Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57030474    








Honlapkeszites

Magyar katasztrófavédõk horvátországi törzsvezetési gyakorlaton

Hatfõs magyar csoport vett részt a múlt héten a horvátországi Sveti Martin (Muraszentmárton) településen rendezett törzsvezetési gyakorlaton. A háromnapos foglalkozást a májusban megrendezendõ „MURA 2015” nemzetközi árvízvédelmi terepgyakorlat elõkészítéseként szervezték a horvát szakemberek.


A gyakorlaton Ausztria, Horvátország és Szlovénia mentõcsoportjainak képviselõi vettek részt, a magyar csapatot Tátrai János tûzoltó alezredes vezetésével Nagy Tamás tûzoltó fõhadnagy, Cseh-Szakál Tímea tûzoltó százados, Gyurok Dusán tûzoltó hadnagy, Kemény Csaba tûzoltó õrnagy és a Magyar Vöröskereszt szakembere, Molnár András alkotta. A helyzetbeállítás a nemzetközi segítségnyújtás teljes folyamatát modellezte, az árvíz által érintett ország hivatalos kérésétõl kezdve a felajánlások megtételén keresztül a mentõerõk helyszínre érkezéséig.

A gyakorlat elsõ munkanapján az Európai Unió szakembere, illetve a horvát polgári védelem vezetõi ismertették az EU polgári védelmi mechanizmusának rendszerét, valamint a törzsvezetési gyakorlat fõbb célkitûzéseit, mozzanatait. Ennek értelmében a csoportok a brüsszeli Veszélyhelyzeti Reagálási Koordinációs Központon (ERCC) keresztülérkezõ segítségkéréstõl kezdõdõen gyakorolják az egyes feladatokat, az ENSZ hivatalos internetes koordinációs felületén rögzítik a kiküldött egységekkel kapcsolatos fontosabb információkat, elkészítik az ilyen esetekben szükséges dokumentumokat (napi cselekvési tervek, biztonsági terv, mûveleti napló, illetve helyzetjelentések). A gyakorlat elsõ fázisa a mentõcsapatok megérkezéséig tart, a második fázisban a helyszínen végzett tevékenységgel kapcsolatos feltételezésekre kerül a hangsúly. Az elõadás végén egy szerkesztett hírügynökségi jelentést mutattak be a résztvevõknek, mely fõ vonalaiban összefoglalta a Mura mentén kialakult feltételezett árvízi helyzetet.

A feltételezés szerint a gyakorlat elsõ részében a nemzetközi csapatok még hazájukban tartózkodtak. A forgatókönyv valamennyi olyan feladatot áttekintette, amely a segítségkérés vételével, illetve a mozgósítással kapcsolatos (információk gyûjtése a kialakult helyzetrõl, kapcsolatfelvétel a hazai együttmûködõkkel, a mentõcsoport összeállítása és felkészítése). A hivatalos segítségkérés megérkezését követõen elkészítették a felajánlást, amelyet a Veszélyhelyzeti Reagálási Koordinációs Központ, valamint a horvát hatóságok felé is megküldtek. A felajánlás elfogadása után kezdõdött a gyakorlat következõ fázisa.

A magyar csapat két részre oszlott: ketten a nemzetközi segítségkérést Magyarországon fogadó hazai szakembereket személyesítették meg, a többiek pedig a HUNOR Hivatásos Katasztrófavédelmi Mentõszervezet törzsállománya szerepében már „megérkeztek” Horvátországba és megkezdték a Budapest által felajánlott mentõerõk fogadásának elõkészítését. E folyamat keretein belül elõször a fogadóközpontban tárgyaltak, majd a mûveleti bázison kaptak eligazítást. A késõbbiekben találkozókon vettek részt a helyi veszélyhelyzet-kezelési hatósággal, illetve a helyszínen már tevékenykedõ polgári védelmi szakértõi csapattal. A délután folyamán a horvát média is meglátogatta a nemzetközi csoportok vezetõit, akiket a kialakult helyzetrõl, illetve saját mentõcsoportjukról kérdeztek. A gyakorlat elsõ napjának zárásaként a magyar tisztek a mûveletek kárhelyszíni irányítását végzõ parancsnokkal folytattak egyeztetést. Ennek eredményeként kiderült, mi lesz a feladata a következõ napon érkezõ magyar csapatnak. A hétfõs pszichoszociális egység négy tagja Muraszerdahelyen, az elöntött terület határán fekvõ gyülekezési helyen jelentkezik, majd végzi a kitelepítettek ellátását. A pszichológuscsapat másik fele Podturen városában, a kijelölt gyülekezési helyen dolgozik. A magyarok ezen kívül két mentõhajóval és nyolc emberrel haladéktalanul bekapcsolódnak a mentésbe, a kitelepítésbe. A csapat fennmaradó része tábort épít, illetve tartalékot képez.

A gyakorlat másnap reggel folytatódott, amikor is az árvízi helyzet alakulását követve az egységek átcsoportosítása vált szükségessé. Ennek értelmében a magyar pszichoszociális egység eddig két helyen dolgozó tagjait egy újonnan kialakított befogadó helyen vonták össze, a vízbõl mentést végzõ egységek pedig Podturen egy másik részében dolgoztak tovább. A csoportvezetõk ezzel párhuzamosan értekezleten vettek részt a helyszíni mûveletek koordinációs központjában.

A gyakorlat lezárása elõtt a csoportoknak meg kellett szervezniük magas rangú küldöttségek (a küldõ országok, illetve az Európai Unió képviselõi) fogadását, illetve tájékoztatniuk kellett a vendégeket az elvégzett feladatokról, a mentõerõk tevékenységérõl.

A törzsvezetési gyakorlat az értékeléssel és a tanúsítványok átadásával zárult. A szervezõk és a szakértõk valamennyi csoport munkájával elégedettek voltak, felkészültnek találták õket a május 18-22 között megrendezendõ terepgyakorlat végrehajtására – közölte honlapján az Országos Katasztrófavédelmi Fõigazgatóság. (Fotó: Molnár András)
 

Kanizsa



2015-03-09 08:18:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül