Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57031596    








Honlapkeszites

A bevásárlás nem a fizetéssel ér véget

Zala megyében az elmúlt hetekben több alkalommal is loptak meg bevásárlóközpontok parkolóiban az autójukba éppen bepakoló embereket. Közös momentumként valamilyen ürüggyel elõzetesen mindig elterelték az áldozat figyelmét. Biztos sokaknak ismerõs az az elgyötört, de megkönnyebbült állapot, amikor egy hosszabb, akár többórás hétvégi bevásárló körút utolsó üzletében sorra kerülünk a kasszánál, majd fizetés után toljuk az autóhoz a bevásárlókocsit. Ekkor már lankad a figyelem, az iratokat, pénztárcát is rejtõ kistáskánkat csak ledobjuk az anyósülésre, majd hátul a csomagtartóba hasalva próbálunk legbelülre is pakolni, hogy minden beférjen. Esetleg még egy cigarettára is rágyújtunk, hiszen étlen, szomjan, elgyötörten ennyit legalább megérdemlünk. Meg kell pihennünk, fújnunk kell egyet, közben esetleg az üres bevásárlókocsit visszatoljuk.


Sajnos vannak bûnözõk, akik pont a lankadó figyelemre és a gondatlan gondtalanságra utazva ilyenkor rámolják ki a kocsit, amíg a tulajdonos egy pillanatra nem figyel oda, vagy éppen nem lát ki a csomagtartóból. Gyakran különbözõ figyelemelterelési módszerekkel erre még rá is játszanak. Az autó hátuljához hívják a sofõrt, ahol valamilyen mûszaki problémára akarják „jóindulatúan” felhívni a figyelmet, míg máskor épp csak útbaigazítást kérnek, vagy alkalmi vételként „kamionról leesett, azért olcsó” ruhanemût, fúrógépet, italt akarnak eladni, esetleg eurót tudnak a hivatalos árfolyamnál jobban váltani. Természetesen nem azt tanácsoljuk, hogy ne segítsenek senkinek, de nem árt az óvatosság. Ne feledjék:
- Soha, még a bepakolás idejére se hagyjuk pénztárcánkat, személyes iratainkat, bankkártyánkat, lakáskulcsunkat és a gépjármû okmányait az autó lezáratlan utasterében!
- Amíg a csomagtartóba pakolunk, vagy az autó mellett lazítunk, cigarettázunk, zárjuk le az autót!
- Amíg visszatoljuk a bevásárlókocsit, az autót zárjuk le, személyes iratainkat, értékeinket (pénz, mobiltelefon, stb.) pedig tartsuk magunknál!
- Ha ismeretlen személy valamilyen ürüggyel odalép hozzánk, csak fél szemmel figyeljünk rá, a másik szemünk és a kezünk a pénztárcánkra, táskánkra figyeljen! Érvényes ez a bolt elõ ott, a boltban és az autóban ülve egyaránt.
- Alkalmi vásárlásnál és pénzváltásnál gondoljunk arra is, hogy az idegen nem feltétlen nekünk, hanem inkább magának akar kedvezni. Elõfordulhat, hogy rossz minõségû terméket akar ránk sózni, ezért mindig legyünk körültekintõek!
- Pénzváltásnál gyakori trükk, hogy az összetekert bankók közül csak a felsõ igazi, alatta kisebb címletek, vagy játékpénzek, illetve hamis bankók vannak. Ha ezen veszélyek mellett is valaki belemegy ilyen üzletbe a haszon reményében, mindig számolja át a kapott összeget, s csak utána nyissa ki pénztárcáját, s adja át a kért ellenértéket!
- Pénztárcánkat határozottan fogjuk, abba ne engedjünk idegent belenyúlni, mégha segítõkésznek mutatkozik is, mivel egy óvatlan pillanatban a megbeszéltnél nagyobb összeget kikapva futva távozhat.
- Amíg idegennel beszélünk, vagy megadjuk neki a kért útbaigazítást, autónkat zárjuk le, mivel nem tudhatjuk van-e társa, aki addig, amíg figyelmünket eltereli, észrevétlenül kiveszi értékeinket az autónkból.
- Táskát, mobiltelefont, laptopot, táblagépet, egyéb értékeket ne hagyjunk az utastérben. Még üres táskát, ruhanemût se! Az elkövetõkre jellemzõ, hogy a legkisebb értékek miatt is képesek betörni az ablakot, vagy feltörni a zárat.
- Ha kiszállunk a gépkocsiból, minden esetben vegyük ki a GPS készüléket a tartójával együtt!
- A kivehetõ rádiót se felejtsük az autóban! Amennyiben elõlapja levehetõ, kiszálláskor mindig tegyük biztonságos helyre!
- A zárt csomagtartó sem értékmegõrzõ. Bár egy fokkal jobb megoldás, mint az utastér, mert ebben az esetben legalább a látvány nem vonzza a bûnelkövetõket. Azonban például nagyobb, forgalmasabb parkolókban kifigyelhetik azt is, mit pakoltak a csomagtartóba, úgyhogy csak elõvigyázatosan!
- Mindig zárjuk be a jármû ajtóit, az ablakokat húzzuk fel, kapcsoljuk be a riasztót, még akkor is, ha csak pár percre szállunk ki!
- Az elõttünk álló nyári idõszakban kisgyermeket, háziállatot ne hagyjunk néhány percnél hosszabb ideig egyedül az autóban!
- Értéktárgyakat, pénztárcát, bankkártyát, mobiltelefont, iratokat ne tegyünk táska, kosár tetejére, annak külsõ zsebébe, azokat belsõ zsebben helyezzük el, vagy zárható táskában, melyet szorosan testközelben tartunk, addig is, amíg a gondolák közt barangolunk az akciós árakra vadászva, vagy zöldséget válogatunk és eltávolodunk a bevásárlókocsi mellõl!
- A vállra akasztható táskát ne csapjuk a hátunk mögé, hanem tartsuk a testünk elõtt, vagy szorosan a hónunk alatt, így észrevétlenül senki nem nyúlhat hozzá.
- Vásárláskor ne tegyük a táskát, pénztárcát a pultra!
- Ha valaki leszólít, az üzletben se tévesszük szem elõl értékeinket!
- Soha ne tartsuk a bankkártya mellett a PIN kódunkat, mert ennek ismeretében a tettes akár hitelkeretünket is felveheti valamely ATM automatából! Fizetésnél végig kísérjük nyomon a kártya leolvasását, takarva üssük be a PIN kódot, hogy azt más ne láthassa!
- A pénzkiadó automata által kiadott kontroll szelvényt vegyük magunkhoz, mert számos információt tartalmaz számlánkról! Amennyiben mégis megtörtént a baj, a lehetõ legrövidebb idõn belül értesítsék a rendõrséget a 107-es, illetve a 112-es segélykérõ telefonszámon!

Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság Bûnmegelõzési Alosztálya



2013-05-15 10:52:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül