Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57678927    








Honlapkeszites

250 éve alapították Kanizsa elsõ gimnáziumát

A Hevesi Sándor Mûvelõdési Központban tartott jubileumi ünnepség résztevõi elsõként Tulok József tanár 250 másodperces filmjét tekintették meg az iskoláról. A filmben az egykori tanárok hitvallása hangzott el szeretett iskolájukról.
Az intézmény valamennyi tanulója életében örökre megmarad az érettségi vizsga élménye. Mérföldkõ a dátum, melyre mindig emlékezni fognak. A hittel gyakorolt szeretetpedagógia jegyében nevezik ma ezt az évszámot, az osztályjelzéssel együtt szeretet kódszámnak. E kódszámok mentén szólította ki a színpadra az iskola egykori neves diákjait Hidvégi Györgyné Schüller Júlia, a BLG magyar tanára.


Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár a gimnázium öregdiákjaként, az Emberi Erõforrások Minisztériuma nevében köszöntötte az ünneplõket. Elmondta, sokat gondolkodott azon, mi volt az igazi titka, értéke, a gimnáziumban eltöltött négy évnek. Erre a kisfilmbõl valamennyien választ kaphattunk – jegyezte meg, de megidézett néhány olyan emléket, mondatot is, ami csak késõbb vált igazán érthetõvé számára. Mikor sikeres egy iskola? – tette fel a kérdést. – A hivatalos elvárásokat magas szinten teljesítette, de mit adott még a diáknak, tanárnak, öregdiákoknak a Batthyány? – vetette fel, egyben sorolta is a válaszokat a helyettes államtitkár: van nyitánya, himnusza, zászlaja, kórusa, van jelvénye, tablók könyve, bögréje, kisfilmje, múzeuma, emlékfala. Lehet, hogy ez már nem is egy iskola? – kérdezte némi humorral fûszerezve. Batthyányisnak lenni egy életérzés, egy kötelesség, ami mindenhová elkísér. Sokszor egyetlen élmény egész életre megnyitja a fiatal lelket, és ezt az élményt nem lehet a véletlenre bízni. Ezt megszerezni az iskola kötelessége. Megköszönte a gimnázium egykori és mai pedagógusainak, valamint vezetésének, dolgozóinak e kötelesség hivatássá váló teljesítését, és õszinte szívvel köszöntötte õket a Pedagógus Nap alkalmából. Végül átadta Balog Zoltán miniszter úr elismerõ oklevelét a gimnázium 250 éves mûködése alatt elért kiemelkedõ szakmai tevékenysége elismeréseként.
Az ünnepség kedvéért hazalátogató Balázs Béla díjas színész, rendezõ, színigazgató Balázsovíts Lajos érdemes mûvészre a régi, legendás Antigoné elõadás Kreon királyaként is sokan emlékeznek. Ezúttal Ady Endre: Üzenet egykori iskolámba címû költeményét adta elõ. Majd a Virág Benedek Vegyeskar következett a Pataki diákdalokkal, és a jazz-zongoristaként nemzetközi karriert befutott Gayer Mátyás zongorajátéka. A találkozó meghitt pillanatait fokozta szavalatával Kósa Dániel versmondó, továbbá modern hangulatú akrobatikus tánccal Felsõ Brigitta, az 1979-ben végzett Vágó László Szan-Dia Fitness csapatából, majd a zenei pályára készülõ Németh Bálint kápráztatta el a közönséget a Párizsi Notre Dame címû musical Katedrális-dalával.

Köszöntõjében Cseresnyés Péter, Nagykanizsa és a térség országgyûlési képviselõje arról fejtette ki a gondolatait, hogy miért is volt jó landlerosnak lenni. Azokat a kötõdéseket fogalmazta meg, melyek sokasága az ember hazaszeretetét erõsíti meg. „Hogy ez a kötõdés a mi korosztályunkban és remélem a következõ korosztályban is olyan erõs lesz, hogy itthon küzdünk, itthon próbálunk tenni valamit a mi nagy közösségünkért, ez többek között önöknek, azoknak a pedagógusoknak köszönhetõ, akik itt tanítottak bennünket.” Befejezésül azt kívánta, ezt a fajta kötõdést a tananyag mellett adják át a mai pedagógusok a diákoknak, mert ekkor lesz a sok-sok kötõdésbõl hazaszeretet.

Prof. dr. Szabó Gábor akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem rektora köszöntõjében azokat az útravalókat elevenítette fel, amelyeket örökre magukkal vihettek annak idején. A szegedi egyetemnek sokféle kötõdése volt az iskolához – mondta. – Kiváló hallgatóival mindig is nagyon nagy utánpótlás-bázisnak számított a Batthyány.
Vastapsot kapott dr. Márkus Ferenc tanár, városunk egyik jeles díszpolgára és a piarista múlt képviselõje a visszaemlékezõ gondolataiért. Márkus Ferenc azokat a mondatokat osztotta meg hallgatóságával, amelyeket útravalóul kapott utitarisznyájába a példaképeitõl. Hogy õrizze, és ha tudja, adja tovább – Sík Sándor piarista költõ szavaival folytatva és befejezve: Szolgálatára embernek, világnak, Nagy Istenemnek, kicsike hazámnak.”

A 250 esztendõ történéseit a BLG-vel együtt számlálja és ünnepli a nagykanizsai Piarista Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Boldog Donáti Celesztina Óvoda.
Ünnepi köszöntõjében Nyeste Pál igazgató kiemelte: hálaadással tartozik elõdeinek, tanároknak és diákoknak egyaránt, akik piarista értéket valósítottak meg életükben. Akik nehézségek és örömök közepette hordozták életükben azt, amit az iskolában tanultak: hûségesen Istenhez, hazához. Köszönettel és hálával tartozik a városnak, fogalmazott, mert mindig odaállt a piarista iskola mellé, amikor nehézségekkel küzdött a kezdetektõl egészen a mai napig. Számára a 250 év hálaadás és feladat – hangsúlyozta.

A mûvészi produkciók sorában Händel Xerxes címû operájából a Largo címû áriát Balázs Júlia adta elõ. Hegedûn Földi Gábor és Dénes Csaba, csellón Olasz Nóra, brácsán Bene Barbara játszott, csembalón közremûködött Gölles Martin, az iskola házi zeneszerzõje.

Az ünnep jegyében néhány vendég – egykori blg-s – még szólni kívánt. Bene Csaba, a gimnáziummal szomszédos Mûszaki Szakképzõ Iskola fõigazgatója, a Zala Megyei Közgyûlés alelnöke, Karádi Ferenc alpolgármester, aki a külföldön tartózkodó Dénes Sándor polgármester nevében mondott beszédet. Az öregdiákok nevében prof. dr. Gadányi Károly, a Nyugat-Magyarországi Egyetem volt rektora osztotta meg a jelenlévõkkel a gondolatait, végül Cserti Tibor, a Nagykanizsai Városvédõ Egyesület nevében beszélt.

Balogh László, a BLG igazgatója színpadra szólította, és virágcsokorral köszöntötte a közelmúlt igazgatóit, akik nélkül nem jött volna létre a közös alkotás. Szebenyi Mária címzetes igazgató 1977 és 1992 között vezette az iskolát. Mayer Ferenc címzetes igazgató 1992 és 2004 között adta meg az intézmény stílusát. Dénes Sándor 2004-2009 között igazgatóként, egyébként 1994 óta tanít volt és szeretett gimnáziumában. Balogh László végül ajándékot adott át a Piarista Gimnázium képviselõjének, Nyeste Pál igazgatónak. Egy Batthyány Lajost ábrázoló bronz emlékplakettet, amelyhez hasonló tegnaptól a BLG bejáratánál hirdeti az õsök szellemét, és egy anyakönyvet jelképesen, mert az irattárukban megtaláltak 1926-tól-1945-ig 19 olyan anyakönyvet, amelyek inkább a piaristákat illetik. Az ünnepi mûsor a nemzeti himnuszunk hangjaival vette kezdetét, és a szeretet himnuszával zárult a vegyeskar elõadásában, Cseke József karnagy vezényletével és Martonné Németh Mária zongorakíséretében. Pál apostol fontos mondatai közös vágyunkról szóltak: szeretni és szeretve lenni.

B.E.

 



2015-06-06 17:40:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül