Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57679465    








Honlapkeszites

Együttmûködési megállapodása a kutatás-fejlesztés jegyében

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium valamint a Pannon Egyetem több mint két éves együttmûködése folyamán a KIM Nemzeti Biztonsági Felügyelet kifejezetten eredményes szakmai együttmûködést alakított ki a Pannon Egyetemmel. A további hosszú távú és sikeres szakmai együttmûködés elõsegítése érdekében hozta létre 2013. március 28-án a felügyelet és az egyetem a jelenkor információ-biztonsági kihívásaival versenyre kelõ és az elmúlt évek tanulságaira épített információ-biztonsági kutatás-fejlesztési központot a Pannon Egyetem Mûszaki Informatikai Karának szervezeti keretein belül. A Központ neve: Pannon Egyetem, Mûszaki Informatikai Kar, Információbiztonsági Kutató-Fejlesztõ Központ (Research and Development Center for Cyber Defence).


Dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a sajtótájékoztatón elmondta, míg száz évvel ezelõtt a biztonság a fegyveres erõk feladata volt, ma az intelligencia erõsségének kérdése. A Nemzeti Biztonsági Felügyelet az információ-biztonsággal foglalkozik, és kiválóan vizsgázik ezen a téren: nemcsak azért, mert Magyarországot sikerül rendre megvédenie a hacker-támadásoktól, hanem mert a nemzetközi porondon is helytáll a szakembergárdája. A biztonság dinamikusan változó terület, állandóan lépést kell tartani a fejlõdéssel és biztosítani az utánpótlást, mondta.
A NATO olyan kapcsolatot szeretne kiépíteni a felsõoktatási intézményekkel, amely a kibervédelemmel foglalkozik az egyre erõsödõ támadásokkal szemben – emelte ki Zala Mihály, a Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke. Hozzátette, a veszprémi kutatóközpont bejelentkezett ebbe a projektbe, így ez a központ az elsõk között vehet részt a tevékenységben. Nemzeti központ lesz, de NATO-akkreditációt kapnak az itteni oktatási formákra.
Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora hangsúlyozta, egy egyetem akkor tekinthetõ minõséginek, ha oktatási intézményként, kutató intézetként és K+F intézetként is minõségi. Bármelyik hiányzik, vagy nem megfelelõ, a másik kettõ sem tud tartósan minõségi lenni. A Pannon Egyetem kiváló példa arra, hogy lehetséges minõség és fenntarthatóság egy intézményen belül Magyarországon. A mai napon aláírt szerzõdés is ezt a folyamatot erõsíti, mondta.
A Központ feladata, hogy mind szakmailag, mind a szükséges infrastruktúra tekintetében támogassa a Felügyelet és az Egyetem közös kutatás-fejlesztési, valamint oktatási tevékenységét, továbbá akkreditációs tanácsadó központként támogathassa az NBF kompetenciájába tartozó folyamatokat.
A Nemzeti Biztonsági Felügyelet és a veszprémi Pannon Egyetem közös irányításával és együttmûködésével egy olyan lehetõség nyílik meg Magyarország elõtt, melynek keretében a gazdasági szektor, a kormányzat és az egyetemi szektor együttmûködésében új megoldások, a folyamatosan megújuló és fejlõdõ információ-biztonsági fenyegetésekre újszerû válaszok születhetnek meg a jövõben. A központ az informatikai és információ-biztonsági kutatások és fejlesztések mellett a hazai egyetemi hallgatók és a felnõtt-szakképzés oktatási rendszerébe, valamint a továbbképzésre jelentkezõk számára egyfajta információ-biztonsági elit képzést lesz képes nyújtani, ezzel a szakmának és a magyar szakembereknek nem csak a hazai, hanem a nemzetközi megbecsültségét is emelni fogja. További cél az is, hogy a NATO és EU tagállamok szakemberei keressék az új központ képzéseit, valamint együttmûködések alakuljanak ki a lehetõ legtöbb szövetséges ország „kiválósági közponjaival”.
Az információs rendszereket érõ támadások, az információ jogosulatlan megszerzésére irányuló külföldi és belföldi tevékenységek száma évrõl évre exponenciálisan nõ. Sem a magánfelhasználók, sem pedig a vállalati és intézményi számítógép felhasználók nem lehetnek biztonságban addig, amíg a szakember képzésben, továbbképzésben nem jelennek meg azok a modulok, amelyek az új kihívásokra lesznek képesek felkészíteni azon szakértõket, akik ezeket a rendszereket tervezik, üzemeltetik, fejlesztik vagy csak felhasználják.
A kiberbiztonság, az adataink védelme, a minõsített információk megfelelõ kezelése, illetve kiszivárgásának megakadályozása globális kihívást jelent a világ mintegy 2 milliárd internet-felhasználója számára. A három szektor most elindított együttmûködése megfelelõ szintre emeli hamarosan Magyarországot abban a tekintetben, hogy vezetõ nemzet lehessen az informatikai és információ biztonság, a kibervédelem területén és a kiberbûnözés elleni harcban, ezzel mintegy folytatva a 2000-es évek elején elindított folyamatokat (Budapesti Egyezmény), valamint az elmúlt 3 évben a KIM irányítása alatt mûködõ Nemzeti Biztonsági Felügyelet az információ-biztonság és kibervédelem területén elért hazai és nemzetközi sikereit.
A veszprémi központ olyan kutatásokat, fejlesztéseket, oktatási rendszereket fog kidolgozni és végrehajtani, amelynek keretében akár exportálható megoldások is születhetnek a jövõben, mindezzel a hazai privát szektor versenyképességét is fokozhatja az informatika és információ-biztonság szakterületén, valamint hozzájárulhat az állampolgárok személyes adatainak védelméhez és a magyar kormányzati és közigazgatási informatikai rendszerek biztonságának emeléséhez.

PEN-Kanizsa
 



2013-03-29 08:46:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül