Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57676221    








Honlapkeszites

15 éves kanizsai felsõoktatás

Kezdetét vette a 21. Város Napja Nagykanizsán, mely programsorozatot a 15 éves kanizsai felsõoktatás alkalmából szervezett szakmai programok nyitották meg a Medgyaszay Házban.

A megjelenteket dr. Birkner Zoltán, a nagykanizsai kampusz vezetõje köszöntötte. Ezt követõen Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora három témát érintett köszöntõjében. Felidézte a kezdeti nehézségeket, majd a pozitív fogadtatást említette, amiben Nagykanizsán volt részük. Kiemelte, városunkban három dolog teljesül egyszerre az oktatás, a kutatás és az innováció. Ez a három szükséges a minõségi fejlesztéshez. Ezt követõen adta át a rektor a Pannónia Felsõoktatásért Díjat Dr. S. Nagy Katalinnak, melyet a Pannon Egyetem szenátusa egyhangúlag szavazott meg számára, ezzel megköszönve azt a rengeteg munkát, melyet a nagykanizsai felsõoktatás létrejöttéért végzett.


– 15 esztendõ egy város életében már szinte történelminek mondható, mely egy hagyományról, egy kultúráról és a közösségi összetartozásról tanúskodik. Ugyanakkor az oktatás területén mindez hatványozódik, hiszen az itt elültetett érzelmi és tudás mag még hosszú évtizedeken keresztül növekedni fog az itt tanuló fiatalok lelkében. Nem feledve azt sem, hogy az egyetemi kampuszon végzett kutatások hatása minden bizonnyal szintén évtizedekre meghatározó marad mindannyiunk életében – kezdte köszöntõjét Dénes Sándor polgármester.
Hozzátette, az ünnepség, amely a 15 esztendõs egyetemi kampusz múltját, jelenét és jövõjét köszönti, a születés, a munka és az alkotás manifesztuma. Egy korszak lezárultának és egy új korszak megszületésének a jelképe, mely egy csodás történetet sûrít önmagába. Azt, amelyik a magvetéssel kezdõdik, és sok küzdelemmel, bátorsággal és kitartó munkával folytatódik. De mindig megéri a befektetett munka és szeretet, mert az életet és a jövõt szolgálja.
– A nagykanizsai kampusz és a nagykanizsai felsõoktatás magját 15 éve vetették el. Akik ott voltak a kezdeteknél, és akik éveken keresztül gondozták azt a mai nap bizonyítják jelenlétükkel, hogy jól döntöttek akkor. Hittek a tehetségükben és az akaratukban, hittek városunk felsõoktatásában. Látták azt a jövõt, amelyben egy egyetemi kampusz a város szellemi központjává nõ, ahol sokszínû és lendületes tanítás folyik, és ahol találkozhatnak mindazok, akik hozzá tudnak és hozzá akarnak tenni Nagykanizsa értékeihez – hangsúlyozta a polgármester.
Kiemelte, 15 év alatt elérték azt, hogy az álmaik valóra váljanak. Mára a nagykanizsai kampusz fontos része a városnak, találkozóhely, ahol a tudás és a kreativitás otthonára lelhet. Ezért úgy is fogalmazhatunk: a mai nap az aratás ünnepe – egyetemi várossá téve Nagykanizsát.
– Én magam, mint a város polgármestere, büszke vagyok erre a történetre, mert annak ékes példáját mutatja fel, hogy Nagykanizsa fejlõdik, hogy a lehetõségek városa, ahol sok tehetséges fiatal talál otthonra és gazdagítja a közös kultúránkat. És büszke vagyok, mint pedagógus, mint tanár is, mert részese lehettem éveken keresztül a helyi felsõoktatás kibontakoztatásában azzal, hogy tanítottam a kampuszon. Gratulálok a jubileum alkalmából, és kívánok még sok-sok évtizedet az egyetemi képzés fejlõdéséhez – zárta a köszöntõt Dénes Sándor. Ezt követõen adta át dr. Birkner Zoltánnak az elismerõ oklevelet.
– Valódi ünnep ez a nap, és talán érdemes ez alkalomból a 15 évnél is egy kicsit távolabbra tekinteni – ezúttal visszafelé az idõben – ezt már Cseresnyés Péter, Nagykanizsa és térsége országgyûlési képviselõje mondta. Hozzátette, Nagykanizsán korábban is volt felsõoktatás, a méltán híres és sokakat az életben elindító Mezõgazdasági Fõiskola, amelynek bezárásával komoly ûr keletkezett a város életében.
– Nem véletlen, hogy a divatos szóval alulról jövõ kezdeményezést felkarolta az önkormányzat is, és 1997-ben határozatban rögzítette a közgyûlés, hogy Nagykanizsa kész egy fõiskola fogadására. Egy évvel késõbb megalakult a Kanizsa Felsõoktatásáért Alapítvány és elkezdõdött a szervezõmunka, amelyet, túlzás nélkül mondhatjuk: az egész város támogatott – emlékezett vissza Cseresnyés Péter.
Kiemelte, 2000-ben pedig megszületett a Veszprémi Egyetem Kihelyezett Képzési Helye, és elindult az oktatás az államilag finanszírozott, nappali tagozatos oktatás idegenforgalmi és szálloda szakon.
– És nem a politikai elfogultság mondatja velem büszkén, hanem a tényszerûség: mindezt az tette lehetõvé, hogy Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter 2000. június 19-én külön eljárásban jóváhagyta a fõiskolai szak indítását – tette hozzá.
Azóta a kampuszon új szakok, képzések, nemzetközi projektek indultak. A felsõoktatási intézmény kapuinak megnyitásával pedig alkalmat teremt fiataloknak arra, hogy itthon, a család biztonságos közelségében szerezzenek értékes, versenyképes tudást és diplomát. Erõsítve ezzel bennük a városhoz való, még erõsebb kötõdést, és megteremtve Nagykanizsa jövõbeni boldogulásának alapját.
– Alpolgármesterként, késõbb polgármesterként, most pedig a térség országgyûlési képviselõjeként mindig támogattam ezt a dinamikus fejlõdési folyamatot, hiszen Nagykanizsának elemi érdeke, hogy jól mûködõ, sikeres felsõoktatási intézménye legyen. A Pannon Egyetem és a kampusz vezetõi mindig nyitottan fogadták az önkormányzat felõl érkezõ javaslatokat – emelte ki Cseresnyés Péter.
Hozzátette, a PEN a gazdaságfejlesztés egyik motorja is lett, segítve, támogatva a város célkitûzéseit, vagyis a helyi gazdaság erõsödését, új munkahelyek létrejöttét. Majd a nemrégiben megkötött összefogást említette, a víztechnológiai kutató- és oktatóközpont felavatását. A Soós Ernõ nagykanizsai mérnökrõl elnevezett intézmény már a jövõnek szól, hiszen feladata a legújabb technológiák kutatása és fejlesztése, ami növeli akár a nemzetközi innovációs képességet, és nem mellékesen a leendõ vízipari szakemberek képzési helye is.
– Ez pedig olyan perspektíva, amelynek haszna, eredménye, már rövidtávon is érezhetõ lesz – nemcsak Nagykanizsán, hanem nemzetgazdasági szinten is. A vízipar Magyarország számára ugyanis kitörési pont, húzó ágazat lehet, olyan terület, amely megalapozza az ország nemzetközi sikereit, így bevételt termel, s munkahelyeket teremt. Öröm, hogy ennek az új fejlõdési pályának – a helyi hagyományokon nyugvó – alapjait együtt tehettük le – zárta beszédét Cseresnyés Péter
Ezt követõen hangzottak el a visszaemlékezések Dr. Kiss Ádámtól, aki 1998 -2002 között az oktatási minisztérium a felsõoktatási helyettes államtitkára volt és Dr. Gaál Zoltántól, aki 1998-2007 között a Pannon Egyetem rektora volt.
Ezt követõen megtekintik a Soós Ernõ Víztechnológiai Kutató-Fejlesztõ Központot, ezt további programok sora követte, így a Pars Krisztián olimpiai bajnokkal való pódiumbeszélgetés, élõ csocsóbajnokság és társasjáték party. Az estet a The Carbonfools fellépése zárja. A Kiskastélynál fotókiállítással, pályaválasztási tanácsadással és lufihajtogatással várták az érdeklõdõket.

V.M.



2015-04-23 15:54:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül