Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57026238    








Honlapkeszites

Konzervált tradíciók – India

Konzervált tradíciók címmel nyílt meg dr. Simán László fotómûvész kiállítása a HSMK Õsze András Galériájában. Simán László a világ számos érdekes, egzotikus helyét végigfényképezte, most Indiára került sor. Az igényesség valamennyi sorozatára jellemzõ, ami nemcsak a képszerkesztés, a kidolgozás magas színvonalát jelenti, hanem a párhuzamok megtalálását és megláttatását is.

A Kanizsa Fotóklub tagja 1963-ban született Zalaegerszegen.


A fényképezéssel az általános iskola fotószakkörében ismerkedett meg. A természetfotózás alapjait 2000-ben, Zsila Sándor fotómûvész fotós sulijában sajátította el. 2002 óta vesz részt rendszeresen fotókiállításokon. 2009-ben szerepelt elõször sikeresen az „Év Természetfotósa” címû országos pályázaton. Söjtörön él és dolgozik, a Kanizsa Fotóklubnak 2008-tól tagja. Elõször 2011-ben indult nemzetközi pályázaton, majd 2013-ban AFIAP Nemzetközi Fotómûvészeti Diploma kitüntetést kapott. Eddig 17 országban, több mint 90 fotóját állították ki. 2014 márciusában a Magyar Fotómûvészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének (MAFOSZ) fotómûvésze diplomát vehetett át.

A tárlatmegnyitó közönségét Horváthné Gelencsér Edit, az intézményegység vezetõje köszöntötte. Külön üdvözölte Dolmányosné Balogh Éva és Gazsi Nikolett klubtagokat, akik fotóstársuknak kedveskedve – egyúttal újabbfotótémát nyújtva a fényképezõgéppel érkezõknek – indiai ruhát öltöttek magukra. A kiállítás-megnyitó szavaiban Frimmel Gyula zalaegerszegi grafikusmûvész arra is felhívta a figyelmet, hogy Simán László képei nem dokumentálnak, hanem gondolkodásra, az összefüggés felismerésére késztetnek. – India, a földünkön jelenleg megtalálható kultúrák közül talán a legrégebbi – hangsúlyozta. – Nemcsak azért, mert a legkorábban alakult ki, hanem a legtovább õrizte meg eredeti arculatát. A képek nem az egzotikumról szólnak, nem az európai ember számára elképzelhetetlen szegénységrõl, elmaradottságról, hanem a folyamatosságról. Arról, hogy itt nemcsak éltek emberek az õsi idõktõl kezdve, hanem meg is maradtak olyanoknak, amilyenek távoli felmenõik voltak.

Az alkotások jelentõs része a portré mûfajába vonatkoztatható abban az értelemben, hogy a fotós egészen közel megy modelljéhez, megmutatja az arc legapróbb részleteit, kivágási környezetük még az életkörülményeikrõl, munkájukról, tevékenységükrõl is ad némi információt. A briliáns technikával fényképezett portrék egyediségük mellett belesimulnak a generációk sorába. Két képén is felismerhetõk a keresztény ikonográfiai hagyományok. Egyik fotóján Simone Martini Angyali üdvözletének kompozícióját ismerjük fel, a másikon Raffaello kompozíciója, a Csodálatos halászat köszön vissza. Képei egyfajta szakmai maximalizmusról is árulkodnak, mûvészeti alázattal készültek, akárcsak a válogatás.
A tárlat december 20-ig tekinthetõ meg.

B.E.



2014-11-18 12:52:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül