Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57675277    








Honlapkeszites

Sikeres kutatási hetet zártak a középiskolás diákok

Zala Megyébõl egyedül Horváth Balázs a nagykanizsai Batthyány Lajos Gimnázium diákja vehetett részt és kiemelkedõ sikerrel végezte el a kutatási feladatát az MFA vezetõ kutatói segítségével a nanoszerkezetek elõállítása és tulajdonságainak vizsgálata témában.

A Magyar Tudományos Akadémia Mûszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézete (MTA MFA) saját finanszírozásából egyedülálló lehetõséget biztosított 16 középiskolás számára 2008. június 23-27 között. A széles körben meghirdetett „Tanuljunk egymástól!” programra internetes pályázaton az ország minden részébõl több mint ötven diák jelentkezett. A kezdeményezés nem titkolt célja a kritikus szint alá csökkent hazai természettudományos érdeklõdés felélénkítése volt. A szerencsés diákok ezen a héten bepillantást nyertek az MFA kutatásaiba, a fizika, kémia, biológia és a mérnöki tudományok boszorkánykonyhájába és próbára tehették tehetségüket, ötleteiket, pályaválasztási segítséget is kaphattak.


A diákok olyan területeken szerezhettek elsõ kézbõl laboratóriumi tapasztalatokat, mint például vékonyréteg-megmunkálás, nanoszerkezetek készítése, a transzmissziós és pásztázó elektromikroszkópos anyagvizsgálatok, tapintás és gázérzékelõ szenzorok készítése és bevizsgálása.

Zala Megyébõl egyedül Horváth Balázs a nagykanizsai Batthyány Lajos Gimnázium diákja vehetett részt és kiemelkedõ sikerrel végezte el a kutatási feladatát az MFA vezetõ kutatói segítségével a nanoszerkezetek elõállítása és tulajdonságainak vizsgálata témában.

A diákok munkájukról pénteken Dr. Kroó Norbert, akadémikus, az MTA alelnöke, az MFA Tudományos Tanácsa valamint tanáraik elõtt adtak számot.

Dr. Kroó Norbert beszédében elmondta, hogy fantasztikus kezdeményezésnek tartja ezt a hetet az MFA részérõl, igyekszik a többi kutatóintézetet is a késõbbiekben ehhez hasonló rendezvények szervezésére rávenni, hiszen a Rocard-jelentés is rámutatott arra hogy Magyarországon a felsõoktatásban végzettek közül a természet-tudományos és mérnöki hallgatók száma az európai átlagnak csak fele, ezen változtatni kell. Hangsúlyozta, hogy nagy öröm számára ennyi tehetséges fiatalt látni, hiszen „a kutatás szépségét csak akkor lehet meglátni, ha már benne van az ember”. Ehhez csak a középiskolai fizika oktatás kevés, hiszen a fiatalok azon felül is „kihívást, izgalmas feladatot várnak amit itt megkaphattak”.

Az ünnepélyes oklevélátadáson Dr. Bársony István igazgató elmondta, hogy az esemény mottójához híven a kutatók is sokat tanultak, a fiatalok életet hoztak az intézetbe és a program minden kollegát megmozgatott. Gratulált a diákoknak a sikeres munkához és emlékeztette õket, hogy Dr. Pálinkás József, az MTA elnöke nyitónapján tett ígéretéhez híven, az itt végzett munkáról készült legjobb dolgozatokat díjazni fogja. A diákok ezt követõen átvették a díszoklevelet, és egy az ATOMKI által felajánlott könyvjutalmat. Ezen kívül hazavihették a saját maguk által az ország egyetlen mikrotechnológiai tisztalaboratóriumában vékonyréteg-technikával készített egyedi MFA-logot is Si szeleten.



2008-06-30 08:54:18


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül