Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57027404    








Honlapkeszites

Házunk védelme, nyugalmunk védelme

Elõzzük meg a bajt! A bûncselekmények többsége megelõzhetõ! Engedje meg, hogy segítsünk!
A személyi tulajdon védelméért legtöbbet ki-ki saját maga tehet, tehát Ön az elsõ számú felelõse vagyona, értékei megóvásának. Öntõl függ, hogy lakása, lakáson kívüli értékei, hétvégi háza mennyire válik betörõk célpontjává. Gondolja át, mit tett eddig ezek védelme érdekében! Mi az alábbiakat javasoljuk:


MAGATARTÁSI ÉS TAKTIKAI VÉDELEM:


• A lakást, kaput akkor is tartsák zárva, amikor otthon tartózkodnak. A biztonsági láncot se felejtsék el beakasztani!
• A társasházak lakói gondoskodjanak a közös helyiségek megfelelõ zárásáról, az illetéktelenek bejutásának megakadályozásáról.
• Végzettségét, címeit ne tüntesse fel névtábláján, ha nem feltétlenül szükséges, mert ebbõl vagyoni helyzetére lehet következtetni!
• Egyedül élõ nõk –saját biztonságuk érdekében – elég, ha csak vezetéknevüket tüntetik fel!
• Idõnként vizsgálják át a bejárati ajtót és környékét, hogy nincsenek-e számok, jelek odaírva, papírcsík, gyufaszál az ajtó réseibe dugva, cellux-csík felragasztva. Ezeket azonnal távolítsa el, mivel az Ön távollétei megfigyelését szolgálják!
• Ajtónyitás elõtt minden esetben gyõzõdjön meg – például: az optikai kitekintõ igénybevételével – az Önhöz érkezõ személy kilétérõl!


• Ha idegenek csengetnek be, és valakit keresnek, vagy szolgáltatást, vásárlást ajánlanak, rosszul-létet színlelnek, netán valamilyen apróságot kérnek, ne engedje be õket lakásába. A „hivatalos személyektõl” is kérje el igazolványukat!
• Ha ismeretlen, lakóknak vélt személyeket látnak csomagokkal (doboz, bõrönd, nagytáska, televízió, képek, bútorok, stb.) közlekedni lakóházukban, figyeljék meg, hogy melyik lakásból jöttek ki. Próbálják meg személyleírásukat megjegyezni, az általuk használt jármû típusát, rendszámát írják fel!
• Idegenekkel ne közöljék, hogy mikor nincsenek otthon, de rokonainak, jó szomszédjaiknak mindig hagyják meg elérhetõségüket (cím, telefon-szám)!
Kérjék meg õket a levélszekrény kiürítésére, az újságok, díjbeszedõ cédulák bevételére!
• Lakáskulcsát ne tegye ajtaja közelében található „biztos rejtekhelyre” (lábtörlõ, villanyóraszekrény stb.)!
• Ha a biztonsági zárat nem tudja bezárni, ne menjen el hazulról, mert lehet, hogy a bûnözõk a lakást betörésre „elõkészítették”. Gondoskodjon zárcserérõl, de ne hagyja felügyelet nélkül a lakást!
• Kulcsait ne tartsa igazolványaival egy helyen, mert ellopásuk esetén „kulcsrakész” segítséget ad pontos lakcímével, autórendszámával a betörõknek! Ne tüntesse fel címét kulcstartóján!

• Taktikai védelemként alkalmazhatók olyan mûszaki eszközök is, amelyek a tulajdonos ott-létének látszatát keltik, például.: idõkapcsolóval ellátott véletlenszerû fény- és hanghatásokat produkáló berendezések.

 

„KI MINT VESZI ZÁRÁT, ÚGY ALUSSZA ÁMÁT!” - MECHANIKAI VÉDELEM:

A legtöbb betörõ, tolvaj az ajtón, ablakon át hatol be a lakásba, így a nyílászárók védelme a legfontosabb! Ez persze vonatkozik a pince, a padlás, a kamra és garázs ajtóira, ablakaira egyaránt. Áthatolhatatlan ajtó, ablak még nem készült, amit ember bezárhat, azt ki is tudja nyitni.

De nem mindegy, hogy milyen nehézségek árán és mennyi idõ alatt!

A lakások behatolás elleni védelme kettõs célt szolgál. Egyrészt jelzi a betörõ számára, hogy nem lesz könnyû dolga, tehát megelõzési funkciója van, másrészt feltartja a betörõt, esetenként olyan hosszú idõre, ami már elegendõ arra, hogy leleplezzék, tetten érjék õt.

Követelmények az ajtókkal szemben:
• a bejárati ajtó keményfából, vagy fémbõl készül-jön,
• az ajtólap legyen tömör, 40-50 mm vastagságú,
• csak optikai kitekintõ legyen rajta (ablak nem indokolt),
• az ajtólap és a tok záráspontossága ne haladja meg a 2 mm-t,
• az ajtólap zárását minimum 2 db biztonsági zár biztosítsa, még hatékonyabbak a több ponton záródó ajtózárak, vagy az ún. biztonsági ajtók,
• az ajtókat kiemelés és feszítés ellen is biztosítani kell,
• cilinderbetéteket, mágnes betéteket takarólemezzel kell ellátni, így megakadályozhatjuk azok mechanikai feszítését, törését.


Követelmények az ablakokkal, szellõzõkkel szemben:

Biztonságunk érdekében célszerû mechanikai védelemmel ellátni minden olyan nyílást, amelynek nagysága akkora, hogy egy vékonyabb testalkatú ember átfér rajta. Egy jól elkészített, szakszerûen beépített rács megfelelõ mechanikai védelmet nyújt, de a fémredõnyök, valamint már a modern technika képviseletében a törésgátló fóliák is jó szolgálatot tehetnek. Esztétikai szempontból nem mindenki törekszik lakása berácsoz-tatására. Nekik ajánljuk az elektronikai eszközök alkalmazását.

ELEKTRONIKAI VÉDELEM:

Az elektronikai védelem a mechanikai védelem és a személyi õrzés fontos kiegészítõje, de önállóan is alkalmazható.
Míg a hívatlan látogató szorgosan keresi záraink kinyitásának módját, fontos, hogy a külvilág tudomására hozzuk: valaki jogtalanul be akar hatolni otthonunkba.

Egyik lehetõség helyi riasztású hang- és fényjelzõ készülékek felszereltetése, melyekre hívjuk fel a szomszédban lakók figyelmét.

Másik megoldás az ún. távriasztás, távfelügyelet. Ennek lényege, hogy szinte attól a pillanattól kezdve, hogy a betörõ „dolgozni” kezd, otthonunktól távolabb, egy erre szakosodott központ észleli az eseményt és úgynevezett kivonuló szolgálatot, „elfogókat” küld a helyszínre.

Ha hazaérkezéskor betörés nyomait észleli, ne menjen be a lakásba, a lehetõ legrövidebb idõn belül értesítse a rendõrséget!


Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság
Bûnmegelõzési Alosztálya



2013-02-18 05:49:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül