A Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság trükkös csalókra hívja fel a megyében lakó idõs emberek figyelmét! Egy idõs asszony tett bejelentést a Zalaegerszegi Rendõrkapitányságra 2013. július 10-én. Az asszony azt mondta a rendõröknek, hogy egy fiatal férfi csengetett be hozzá azzal az ürüggyel, hogy a nyugdíjfolyósítónál dolgozik és a bankjegyek sorszámát, kell ellenõriznie és rögzítenie. Amikor a néni elõvette a több tízezer forintot, a férfi zsebre tette a pénzt és elfutott.
A Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság felhívja a nyugdíjasok figyelmét, hogy idegen embereket ne engedjenek be a házukba. A trükkös csalóknak leggyakrabban az idõs emberek a célpontjai, hiszen életmódjukból, szokásaikból, hiszékenységükbõl adódóan könnyen megtéveszthetõek.
A legtöbb esetben különbözõ indokokat találnak ki az elkövetõk, hogy a lakásba bejuthassanak; szomjúság, nyugdíj-kiegészítés, segély folyósítása, nyeremények átadása, rokonnal megbeszélt adásvétel, vagy kölcsön. A sértettek gyakran maguk engedik be az elkövetõket lakásukba, ahol nem figyelnek vagyontárgyaikra, egyéb értékeikre.
A Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság a trükkös lopások megelõzése érdekében a következõket tanácsolja:
• Ne engedjenek be idegent a lakásba!
• Ha valaki hivatalos személynek adja ki magát, mindig gyõzõdjenek meg róla, hogy valóban az-e, akinek mondja magát (kérjék el igazolványát, telefonon érdeklõdjenek az adott szervezetnél, hogy valóban az õ alkalmazottjuk járja-e a házakat)!
• A közszolgáltatók sem díjbeszedést, sem visszautalást nem rendeznek készpénzben, azt átutalással rendezik! Szakembereik nagyon ritkán keresik fel a fogyasztókat, de akkor is rendszerint elõre értesítik az ügyfelet az ellenõrzésrõl. A szolgáltatók szakemberei minden esetben igazolvánnyal igazolják önmagukat.
• Alkalmi munkával lehetõleg ne idegeneket bízzanak meg (pl. favágás, fûnyírás, kerti munkák)!
• Mindig gyõzõdjenek meg arról, hogy kinek és miért adnak ki pénzt! Ha családtagjukra hivatkozva kér pénzt egy idegen, hívják fel Önök a rokonukat, hogy megbizonyosodjanak róla, valóban megegyeztek-e a pénzátadásról!
• Ne vegyék elõ megtakarított pénzüket idegenek jelenlétében, mert kifigyelhetik, hol tartják és valamilyen trükkel ellophatják Önöktõl! Lehetõség szerint ne tartsák egy helyen a megtakarított pénzt, hanem kisebb összegeket helyezzenek el a lakás különbözõ részein!
• Fizikai támadás esetén saját életük, testi épségük megóvása érdekében lehetõleg ne tanúsítsanak ellenállást, inkább teljesítsék a támadó követeléseit, hiszen ezzel saját életüket menthetik meg!
• Folyamatosan tartsanak kapcsolatot a szomszédokkal, valamint a postással, polgárõrrel, orvossal, szociális gondozóval. Lehetõség szerint állapodjanak meg abban az elõbb felsorolt személyekkel, hogy hetente, vagy havonta mely idõpontokban látogatják meg Önöket!
• Nyugdíjfolyósítás idõszakában – ha lehetõség van - kérjék meg valamelyik családtagjukat, vagy a családgondozót, hogy legyen jelen az átvételkor, illetve a pénz biztonságba helyezésekor!
• Ha az anyagi lehetõségük megengedi, akkor vásároljanak mobiltelefont, amellyel - szükség esetén - bármikor segítséget tudnak hívni!
• Fordítsanak figyelmet a lakókörnyezetükben bámészkodó idegenekre! Ha ilyen személy az Önök környezetében lakókról érdeklõdik, adjanak kitérõ választ!
• A gyanúsan viselkedõ idegen ember próbál meg Önökhöz bejutni, akkor haladéktalanul hívják a rendõrséget - adta hírül a Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság.
Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>