közlekednek.
A programnak köszönhetõen az oktatási intézmények vezetõi bátrabban jelzik észrevételeiket, és bizalommal fordulnak a rendõrséghez. Az iskolák vezetõi pozitívumként élték meg, hogy olyan kontakt, illetve koordináló személy került az iskola és a rendõrség „közé”, akihez közvetlenül fordulhatnak problémáikkal, kérdéseikkel, ezzel folyamatossá vált az érintett iskolákban az információáramlás. A rendõrök által tartott elõadások, illetve egyéb rendezvények pedig tovább színesítették a gyermekek szabadidõs tevékenységét.
Zala megyei helyzet
Megyénkben „Az iskola rendõre” programhoz 98 általános iskola csatlakozott, a delegált rendõrök létszáma 80 fõ.
A Zala megyei rendõri szervek az iskolarendõr közremûködésével már a tanév megkezdése elõtt áttekintették és elemezték valamennyi frekventált helyen lévõ oktatási intézmény közvetlen környezetének közbiztonsági, közlekedési és bûnügyi helyzetét. Ennek keretében a helyi önkormányzatokkal és a területileg illetékes közlekedési hatóságokkal közösen – esetenként az érintett tanintézetek képviselõit is bevonva – az iskola közelében forgalomszervezési és forgalomtechnikai bejárásokat tartottak, mely során ellenõrzték többek között a közúti jelzések meglétét, útburkolati jelek, közúti jelzõtáblák észlelhetõségét, szükség esetén javaslatot tettek közlekedésbiztonsági eszközök (pl.: lánckorlát) kihelyezésére.
A tanévkezdéshez kapcsolódóan 2012. szeptember hónapban – a napi oktatás kezdetének és befejezésének idõszakában – kiemelt rendõri jelenlét lesz biztosítva azon általános iskolák környékén, ahol ez közlekedés- és közbiztonsági szempontból indokolt. Célunk, hogy elõsegítsük a gyermekek biztonságos közlekedését, mindemellett fokozott figyelmet fordítunk a gépjármûvezetõk jogkövetõ magatartásának ellenõrzésére, kiemelten a kijelölt gyalogátkelõhely megközelítésére, továbbá a biztonsági öv és gyermekülés kötelezõ használatára. Amely településeken ez lehetséges, a polgárõrség tagjaival kibõvülve kerül végrehajtásra az iskolák környékének felügyelete.
Az iskolarendõrök osztályfõnöki órák keretében tájékoztatást adnak a korosztályt érintõ baleset-megelõzési információkról, a közlekedés veszélyeirõl és a helyes közlekedési magatartásról.
Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság
REND-ŐR ROVAT >>>