Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57027161    








Honlapkeszites

Elsõsegélynyújtó és csecsemõgondozási versenyek a Vöröskeresztnél

A Vöröskereszt feladatának tekinti az ifjúság felkészítését a felnõtt életre. Ezt a célt szolgálja a minden évben megrendezésre kerülõ elsõsegélynyújtó, illetve a csecsemõgondozási verseny, valamint az ezeket megelõzõ rendszeres, hónapokon át tartó szakköri munka.

A versenyek és a szakkörök fontosságáról beszélgettünk Antal Istvánnéval, a Magyar Vöröskereszt Városi Szervezetének nagykanizsai területi vezetõjével.


– Egy baleset megtörténtekor nem mindig érkezik idõben a szakavatott segítség. Ezért nagyon fontos, hogy az elsõsegélynyújtás oktatása széles körben terjedjen. Az emberek nem mernek segíteni társaikon, de az is elõfordul, hogy nem is akarnak. Ez empátia és odafigyelés kérdése. Ha fiatal korban beleneveljük a gyerekekbe, hogy segítsenek, és segíteni tudjanak, akkor talán felnõttkorban jobban odafigyelnek egymásra. A Vöröskereszt azon van, hogy ez így történjen. Minél fiatalabb valaki, annál fogékonyabb a tanulásra, az ismeretek elsajátítására. Éppen ezért lenne érdemes elkezdeni az elsõsegélynyújtás játékos oktatását már óvódás korban. Ez Németországban és Ausztriában már mûködik, sajnos mi ebben még le vagyunk maradva.
– Mit lehet tudni az elsõsegélynyújtó versenyrõl?
– Idén 37. alkalommal rendezte meg a Magyar Vöröskereszt. Egy felmenõ rendszerû versenyrõl van szó. Ez azt jelenti, hogy van városi, megyei és országos forduló. Ebben az évben május 6-án zajlott a városi – amelyen természetesen a városkörnyéki iskolák is részt vettek –, május 13-án Zalaegerszegen a megyei és május 23. és 25. között az országos döntõ. Ez utóbbin az általános iskolai kategóriában a Nagyrécsei Általános Iskola 5., középiskolai kategóriában a Batthyány Lajos Gimnázium csapata 11. helyezést ért el.
– Milyen jelentõsége van a csecsemõgondozási versenynek ilyen fiatal korban?
– A fiatalok ismerkednek a csecsemõ gondozásával, táplálásával, a pelenkázással.
– Csak „kézzel fogható” dolgokat, technikákat tanulnak, vagy lelki odafigyelésrõl, bánásmódról is van szó a szakkörön?
– Természetesen arról is beszélnek, hogy a pelenkázás, fürdetés közben szólni kell a gyermekhez. Fontos, hogy a pici megismerje az édesanyja hangját. Állandó kontaktusban kell lenniük egymással. A versenyen azt is pontozzák, hogyan tud a versenyzõ a kicsivel beszélni, mit mond neki, milyenek a mozdulatai a csecsemõ felé.
– Az idén május 20-án egyszerre rendeztük meg a városi és a területi fordulót. Az országos megmérettetés június 6. és 8. között lesz Tatabányán, ahova a Nagyrécsei Általános Iskola és a Dr. Mezõ Ferenc Gimnázium diákjai jutottak tovább.
– Hogyan folyik a felkészülés a versenyekre?
– A csecsemõgondozásra az iskolai védõnõ készíti fel a diákokat, az elsõsegélynyújtásra pedig a mentõállomás dolgozói. Az elméleti részben vöröskeresztes dolgozók segítenek. Szakemberek alkotják a zsûrit is: mentõsök, gyermekorvosok, területi védõnõk. Tehát szakmai téren nagy az összefogás. Szeretnénk, ha a jövõben még több iskola venne részt ezekben a programokban, mert ez egy nagyon fontos dolog a gyerekek jövõjét tekintve.
Steyer Edina



2008-06-02 14:47:21


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül