Ezúttal elsõsorban a szépkorúak hozzátartozóihoz, illetve azokhoz szólunk, akiknek szomszédságában egyedül élõ idõs ember lakik.
Manapság kevesen élnek többgenerációs családokban, a nagyapa, nagyanya gyakran marad magára. A mai idõsek még egy másik korban szocializálódtak, többnyire bíznak az emberekben, így gond nélkül szóba elegyednek idegenekkel, szívesen kisegítik a rászorulókat egy pohár vízzel, kis aprópénzzel, hivatalos személynek hitt látogatókat beengedik a lakásba, akik aztán egy óvatlan pillanatban elvihetik a megtakarított pénzüket.
A közelmúltban három fajta trükkös lopás miatt indult nyomozás megyénkben, mindháromban idõsek emberek a sértettek.
Egy zalaegerszegi társasházban lakó nénit azzal keresett fel egy fiatalember, hogy a házban energiatanúsítványt kell kiállítani minden lakáshoz, ezért az ajtókat, ablakokat mindenkinek szigeteltetnie kell. A munka elvégzésére szerzõdést íratott alá és 20 ezer forint elõleget kért. A szomszédban lakó nyugdíjas hölgytõl ugyanerre hivatkozva 30 ezer forint elõleget vett fel a férfi, majd gyorsan távozott. Rövid idõn belül kiderült, hogy szó sincs minden lakásra kiterjedõ felújítási munkálatokról!
Egy zalai faluban az önkormányzat munkatársának adta ki magát egy férfi, aki az idõs sértettet azzal kereste fel, hogy járulékot hozott neki, melyhez „csupán” egy nyugdíjszelvény megmutatását kérte. A sértett elõ is vette a szelvényt, amit a nyugdíja mellett tartott. A hívatlan vendég eközben telefonált egy ismerõsének, majd átadta a telefont a sértettnek azzal, hogy a polgármester van a vonalban. Telefonálás közben a tolvaj észrevétlenül zsebre tette a nyugdíjat, majd távozott.
A nagykanizsai autóbusz állomáson egy idegen férfi telefonáláshoz kért aprópénzt egy idõs úrtól, aki szívélyesen elõvette pénztárcáját. Amíg a pénztárcában kereste az aprót, az idegen pénzérméket szórt a földre, mellyel kellõképpen elterelte a sértett figyelmét, aki csak jóval késõbb vette észre, hogy tárcájából eltûntek a bankjegyek.
Kérjük, hívják fel idõs ismerõseik figyelmét, hogy nem árt az egészséges bizalmatlanság az idegenekkel szemben:
Semmiképpen se engedjenek ismeretlen embert a házukba, akkor sem, ha azt állítja pénzt hozott! Mielõtt pénzt adnának ki, gyõzõdjenek meg arról, hogy azt kinek adják át! Ha errõl ott, az adott szituációban nincs lehetõség, kérjenek haladékot a döntés meghozatalára, ez idõ alatt tanácsot tudnak kérni olyantól, akiben megbíznak.
Amennyiben kérdése merülne fel, további tanácsokért bizalommal forduljanak a Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság szerveinek bûnmegelõzési szakembereihez!
Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság
REND-ŐR ROVAT >>>