A nagykanizsai VOKE Kodály Zoltán Mûvelõdési Ház tevékenységének egyik alappillére a népmûvészeti hagyományok ápolása, továbbadása az ifjabb generációnak. Ezt erõsíti a házban mûködõ Fafaragó Szakkör tagjainak elhivatottsága.
A szakkör a 90-es évek elejétõl mûködött, majd rövid szünet után 2009 novemberében indult újra 4 fõvel a VOKE Kodály Zoltán Mûvelõdési Házban, Csávás Csaba szobrász vezetésével. Jelenlegi létszámuk 11 fõ.
Vidám, összeszokott, lelkes közösség, foglalkozásaikat áthatja az együtt alkotás öröme. Népmûvészeti motívumoktól kezdve a kisplasztikákon keresztül ismerkednek a fafaragás mûvészetével, fejlesztik képességeiket. Heti rendszerességgel péntek délutánonként jönnek össze a mûvelõdési házban. A szakkör munkái népi iparmûvészeti jellegûek, az idõk során a bátrabbak a szobrászat és a modern alkotások felé is elkalandoztak. Munkáik túlnyomó része népmûvészeti alkotás, kisplasztika, valamint dombormû. Mûveiken keresztül érezhetõ a fejlõdésük, az egyén gondolatvilága, késõbbiekben az irányítottság hatása.
Alkotásaikat kiállítások keretében mutatják be a nagyközönségnek. 2010-ben a nagykanizsai VOKE Kodály Zoltán Mûvelõdési Ház, 2011-ben Székesfehérváron a VOKE Vörösmarty Mihály Mûvelõdési Ház adott otthont tárlatuknak. 2010-ben részt vettek a Zala Megyei Közmûvelõdési Intézmény által rendezett V. Zalai- Regionális- és Határon túli Betlehemi Jászol Pályázaton, ahonnan díjakat hoztak el. 2011-ben a szakkör egyik tagja Domaföldi Tibor szintén díjat hozott el a Jászol Pályázatról. 2012-ben részt vettek a Tokaji Hagyományos Nemzetközi Alkotótáborban. 2013-ban az Idõsek Kárpát-medencei Kulturális és Mûvészeti Vetélkedõje (Ki Mit Tud?-ja) megyei elõdöntõjén elsõ helyezést értek el. Az országos középdöntõn szintén sikeresen szerepeltek. A fafaragók minden évben aktív résztvevõi a Csinga Hegyi Alkotó Tábornak. Nagykanizsa város rendezvényein, valamint országos szintû rendezvényeken (például Országos Vasutasnap) is bemutatkozik a szakkör. A VOKE Kodály Zoltán Mûvelõdési Házban 2013. 11. 08. – 2013. 11. 29-ig került megrendezésre kiállításuk, mellyel nagy sikert arattak az érdeklõdõ közönség körében. A 2014. november 27-n ismét útjára indított, immár második Idõsek Kárpát-medencei Kulturális és Mûvészeti Vetélkedõjének Zala megyei fordulóját megnyerték „Alkotó mûvészet” kategóriában, és ezzel bejutottak az országos középdöntõbe, melyet Pécsett rendeztek meg 2015.április 7-8.-n. A középdöntõben felmutatott teljesítményük a zsûrit méltán nyûgözte le, így kategóriájukból joggal jutottak tovább a 2015. április 30-n a Budapesti Operettszínházban megrendezett döntõbe, ahol ismét kivívták munkáikkal a szakértõ zsûri elismerését. A sikeresen szerepelt „alkotócsapat” Domaföldi Tibor, Gombos Gyula és Hervai Károly Csávás Csaba vezetésével jövõre ismét rajthoz kíván állni a határokon átívelõ megmérettetésen.
Csávás Csaba szobrász, a szakkör vezetõje már fiatal korától szenvedélyes fafaragó. Több köztéri alkotása díszíti Nagykanizsát és környékét. Országszerte, valamint a határon túl is több szobra került már felavatásra, bronzból, kõbõl, fából. Jelenleg a szakkörön kívül a Fafaragó Egyesület Elnökeként is tevékenykedik.
A szakkör célja, hogy a gyakorlott fafaragóknak útmutatást adjon, hogy tovább tudjanak fejlõdni; a kezdõket pedig megismertetni a fával és a fafaragás szépségével, illetve a hagyományõrzéssel.
Kanizsa
KULTÚRA ROVAT >>>