Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57029966    








Honlapkeszites

Mit és hogyan szabad égetni? (+ letölthetõ kérelem)

2015. március 5-én hatályba lépett az Országos Tûzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (a továbbiakban: OTSZ), mely új rendelkezéseket tartalmaz a szabadtéri tûzgyújtásra, különösen az irányított égetés engedélyezésének szabályaira vonatkozóan.


I. Az irányított égetés engedélyezése KÜLTERÜLETEN:

1. Az engedélyezés tárgya

Minden olyan külterületen végzett szabadtéri égetést, melyet a 2015. március 5-ig hatályos Országos Tûzvédelmi Szabályzatról szóló 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet 606. § (2) bekezdése értelmében az elsõ fokú tûzvédelmi hatóságnak be kellett jelenteni, 2015. március 5. napját követõen a katasztrófavédelmi kirendeltséggel engedélyeztetni kell.

Kivétel:

Amennyiben külterületen a szabadtéri (tarló, lábon álló növényzet, avar és egyéb növényi hulladék) égetést jogszabály az irányított égetéstõl eltérõ fogalomba sorolja – mint például az erdõ védelmérõl és az erdõgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény 65. § és az erdõk tûz elleni védelmérõl szóló 4/2008. (VIII. 1.) ÖM rendelet 9. § (alkalomszerû tûzveszélyes tevékenység, ellenõrzött tûz) – és az égetésre speciális feltételeket, módszereket és eljárásokat határoz meg, ezen rendelkezéseket kell alkalmazni és nem kell a tevékenységet irányított égetésként engedélyeztetni.

Az új szabályozás értelmében megszûnt a bejelentés alapján történõ szabadtéri tarló, lábon álló növényzet, avar és egyéb növényi hulladék égetése az erdõk tûz elleni védelmérõl szóló 4/2008. (VIII. 1.) ÖM rendelet 9. §-ában leírt erdõben végezhetõ alkalomszerû tûzveszélyes tevékenység (vágástéri hulladékégetés) és ellenõrzött tûz kivételével.

2. Az eljárás menete 2015.március 5-tõl:

Egy kérelmen egy darab 10 hektár vagy ennél kisebb terület égetése jelenthetõ be, és az elsõ fokú eljárás lefolytatásáért fizetendõ 3.000,- Ft illetéket kérelmenként kell megfizetni.

Az engedélyezési eljárást a területileg illetékes – az eljárásrendben meghatározott kivételes esetben a kérelmezõ lakóhelye, székhelye szerint illetékes – katasztrófavédelmi kirendeltség folytatja le.

A kirendeltség irányított égetésre vonatkozó engedélye más, jogszabályban – a természet védelmérõl szóló 1996. évi LIII. törvény 21. § – elõírt hatósági engedélyt nem pótol.

Tûzgyújtási tilalom idõszakában irányított égetés nem engedélyezhetõ.

Jogszabályi háttér:

226. § (1) Külterületen az ingatlan tulajdonosa, használója a tûzvédelmi hatóság engedélyével legfeljebb 10 ha egybefüggõ területen irányított égetést végezhet.

 

II. BELTERÜLETI szabadtéri égetés

Az OTSZ 225. § (1) bekezdése értelmében tilos belterületen szabadtéri égetést végezni, kivéve, ha azt más jogszabály – így különösen önkormányzati rendelet – megengedi.

Abban az esetben, ha belterületen szabadtéri égetést végeznek, és a települési önkormányzat azt rendeletében nem engedélyezte, vagy engedélyezte, de az égetést nem a rendeletben meghatározott napon vagy idõpontban végezték, a tûzvédelmi hatóságnak meg kell indítania a tûzvédelmi hatósági eljárást.

A fentiek alapján a szabálytalanságot elkövetõvel szemben a kirendeltség a tûzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekrõl, a tûzvédelmi bírságról és a tûzvédelemmel foglalkozók kötelezõ élet- és balesetbiztosításáról szóló 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet 1. melléklet 40. sora alapján 20.000 – 60.000,- Ft-ig terjedõ tûzvédelmi bírságot szab ki.

Jogszabályi háttér:

225. § (1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.

A kérelem letölthetõ a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapjáról vagy ide kattintva.
 



2015-03-12 08:29:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül