A zalai fiatalok mellett idén Somogy, Vas és Veszprém megyében élõ alkotók is pályázhatnak a Fischer György Képzõmûvészeti Ösztöndíjra.
Fischer György (1956-2012) országosan elismert szobrász volt, így a szellemiségéhez az is hozzátartozik, hogy az ösztöndíj adta lehetõség minél több fiatal számára elérhetõ legyen - indokolta a pályázók körének bõvítését Tóth Norbert, Fischer György volt tanítványa, az ösztöndíjat alapító a ZAZEE Kulturális Egyesület tagja.
A zalaegerszegi Ady iskola (Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény) mûvésztanára elmondta: kevés hasonló ösztöndíj van, amely kifejezetten a sikeres egyetemi felvételi vizsgához nyújt segítséget. Hozzáfûzte, hogy idén azok a fiatalok is pályázhatnak, akik már felvételt nyertek a képzõ-, vagy iparmûvészeti egyetemekre, fõiskolákra, de további támogatásra, ösztönzésre van szükségük.
Az egyesület az örökösökkel közösen egy évvel ezelõtt hozta létre Fischer György emlékére alapított ösztöndíjat, a támogatáshoz szükséges alap a jótékonysági kiállítás bevételeibõl és adományokból gyûlt össze. Az anyagi juttatással az egyesület segíti a középiskolások felkészülését a felvételi vizsgákra, az idén elõször meghirdetett másik kategóriában pedig biztosítani szeretné, hogy a felvételt nyert, aktív hallgatók a tanulmányi éveik alatt korszerû, színvonalas munkákat hozhassanak létre.
Az ösztöndíjasok 100 ezer forint ösztöndíjban részesülnek, emellett kamarakiállítást szerveznek munkáikból, igény esetén rajztanárokkal, képzõmûvészekkel folyamatos szakmai konzultációs lehetõséget is biztosítanak számukra.
A fiatalok az öt munkájuk (például festmény, rajz, szobor, installáció) fotóját és alkotói elképzelésüket is tartalmazó pályázatukat november 30-ig nyújthatják be. A pályázatról a www.finearthotel.hu/fischer.php weboldalon olvasható bõvebb információ.
Fischer György Munkácsy-díjas szobrászmûvész 1956-ban született Siklóson. A pécsi mûvészeti gimnázium elvégzése után a képzõmûvészeti fõiskolán folytatta tanulmányait, ahol Somogyi József volt a mestere. Derkovits-ösztöndíjasként 1982-ben került Zalaegerszegre, ahol jelentõs szerepet vállalt az Ady Endre Mûvészeti Általános Iskola és Gimnázium megszervezésében, szakmai programjának kialakításában.
A jellegzetes formavilágú kiplasztikáiról is ismert szobrász köztéri alkotásai közül a legismertebb az Országépítõ címû bronzszobor, amely civil összefogás eredményeként 2002-ben került posztamensre Zalaegerszegen.
MTI - Kanizsa
OKTATÁS ROVAT >>>