Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57028701    








Honlapkeszites

Kisállatainkat is védjük a forróságtól!

A nagy meleg az embereket is rendkívüli módon megviseli, de nincs ez másként a négylábúak esetében sem. A kutyáknál, macskáknál a hõség elleni védekezés ugyanolyan fontos, mint a gazdik esetében. Néhány egyszerû módszerrel hathatósan védhetjük meg kis kedvenceinket a kánikulától.


Ha lakásban tartjuk az állatot, lehetõség szerint a redõnyöket húzzuk le, és ventillátorral vagy légkondicionálóval hûtsük a szoba levegõjét. Utóbbi esetében különösen fontos, hogy ugyanazon szabályok vonatkoznak a használatára, mint az embereknél, tehát ne legyen a szobában nagyon hûvös, és ne érje a klímából kiáramló levegõ közvetlenül az állatot, mert könnyen megbetegedhet, megfázhat tõle. Mindig legyen friss, tiszta hideg víz a kedvencünk elõtt, és egy nedves kendõvel néha töröljük át a pofáját, a marját. Fontos, hogy közvetlenül ne locsoljuk le hideg vízzel a felforrósodott állatot, és nem szabad megengedni azt sem, hogy hideg vízbe hirtelen beleugorjon, mert ez ugyanolyan negatív hatással lehet rá, mint az emberre. Kora reggelre, illetve estére idõzítsük a sétát, napközben, de fõként a déli órák nagy melegében ne vigyük ki az állatott. Semmiképpen ne kössük ki a tûzõ napra, és ne hagyjuk a kocsiban sem, mert az autó levegõje hamar felforrósodik, és ez végzetes lehet négylábú társunkra. A kutyaház egymagában egyáltalán nem nyújt védelmet a hõség ellen, sõt! A kutyánkat mindenképpen árnyékban helyezzük el, például a fa alatt, a bokor hûvösében, de beengedhetjük a pincefeljáróba is, hiszen ott általában elviselhetõ a klíma. Ha erre nincs lehetõségünk, akkor készítsünk magunk árnyékot kedvencünknek, például gyékény- vagy nádszõnyegbõl, de egy nagy, vastagabb pléddarab is megfelel erre a célra. Ezt úgy feszítsük ki a kertben, udvaron, hogy legalább két négyzetméternyi helyet beárnyékoljon. Célszerû egyidejûleg a kutyaházat is egy efféle alkalmatossággal védeni a nap sugaraitól.
És hogy a nagykanizsai állatotthonban hogyan történik a kutyák, macskák hõség elleni védelme? Zuhanyzóval, pancsolóval, árnyékolókkal és napi többszöri vízcserével. A ketrecek tetejére nádból készített árnyékolókat helyeztünk el, a betonaljzatot pedig naponta többször is fellocsoljuk. Reggel, délután, és ha szükséges, este is friss, tiszta hideg vizet teszünk az állatok elé, illetve kisméretû mûanyag kádakból, lavórokból és dézsákból pancsolókat is kaptak a város elárvult ebei. Ugyanakkor „nagyüzem” van a tavaly rendszerbe állított kültéri kutyazuhanynál is, ahol a nap által langyosított, egy köbméteres tartályból folyó vízzel fürdetjük le az állatotthon lakóit.
 

Dr. Papp Attila
a nagykanizsai állatmenhely sajtóreferense

Fotó: Varga György
 



2013-07-29 08:53:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül