Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57026528    








Honlapkeszites

Lázár János: visszaszolgáltatják a letétbe helyezett mûtárgyakat

Jegyzéket készít a Miniszterelnökség a magyar múzeumokban vitathatatlanul nem állami tulajdonban lévõ mûtárgyakról, hogy azokat visszaszolgáltassa a jogos tulajdonosoknak - jelentette be Lázár János kedden Keszthelyen, amikor a Sigray-család örököseinek átadott 86, eddig múzeumi letétben õrzött mûtárgyat.


A Miniszterelnökséget vezetõ államtitkár elmondta: a kormányfõ döntése alapján május 1-jei hatállyal a Miniszterelnökségen belül létrejön a letétbe helyezett kulturális javak titkársága, amelynek a második világháború kitörésétõl a rendszerváltozásig terjedõ idõszakban az államra bízott javakat kell felülvizsgálnia.
Ennek érdekében a kultúráért felelõs miniszter a nagy nemzeti intézményeket - így a Magyar Nemzeti Múzeumot, a Szépmûvészeti Múzeumot, a Magyar Nemzeti Galériát és az Iparmûvészeti Múzeumot - arra szólítja fel: készítsenek soron kívüli leltárt azokról a letétben lévõ mûtárgyakról, amelyeket azzal a szándékkal bíztak a magyar államra, hogy õrizze meg, és nem azzal a szándékkal, hogy kobozza el õket.
A jegyzéket, amelyen a mûtárgyak beazonosíthatók lesznek, a következõ 12 hónapban a titkárság elektronikus formában nyilvánossága hozza, hozzáférhetõvé teszi az egész világon, és lehetõséget ad arra, hogy az örökösök visszaigényeljék a mûkincseket a magyar államtól. Lázár János ezt ambiciózus tervnek minõsítette, mert "a múzeumok zsúfolásig tele vannak olyan tárgyakkal, amelyek nem képezik a magyar állam tulajdonát", tisztázatlan körülmények között vagy a magyar állam rossz szándékával kerültek a múzeumok kezelésébe. Hozzátette: tudják, hogy a muzeológusokat megosztja ez a kérdés, de Keszthellyel példát is szeretnének mutatni a megoldásra.
A Festetics-kastélyban kiemelt beruházásként 1,8 milliárdos kerettel indult turisztikai fejlesztés és várhatóan Keszthelyen folytatódik az állami kastélyfelújítási program, amelynek eredményeként a fertõdi kastély már megújult.
Lázár János jelezte: szeretnék, ha ezekbe az épületekbe már csak tisztázott helyzetû mûkincsek kerülnének, ezért elsõ lépésként az Iparmûvészeti Múzeumból visszakerülnének Keszthelyre a Festeticsek tárgyai.
A Miniszterelnökséget vezetõ államtitkár a Helikon Kastélymúzeumban a Sigray-örökösök és ügyvédjük jelenlétében arról is beszélt, hogy a magyar államnak és a magyar kormány képviselõjének kötelessége a bocsánatkérés, "tekintettel arra, hogy az elmúlt 22 évben vitathatatlan jogi sorsú mûtárgyak visszaszolgáltatását illetõen Sigray Antal örököseit méltánytalan és komoly hátrányos megkülönböztetés érte a magyar kormányok, illetve a magyar állam részérõl".
Emlékeztetett arra is, hogy Magyarország a második világháborúban "súlyos bûnt követett el" saját állampolgáraival szemben, mert különösképpen 1944. március 19-ét követõen nem volt képes megvédeni õket és az általuk rábízott javakat. Lázár János úgy fogalmazott: "bocsánatkéréssel tartozunk azon magánszemélyek, családok felé, akik abban a reményben bízták javaikat a magyar államra, hogy ezeket az állam megõrzi".
Halász János, az Emberi Erõforrások Minisztériumának kultúráért felelõs államtitkára arról számolt be, hogy 2002 óta tud a Sigray-örökösök régóta húzódó problémáiról és február 28-án, elsõ államtitkári munkanapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ Zrt. (MNV) vezérigazgatójával döntöttek a megoldásról. Kijelentette: a kormány "visszaadta a kultúra becsületét, ennek része, hogy adjuk vissza jogos tulajdonosainak azokat a kulturális javakat, amelyek nem az államé". Hozzátette, hogy azokra az intézményekre is oda kell figyelni, amelyek érintettek az "igazságtételben", vagyis pótolni kell a visszaadott mûtárgyakat.
Márton Péter, az MNV Zrt. vezérigazgatója arra emlékeztetett, hogy több mint egy évtizede húzódott a Sigray-hagyaték visszaszolgáltatása ügyében zajló folyamat. Most ebben az ügyben 86 mûtárgyról mondták ki, hogy "nem tartoznak jogszerûen a magyar állam tulajdonába".
Sigray Antal letétbe helyezett mûkincseinek darabjai hat magyar múzeumba kerültek, s három szolgáltatta vissza õket. Az Iparmûvészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum több mint 200 mûtárgyat õrzött mostanáig, s a 2004-2005-ös miniszteri döntések értelmében még a peres eljárásokat is igénybe vették, hogy ezek ne kerüljenek ki az állam kezébõl. A leszármazottak próbapereket indítottak egy-egy tárgyért, amelyek esetében a bíróság hozott elmarasztaló döntést az állammal szemben.
Az örökösök képviseletében Osztroluczky Dénes üdvözölte a politikai döntést a mûtárgyak visszaszolgáltatásáról. Örömét fejezte ki, hogy nemcsak feléjük irányuló gesztusról van szó, hanem ez kezdeti állomása egy folyamatnak.
Lázár János jelképesen egy kínai vázát adott át az örökösöknek, majd együtt tekintették meg a kastély több termében is elhelyezett bútorokat, használati és dísztárgyakat, amelyek visszakerültek tulajdonosaikhoz. Pálinkás Róbert, a kastélymúzeum igazgatója azt is elmondta: a családdal történt megegyezés értelmében a szezon végéig a kastélyban letétben marad jó néhány bútor, amelyek pótlásáról egyelõre nem tudtak gondoskodni. MTI Fotó: Varga György

MTI - Kanizsa



2013-04-16 13:28:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül