A hûvös idõjárás beköszöntével lassan beindul a fûtési szezon. Ebben az idõszakban gyakrabban hívják a tûzoltókat kéménytüzekhez, füst- és szén-monoxid-mérgezéshez. Azonban ezek a „lesben álló” veszélyforrások kellõ odafigyeléssel, a vonatkozó utasítások betartásával és a tudatos felkészüléssel elkerülhetõk.
A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet legtöbbször a helytelenül használt tüzelõberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütõ, gázkazán, gáz vízmelegítõ, stb. okoz.
A szén-monoxid, azaz a „csendes gyilkos” színtelen, szagtalan, nem irritáló gáz, jelenlétét érzékszerveinkkel nem tudjuk észlelni. A szén-monoxid tökéletlen égés során keletkezik. Sajnos, többnyire emberi mulasztás okozza a bajt. A rossz mûszaki állapotú fûtõ berendezések és kémények, illetve a nem megfelelõ szellõztetés miatt sajnos minden évben vannak halálos szén-monoxid-mérgezések.
Még nagyobb odafigyeléssel kell lenni ott, ahol szilárd tüzelõanyaggal üzemelõ kazánok, kandallók vannak, hiszen azok nyílt égésterûek, tehát a mûködéshez szükséges oxigént a környezetükbõl nyerik. Ha a tüzelõberendezés a lakásban van, ügyeljünk arra, hogy mindig legyen a tökéletes égéshez elegendõ levegõ. A korszerû, jól záró, hõszigetelt ablakok beépítése során gondoljunk arra, hogy lakásunk megfelelõ légutánpótlása, szellõztetetése biztosítva legyen. Így megakadályozhatók a szén-monoxid-mérgezések, és a tökéletlen égés látható nyomai, a koromlerakódások a falon.
Minden tüzelõ és fûtõ berendezés beszerelését és telepítését bízzuk szakemberre, éljünk a szaktanácsadás lehetõségével egy-egy készülék, vagy rendszer megvásárlása elõtt. Az idõszakos és kötelezõ felülvizsgálatok, ellenõrzések elvégzését is bízzuk megfelelõ szakképesítéssel rendelkezõ emberre. Tegyük lehetõvé a kéményseprõk rendszeres ellenõrzését, és a feltárt hiányosságok megszüntetésérõl a lehetõ legrövidebb idõn belül gondoskodjunk.
Amennyiben szén-monoxid mérgezés, vagy annak gyanúja áll fenn, azonnal kezdjük meg a szellõztetést és haladéktalanul hagyjuk el a helyiséget. A szénmonoxid gáz érzékelésére célszerû gázérzékelõt telepíteni - ami csak néhány ezer forintba kerül, de sok esetben életet menthet - amely baj esetén éles riasztó hangot hallat. Ebben az esetben az épület átszellõztetése mellett hívjunk azonnal segítséget. A fûtõberendezést kapcsoljuk le és hívjunk szakembert, kéményseprõt a tüzelõ-, fûtõ berendezés, kémény átvizsgálására.
Baj esetén azonnal hívjuk a katasztrófavédelem mûveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon! - olvasható a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján.
Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>