Félidejénél tart az Ausztria – Magyarország Határon Átnyúló Együttmûködési Program keretében megvalósuló „Fresh A.I.R. – Új szelek a környezeti nevelésben” elnevezésû projekt. A két éves idõtartamú pályázat magyarországi partnere Nagykanizsa városa és a TISZK, a fõpályázó pedig Bécs.
A témával kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót a hivatalban Benedek Miklós környezeti nevelési szakértõ és Cseresnyés Péter polgármester, országgyûlési képviselõ.
Benedek Miklós elöljáróban elmondta, egy másik határon átnyúló projekt, a természetben való tanulás, szellemi folytatása a Fresh A.I.R., mely annyiban különbözik az elõzõtõl, hogy itt a környezeti nevelés áll a fókuszban. A munkaprogramba bevontak bölcsõdei, óvodai, általános iskolai dolgozókat és mindazokat, akik érdeklõdnek a környezeti nevelés iránt. Az osztrák mellett három magyarországi megye, Zala-, Vas-, Gyõr-Moson-Sopron megye pedagógusai vesznek részt a három lépcsõfokban zajló tréningeken, ahol speciális elméleti és gyakorlati képzést kapnak.
A sajtótájékoztatónak az adott különös aktualitást, hogy épp az idei utolsó foglalkozás helyszínére, Ausztriába utaztak a találkozó résztvevõi. Az eddigi tapasztalat a képzés hatékonyságát igazolta. Benedek Miklós kiemelte, a Fress A.I.R., a Zöld Bölcsõde program újdonság a magyar környezeti nevelési palettán. Az Egyesített Bölcsõde által kitalált és kidolgozott tematikát eljuttatták országos szintre, az akkreditációs bizottsághoz. Ha jövõre zöld utat kap a Fresh, példaértékûvé válik Nagykanizsa szerepe, és a TISZK el tudja adni a Zöld Bölcsõde Nagykanizsa programot bárhol az országban. Jövõre tovább folytatódik a szakemberek képzése, tervbe van különbözõ konferenciák szervezése és nemrégiben aláírták az együttmûködési megállapodást a Környezetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségével is, melyben mind a négy együttmûködõ szervezet vállalta, segíti a program megvalósulását.
Cseresnyés Péter polgármester több okot sorolt fel arra, amikor igennel döntött a projektben való városi részvételrõl. Fontosnak tartja a környezeti nevelést, és a nemzetközi pályázatban való részvételt, nem beszélve arról, hogy a közremûködõ gyerekek számára egy életre szóló felejthetetlen élményt nyújthatnak. Fontos indok volt az is, hogy egy olyan példaértékû lehetõséget tudunk nagykanizsaiként eladni, ami esetleg még nincs az országban.
„Amikor évek óta arról beszélek, hogy Nagykanizsa kapuit tágra kell nyitni többek között azért, hogy bejöhessenek rajta, másrészt azért, hogy mi is kimehessünk rajta, és minél szélesebb körben megmutathassuk, milyen tudással rendelkezik a város. Továbbá milyen tehetségei vannak Kanizsának, és milyen lehetõséget tudunk nyújtani a környéken élõknek, vagy éppen az országnak. Ez a kapu most itt nemcsak az ország belsõ területeire nyitódott ki, hanem nyugati irányba is, Ausztriába. És még egy újabb lehetõség adódott arra, hogy lássák, milyen komoly munka folyik Nagykanizsán, a környezetvédelem területén is – hangsúlyozta a polgármester.”
B.E.
OKTATÁS ROVAT >>>