A HSMK tíz éve indult Az „Én hobbim…” címû sorozatában Uzsoki Lászlóné recehorgolással készült képei láthatók március 15-ig az intézmény elõcsarnokában.
A fehér cérnából recehorgolással készült, vászonra és posztóra felvarrt képek a magyar népi díszítõmûvészet egyik legõsibb szimbólumaként, gyakori stíluselemeként ismert pávás motívumkincse elõtt tiszteleghet ezúttal a tárlatlátogató.
A kiállítást Kardos Ferenc könyvtáros, etnográfus nyitotta meg. A megnyitó ünnepséget a Piarista Iskola Mathia Károly Vegyeskarának mûsora keretezte Ráczné Bella Cecília vezetésével. Szólót énekelt Buda Fanni és Paulik Flóra, verset mondott Kánya Antalné.
– Gyermekkoromban tanultam meg kézimunkázni édesanyámtól és a nagynénikémtõl. Alsótagozatosként már horgoltam és kötöttem – kezdte mesélni a horgolás iránti vonzalmát Uzsoki Lászlóné, Marika. – A gyermekeimnek is én készítettem a kabátkákat, sapkákat, sálakat. A mai napig azt a sálat viselik, amit én kötök. A lakásuk nappalijában is láthatók az itteniekhez hasonló képek.
Horgoló- és kötõtûjével korábban mindent elkészített, ami megtetszett neki. A páva motívum megszületésérõl elmondta: falun, Hahóton nõtt fel, és az utcán sétálva meglátott egy páva mintájú függönyt az egyik parasztház ablakában. Jól ismerte az ott lakó nénit, bekopogott hozzá, és lemásolta a mintáját. Utána kezdte el szenvedélyesen kutatni a páva motívumokat a könyvtárban, a múzeumban, és egyre többet talált belõlük. Amelyik megragadta a képzeletét, azt tovább gondolta, és szaporodni kezdtek, alakot öltöttek kezében a láncszemek, végül megszületett a kép. Úgy gondolta, õ is láthatóvá teszi munkáit a lakásban, hiszen ezt a régiek nagyon jól kitalálták. Azért rakták fel az ablakokra, mert így szem elõtt volt, állandóan láthatták, és a fény gyönyörûen kiemelte a motívumot. De ma már nincsenek olyan kis ablakszemek...
A kiállításon láthatunk a recehorgolásra dolgozott régi szentképeket, a Tízparancsolatot, keresztet, ajtókopogtatókat, és díszes tojásokat, kiscsibékkel. A képekhez magyarázó szöveget is írt, segítve a nézõt a számmára jelentõs gondolatok megismerésében.
S hogy mit jelent a páva motívum a népi díszítõmûvészetben? Arról így vallott: jelenti a halhatatlanságot, az örök fényt, a világosságot, a teljességet, a hatalmasságot, a tisztaságot, a szabadságot, a szeretetet, a szerelmet, a szépséget, de a büszkeséget, a gõgöt is. Egyes néprajzosok szerint az õsi „Boldogasszony” szimbóluma. Jézus alakjához is kapcsolják a hatalom, az örök élet jelképeként. Farktollainak szétterjedõ ívei a lélek kitárulkozását szimbolizálják.
A páva ábrázolása õsi eredetû. Avar korból származó szíj-leleten, honfoglalás-kori bõr- és tarsolylemezen is fellelhetõk a nyomai. Leggyakrabban népi szõtteseken, hímzéseken, párnahuzatokon, lepedõvégeken õrizték a motívumkincset, de megmaradt fafaragásokon, építmények faragott kövein is, magán hordozva a történelmi korszakok hatásait. Az alkotók által idõnként változtatva, mégis õseink emlékét, örök értékét õrzik számunkra. Szimbólumrendszerének, üzenetének megismerése, megértése, átörökítése a hagyományokhoz való ragaszkodást jelenti.
A magyar szimbólumrendszer, így a pávaábrázolás is azért különleges, mert magában foglalja, összeolvasztja a távoli hazából, a varázslatos keletrõl hozottakat, a kárpátmedencei, sõt, a nyugati, déli, északi hatásokat is.
Fáy Aladártól vett idézettel (1942) így érzékelteti ezt Uzsoki Lászlóné: „A magyar díszítmény nem tarkálló csokor, hanem a népvándorlás porán nõtt bokor, kiaszott legelõk szélére zsúfolt erdõség, tarlók véghetetlen fakó izzásában az útszéli fa fekete árnyéka, a mezsgyék virágos élénksége, a hétköznapok hosszú egyhangúsága után a vasárnap öröme, a magyar sors sok megpróbáltatásában az erõs jellem töretlen derûje. Csak nagy tisztelettel közeledhetünk hozzá.”
A régi emberek beleszülettek a hagyományok, szimbólumok ismeretébe. A mai kor emberének sajnos egyre némábbak, szótlanabbak; de megszólíthatók ezek az õsi értékek. Mindig akadtak, akadnak õrzõk, akik megkísérelték, megkísérlik megfejteni, megérteni, átörökíteni a felbecsülhetetlen értékû õsi intelligenciát, a nemzedékek tehetségét, alkotókedvét õrzõ motívumkincset.
A kiállítás képeit megtekintve nyugtázhatjuk magunkban: Uzsoki Lászlóné az õrzõk közé tartozik.
B.E.
További képek a galériában.
KULTÚRA ROVAT >>>