Ismerje meg a felkeresendõ ország legfontosabb szabályait, szokásait, amelyeket be kell majd tartania, viselkedésével, öltözködésével tartsa tiszteletben a helyi szokásokat és hagyományokat!
• Ellenõrizze, hogy az útlevele, utazáshoz használt okmánya érvényes és – ha szükséges – rendelkezik-e megfelelõ vízummal a cél-, illetve tranzit országokba.
Egyes országok esetében az útlevélnek a belépés idejétõl számítva legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Ellenõrizze az adott ország részletes beutazási feltételeit a Külügyminisztérium honlapján, illetve az adott ország hivatalos honlapján (pl. Külügyminisztérium, külképviselet).
• Alaposan tanulmányozza át a Külügyminisztérium által létrehozott honlapon (http://konzuliszolgalat.kormany.hu/) megjelentetett, az egyes országokról külön-külön elkészített beutazási feltételeket, valamint konzuli tárgyú tájékoztató kiadványokat, emellett tanácsos a honlapon szereplõ listákból kigyûjteni a felkeresni kívánt országokban mûködõ nagykövetségek, fõkonzulátusok, tiszteletbeli konzuli képviseletek címeit, telefonszámait! Lehetõség van regisztrációs adatlap kitöltésére is, mely alapján a konzuli szolgálat könnyebben megtalálja Önt, ha bajba kerül.
• Ne utazzon utas-, baleset- és poggyászbiztosítás nélkül, illetve gyõzõdjön meg arról, hogy biztosítása fedezete kiterjed az Ön által tervezett tevékenységekkel kapcsolatos kockázatokra – és szükség esetén széleskörû segítségnyújtásra –, mint például extrém vagy vízi sportok, búvárkodás vagy hegymászás esetében. Váltsa ki az európai egészségkártyát!
• Lépjen kapcsolatba háziorvosával, keresse fel az ÁNTSZ (továbbá bizonyos esetekben az Egészségügyi Világszervezet WHO) honlapját és tájékozódjon az esetlegesen szükséges védõoltásokról, egészségügyi elõírásokról, illetve az Ön által szedett gyógyszerek kiviteléhez szükséges engedélyekrõl.
Ha az Európai Unión belül utazik, váltsa ki ingyenesen az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amellyel ideiglenes tartózkodása során igénybe veheti a célország sürgõsségi egészségügyi szolgáltatásait. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya azonban nem helyettesíti a hagyományos utazási biztosítást
• Soha ne váltson pénzt illegális pénzváltóknál, könnyen elõfordulhat, hogy hamis pénzt kínálnak, illetve egyéb módon károsítják meg a turistákat! Az a veszély is fennáll, hogy kifigyelik mennyi pénzt tart magánál.
• A szállodában amennyiben arra lehetõség van, vegyen igénybe értékmegõrzõt!
• A szállodai szobán kívül tartózkodásakor soha ne hagyjon elõl értéktárgyat, távozáskor a szoba ajtaját, ablakát mindig zárja be, így védve értékeit a besurranó tolvajoktól!
• Vigyen az útra megfelelõ mennyiségû készpénzt, illetve egy, az adott cél-, illetve tranzitország(ok)ban is használható – kiterjedt nemzetközi hálózatba tartozó – bankkártyát (hitelkártyát). Képezzen biztonsági tartalékot. Tájékozódjon a célországba bevihetõ készpénz értékének felsõ határáról.
• Gyõzõdjön meg arról, hogy rendelkezik a visszaútra szóló menetjeggyel, illetve az ehhez, azaz a visszatéréshez szükséges pénztartalékkal.
• Amennyiben autóval utazik külföldre, gyõzõdjön meg arról, hogy jogosítványa (egészségügyi alkalmassági igazolása) érvényes és – amennyiben az Európai Unión kívülre utazik – hogy kiváltotta nemzetközi jogosítványát. Nemzetközi jogosítványát a lakhelye szerinti okmányirodában válthatja ki. Amennyiben saját gépjármûvel utazik, gyõzõdjön meg róla, hogy biztosítójánál kiváltotta annak nemzetközi biztosítási igazolását (ún. zöld biztosítási kártya), illetve rendelkezik baleset és poggyászbiztosítással. Ismerje meg elõre a célország közlekedési szabályait és szokásait.
• Repülõút elõtt figyelmükbe ajánljuk a Budapest Airport utasbiztonsággal kapcsolatos alábbi (http://www.bud.hu/utazas/indulas_elott/biztonsag) tájékoztatóját. Az itt leírtak nemcsak a budapesti repülõtérre vonatkoznak, a fejlett világ más országaiban mûködõ repterek is hasonlóan szigorú, esetenként még az itt leírtaknál is szigorúbb ellenõrzéseket végeznek.
Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság
REND-ŐR ROVAT >>>