Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57031314    








Honlapkeszites

Új Ptk. - Répássy: erõsíti a jogbiztonságot az egy hónap múlva életbe lépõ új kódex

Az egy hónap múlva életbe lépõ új polgári törvénykönyv (Ptk.) életszerûbb szabályai erõsítik a jogbiztonságot - mondta Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium igazságügyért felelõs államtitkára sajtótájékoztatóján.


A kormány 2010-ben a teljes magyar jogrendszer megújítását határozta meg célként, ennek része volt az új magánjogi kódex megalkotása, amelyet másfél évtizedes elõkészítõ munka után fogadott el 2013-ban az Országgyûlés - emlékeztetett.
A 2014. március 15-én hatályba lépõ új kódex életszerûbb szabályokkal erõsíti a jogbiztonságot, a szabályozás mintegy fele részben változik. A teljes törvénykönyv fele teljesen új szabályokat tartalmaz, olyanokat azonban, amelyek más országokban vagy éppen a magyar jogi hagyományokból ismertek - tette hozzá a politikus.
Répássy Róbert jelezte, hogy a változások javarészt a bírói gyakorlatban kialakított és bevált megoldásokon alapulnak, ami megkönnyíti majd a jogalkalmazók munkáját.
A kódex az egyén autonómiáján alapul, egészére a megengedõ szabályozás jellemzõ, mely szerint amit a törvény nem tilt, azt szabad, a rendelkezések többségétõl pedig a felek közös megegyezéssel eltérhetnek. A kötelezõ szabályokat többnyire a gyengébbik fél védelme indokolja, például a fogyasztóvédelemben - mondta.
A törvénykönyv csaknem 1600 paragrafusból, összesen nyolc könyvbõl áll: ezek a Bevezetõ rendelkezések, Az ember mint jogalany, A jogi személy, a családjog, a dologi jog, a kötelmi jog, az öröklési jog és a záró rendelkezések. Az új kódex tartalmazza a korábban önálló törvényben szabályozott családjogot és a társasági - cégekre vonatkozó - alapvetõ szabályozást is.
A családjogban az élettársak jogviszonya rendezettebbé, intézményesebbé válik. Az élettársak és a házastársak jogai közelednek egymáshoz fõként a gyermekek védelme érdekében. A legalább egy éve együtt élõ, közös gyermeküket együtt nevelõ élettársak jogai a házastársakéval megegyezõek - ismertette az államtitkár.
A házassági vagyonjog szabályozása bõvült, a házassági vagyonjogi szerzõdés segítségével a házastársak már maguk dönthetik el, hogyan rendezik vagyoni viszonyaikat. Ennek különösen nagy jelentõsége lehet a vállalkozói és a családi vagyon elkülönítésénél - olvasható a sajtótájékoztató háttéranyagában.
A szülõi felügyelet szabályai terjedelmileg és tartalmilag is változnak, az új Ptk. a szülõk felelõsségét helyezi a középpontban és elsõdleges szerepet szán a szülõk megállapodásának. Életszerûbbé válnak az örökbefogadás és a gyámság szabályai - tartalmazza a háttéranyag.
A személyiségi jogok alapját az egyenlõ emberi méltóság alkotja. Az új kódex lehetõséget ad a közösség méltóságának védelmére a gyûlöletbeszéddel szemben a perindítás lehetõségének megteremtésével. A várhatóan nagyszámú kereset miatt a jogalkalmazás könnyítése érdekében csak 30 napon belül lehet pert indítani, és nincs lehetõség a perbe beavatkozásra - ismertette az új szabályozást Répássy Róbert.
Újdonság a nem vagyoni kártérítés helyébe lépõ sérelemdíj, amelynek megítéléséhez azonban már nem szükséges a konkrét hátrány, kár - esetenként nehézkes - bizonyítása a perekben. Megszûnik továbbá a közérdekû bírság.
Már nincs lehetõség a cselekvõképesség általános és élethosszig tartó korlátozására, csak bizonyos ügycsoportokban és rendszeres idõközönkénti felülvizsgálat mellett - közölte az államtitkár.
A dologi jogban új az ingó zálogjog internetes nyilvántartása, melyben online bejegyzésre és törlésre lesz lehetõség - tette hozzá.
Az öröklési jogban változik az özvegyi jog: a túlélõ házastárs haszonélvezeti joga már nem terjed ki mindenre, csupán az általa lakott ingatlanra, és az általa használt berendezési tárgyakra, ezenfelül egy gyermekrésznyi tulajdon illeti meg az örökségbõl.
Nõ a végintézkedést hagyó szabadsága. A köteles rész - mely végrendeleti öröklésnél is kötelezõen jár az örökösnek - az örökség felérõl harmadára csökken, továbbá bõvülnek a kitagadási okok. Például akkor is megfoszthatja köteles részétõl az örököst az örökhagyó, ha õt az örökös súlyos nélkülözéseknek tette ki, vagy ha bûncselekményt követett el - ismertette az államtitkár.
Az új Ptk.-t az Országgyûlés 99 százalékban a jogtudósok által megalkotott tartalommal fogadta el, a csaknem 1600 paragrafusból álló törvénykönyvben csupán hat olyan terület van, ahol a parlament változtatott a tervezeten, köztük a házassági és az öröklési jog - tette hozzá a kormánypárti politikus.
A régi Ptk. még akár egy emberöltõn át is tovább élhet bizonyos területeken, hiszen az új magánjogi kódex az életbelépése után létrejött jogviszonyokra vonatkozik.
Az új Ptk.-hoz kapcsolódóan mintegy 180 törvény módosításáról döntött az Országgyûlés tavaly év végén.
A 2013 februárjában elfogadott új Ptk. idén márciusi hatálybalépése egyéves felkészülési idõt biztosított, ami az államtitkár szerint lehetõvé teszi majd a kódex zökkenõmentes életbelépését és alkalmazását.

MTI - Kanizsa



2014-02-16 06:56:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül