Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57030368    








Honlapkeszites

Hogyan válasszunk szén-monoxid riasztót?

Ma már nagyon sok fajta szén-monoxid érzékelõt lehet kapni az üzletekben, de nem mindegy, hogy milyet választunk. Ha valaki szén-monoxid riasztót szeretne vásárolni, tanácstalanul fog állni az üzletben, mert a nagy választék miatt nem tudja, hogy melyik terméket válassza, és a vásárlás során mire is kell odafigyelni.


Honnan lehet felismerni, hogy egy készülék a szabványoknak, elõírásoknak megfelel? Milyen feliratok, iratok megléte az, ami garantálja a megbízható mûködést?

Magyarországon a szén-monoxid riasztó készülékek forgalmazását csak szigorú ellenõrzés, tesztek és vizsgálatok után engedélyezik. Ha a készülék gyártója az Európai Unión belüli ország, és rendelkezik a gyártásra engedélyezett minõsítéssel és engedéllyel, akkor Magyarországon már nem kell az általa gyártott készüléket forgalomba hozatal elõtt külön bevizsgáltatni. Azonban lehetõség van arra, hogy az Unióban megfelelt minõségû készüléket a forgalmazók, importõrök hazánkban is bevizsgáltathatják különbözõ laboratóriumokban. Minden engedélyezett készülék vonalkóddal van ellátva.
A készülék dobozán láthatónak kell lenni: a gyártó neve, elérhetõsége, a gyártási szám, a CE minõsítés és a gyártás idõpontja.
Ezen kívül a forgalmazónak és importõrnek rendelkeznie kell a gyártó összes engedélyének másolatával, melyek szorosan összefüggnek a készülékkel.
Ha a készüléket az Európai Unión kívül, Távol-keleten gyártják, akkor a hazai forgalomba hozatal elõtt minden készüléket be kell vizsgáltatni Magyarországon. Kivétel ez alól, ha a gyártó rendelkezik európai minõsítéssel.
A vásárlás elõtt minden esetben ellenõrizzük le az interneten a választott márkájú készüléket, és csak olyan érzékelõt vásároljunk, amellyel kapcsolatban megtalálhatók a gyártó és forgalmazó cég adatai, a bevizsgálási dokumentumok.
Fontos szempont, hogy az adott készülék hanggal jelezze a veszélyt, a meghibásodást és a telep (akkumulátor, vagy elem) lemerülését, ugyanakkor az élettartama a lehetõ leghosszabb legyen. A készülékek élettartama (megbízható használatának idõtartama) általában csak néhány év (2-6 év), majd “lejár a szavatosságuk”, tehát új készüléket kell vásárolni. Ne sajnáljuk az idõt és az energiát egy megbízható készülék kiválasztására. A riasztók 3-20 ezer forintba kerülnek, a tízezer forintnál drágábbak már megbízhatók, idõben jelzik a szén-monoxidot.
A szén-monoxid-érzékelõ riasztásának akkor kell bekövetkeznie, amikor még nem károsodik a lakásban lévõk egészsége, a riasztási idõ a szén-monoxid koncentrációjától függ. Például az olyan koncentrációnál, amikor 1-2 órán belül homloktáji fejfájás alakul ki, és 3 órán túl életveszélyes a szén-monoxid, a riasztási idõ 3 perc.

A szén-monoxid-érzékelõk kötelezõ alkalmazásának eseteit a kéményseprõ-ipari közszolgáltatásról szóló 2012. évi XC. törvény 2013. október 15-tõl hatályba lépett 9. § (5)-(6) bekezdései írják elõ.

Kötelezõ szén-monoxid-érzékelõt alkalmazni a következõ esetekben:

(5) A helyiség légterétõl nem független, nyitott égésterû tüzelõberendezés üzemeltetése esetén

a bölcsõdei, óvodai vagy iskolai ellátás nyújtására szolgáló,
a vendégéjszaka eltöltésére használt,
a személyes gondoskodás keretébe tartozó szakosított ellátást nyújtó bentlakásos intézmény céljára szolgáló,
a fekvõbeteg-gyógyintézeti ellátásra szolgáló,
a zenés, táncos rendezvények mûködésének biztonságosabbá tételérõl szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó

önálló rendeltetési egység használója a tüzelõberendezés helyiségében a vonatkozó mûszaki követelményeknek megfelelõ szén-monoxid-érzékelõ berendezés felszerelésére és mûködtetésére köteles, amennyiben a tüzelõberendezés közösségi térben, vagy vele légtérösszeköttetésben lévõ helyiségekben van.

(6) A helyiség légterétõl nem független, nyitott égésterû tüzelõberendezéssel felszerelt, új építésû épület akkor vehetõ használatba, ha a tüzelõberendezés helyiségében jogszabályban meghatározott mûszaki követelményeknek megfelelõ szén-monoxid-érzékelõ berendezést helyeztek el.

Az (5) bekezdés csak közösségi épületekre, míg a (6) bekezdés pedig csak az újonnan létesülõ épületekre vonatkozik, ezért meglévõ lakóépületek esetében nem beszélhetünk ilyen kötelezettségrõl.

Ettõl függetlenül a szén-monoxid-érzékelõk használata az öngondoskodás keretein belül megfontolandó, sõt javasolt! - olvasható a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján.

Kanizsa

 



2013-10-28 12:33:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül