Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57273243    








Honlapkeszites

Megkezdõdött a mûszaki átadás a Nagykanizsai Javítóintézetben

Ötezer köbméter beton, ezer tonna vas és acél, 400 darab, horganyzott huzalráccsal is ellátott nyílászáró, 3,5 hektárnyi területet kerítõ, 1,1 kilométernyi huzalkerítés, szintén kilométernyi, borotvaéles pengékkel ellátott NATO-háló, közel 5 ezer négyzetméter hasznos alapterület. Az ingatlant 10 ezer köbméter földel töltötték fel, hogy megszüntessék a mocsaras jellegét, hogy kertészkedésre is alkalmas legyen. Lesz is, hiszen gyümölcsös, zöldségeskert, néhány méhkaptár, illetve birka, kecske és más, gondozásra szoruló háziállat is helyet kaphat majd a Camping utcai, impozáns épületkomplexum területén, amelyre a legmodernebb biztonsági rendszerek és – a félszáz rendész és gyermekfelügyelõ mellett – körzsámolyos, zoom-olható, éjjel is látó kamera felügyel majd. A Nagykanizsai Javítóintézet mûszaki átadásán jártam.


Nagykanizsa legújabb, és egyben legmodernebb épületébe érkeztem. A komplexum tetején napelemeket helyeztek el, hogy az építtetõk a „megújuló energiafelhasználás” követelményének is eleget tegyenek. A Javítóintézet energiaellátásának nagy részét ezek a napelemtáblák fogják biztosítani, míg a fûtést a kazánház 4 darab gázkazánja szavatolja majd, amelyek radiátorokban keringetett meleg vízzel fogják felfûteni az épületeket.

– „A munkafolyamatokba igyekeztünk minél több dél-zalai, helyi vállalkozót bevonni” – hangsúlyozta beszélgetésünk kezdetén Magyari László, a Debreceni Javítóintézet igazgatója, aki egyben a kanizsai intézet szakmai vezetõje is. – „A Nagykanizsai Javítóintézet belsõ, épületgépészeti munkáit a kanizsai Termoszerviz Kft., a nyílászárók legyártását és beszerelését a szintén nagykanizsai Premier Ablakvilág Kft., míg az elektromos részek (erõsáram és gyengeáram) beszerelését pedig a nagykanizsai Villtek Kft. végezte. A biztonságtechnikai eszközrendszer (zárak és kamerarendszer) telepítését egy olyan akkreditált cég nyerte el pályázat útján, amely büntetés-végrehajtási intézetek biztonságtechnikáját is telepíti és szereli már hosszú ideje.”

Míg Magyari László megkezdte az épület körbejárását Nagy Kálmánnal, a debreceni intézet igazgatóhelyettesével, addig Bátori Attilához fordultam kérdéseimmel, aki a beruházás felelõs mûszaki projektvezetõje.
– „Még a tavalyi évben, 2014 februárjában történt meg munkaterület átadása, amit a terület megtisztítása, a szemét és törmelékhalmok elvitele, valamint a cserje- és bozótirtás követett” – mondta a DH-Szerviz Kft. szakembere. – „Rendkívül nehéz, mocsaras, iszapos volt a terep, amelyet lánctalpas munkagépekkel sikerült csak megtisztítani. A területet úgy tettük alkalmassá egy ilyen hatalmas tömegû épületkomplexum befogadására, hogy elõször 400 darab, egyenként másfél méter átmérõjû kútalapot készítettünk el, amelyek mindegyike 3 méter mélyen került a talajba. Ez jelenti az alapot, ez tartja meg az épületegyüttest. Erre került egy úgynevezett gerendarács: ez köti össze a kútalapokat, és ezen fekszenek a falak tulajdonképpen, ez akadályozza meg, hogy az épület a mocsaras talaj miatt megsüllyedjen.

Hozzávetõlegesen 2014 márciusának közepén kezdtünk el alapozni, amely munkafolyamat másfél hónapig tartott. Amikor ezzel elkészültünk, akkor következett a falazás, betonozás, vagyis az épület szerkezetének a felállítása. Ez nagyjából 2014 szeptemberéig elhúzódott, amikor az idõjárás, megállásra kényszerített bennünket. A folyamatos esõzések miatt még a Principális-csatorna is megáradt, amely miatt a Camping utcát le kellett zárni. Nem kell különösebben ecsetelnem: sem az építõanyag, sem a daruk és egyéb, nehéz munkagépek – hetekig – nem juthattak el az építkezési területre…”

– „Az ajtók, ablakok rácsozatát húzópróbák alá vetettük, így ellenõrizve le a teljes biztonságot. A rácsozatnál minden egyes dûbel úgy van kialakítva és beépítve, hogy szakítási próbákat végeztünk el jó néhány helyen rajtuk” – hangsúlyozta elöljáróban a legfontosabbat, a biztonságot górcsõ alá véve Bátori Attila. – „Az épületeket közvetlenül egy 5 méter magas téglakerítés veszi körül, kialakítva így egy magasabb fokozatú, biztonsági zónát közvetlenül a lakókörletek szomszédságában. A téglakerítés vasbeton pillérekkel és dupla betonkoszorúval van megerõsítve, hiszen ilyen magasság esetén már a szélteherrel is számolnunk kellett. Már a téglakerítések tetején is lesz NATO-háló, vagyis a kis pengékkel és vágó-élekkel ellátott modern szögesdrót tulajdonképpen. A lakókörletek elsõnek nevezhetõ biztonsági zónája után – hiszen minden külsõ ablakra és ajtóra rácsok vannak felszerelve, a nyílászárók pedig elektronikus védelemmel is el vannak látva – a téglakerítés a második, míg a külsõ, 4 méteres kerítés pedig már a harmadik biztonsági zóna. Egy félméteres lábazatot készítettünk ennek a külsõ rácskerítésnek, amelybe beleágyazva, méterenként helyeztük el a horganyzott, befelé visszahajló horganyzott fémgerendákat, majd pedig ezekre a tartógerendákra szereltük rá a ponthegesztett táblákból álló huzalkerítést.

A horganyzott huzaltáblák olyan mûszaki megoldással készültek, hogy a rácsozatot ne lehessen se feszíteni, se pedig húzni. A táblákat alkotó huzalok három sorosak (rétegûek): 6-6 milliméteres külsõ, és 5 milliméteres belsõ huzalszálakból készültek. Még a rögzítõ csavarok is úgynevezett önszakítós fejjel rendelkeznek, amelyek oldhatatlan kötést jelentenek: miután felcsavarozták velük a huzalból készített táblákat, csak sérülést okozó mechanikus behatással lehet õket eltávolítani. Magyarul, csak fémvágó eszközökkel lehet majd õket levágni, még csavarhúzóval, vagy más fogóeszközzel sem lehet ezeket eltávolítani, megbontani. E külsõ, biztonsági kerítésbõl 625 méternyi került beépítésre, míg a telekhatárt adó, és negyedik védelmi vonalként funkcionáló, 2 méter magas huzalkerítésbõl pedig 550 méternyi. Így, a téglafalakkal együtt közel másfél kilométer hosszú a teljes kerítésrendszer. A kerítéseken, illetve az ablakok rácsozatán is rongálást jelzõ érzékelõk lesznek elhelyezve: ezek akár a nagyobb erejû rángatások, akár az eszközökkel okozott mechanikus sérülések esetén jeleznek a biztonsági szobába, megmutatva a sérülés pontos helyét is.”

– „Ahogy a látogató a Camping útról befordul a javítóintézethez, elõször – a két méteres huzalkerítés mellett – egy sorompón keresztül, lehet bejutni a külsõ parkolóba. Ezután következik az intézet, úgynevezett „zsilipellõs” megoldású, külsõ bejárata, amelybõl egyetlen lesz az intézményben, tehát ezen kívül, máshol nem lehet ki- vagy bejutni a 4 méteres, NATO-hálóval is védett, belsõ huzalkerítés-rendszeren” – fog hozzá az épület részletes bemutatásához a szakember. – „A külsõ zsilipkapu egy 12 méter hosszú zsilip, külön a személyek, és külön a gépjármûvek számára kialakított zsilipezõ-részekkel. Mit is jelent a zsilipelv? A rendészet a kamerákon keresztül meggyõzõdik az érkezõkrõl. Ha van engedélye a behajtásra, akkor kinyitják a zsilipkapu külsõ, szintén 4 méteres, rozsdamentes huzalokból készített, hatalmas ajtaját.

A kocsi beáll, a külsõ kaput ekkor bezárják, majd kinyílik a belsõ kapu, és ekkor hajthat csak be a gépjármû az intézet területére, kiküszöbölve ezzel bármilyen szökési lehetõséget. A javítóintézet belsõ területére csak a büntetés-végrehajtás, a rendõrség gépjármûvei, illetve a tûzoltók és mentõk jogosultak behajtásra, és persze az intézet saját szállítógépjármûvei. Ugyanilyen elven fog mûködni a zsilipkapu személyforgalmat lebonyolító része. Sõt, ezen túlmenõen az érkezõ embereknek egy ugyanilyen metóduson kell átesniük az épületbe belépve: ugyanis egy belsõ zsilipkaput is kialakítottak a rendészet elõtti térben. A rendészek elõször kinyitják a belépésre jogosultnak az épület homlokzati ajtaját. Az érkezõ belép, az ajtó bezárul, a személy elhalad a rácsokkal is védett rendészeti részleg üvegfala elõtt, majd áthalad egy fémdetektoros kapun, amely bármilyen elrejtett fegyvert és egyéb, tiltott fémtárgyat is képes jelezni. Ha igazolta magát és belépési jogosultságát, csak akkor nyitják majd ki számára az intézmény fõfolyosójára nyíló, belsõ biztonsági ajtót. Érzékelhetõ tehát: a Nagykanizsai Javítóintézetnek komoly biztonsági rendszere van…”

– „A Nagykanizsai Javítóintézet épületegyüttese négy különálló, de akadálymentesített folyosóval összekötött épületrészbõl áll, amelyek mindegyike földszinttel, valamint két emelettel rendelkezik” – ecseteli Bátori Attila. – „A Camping úthoz legközelebb esõ, akadálymentesített „A” épületben lesz majd a rendészet, az igazgatás, a könyvelés és az egészségügyi részleg az orvosi-fogorvosi rendelõkkel valamint a betegszobákkal, de itt alakítottunk ki néhány vendégszobát is. Ebben az épületszárnyban lesz elhelyezve az ügyvédi beszélõ, illetve a családi beszélõ is, utóbbiban a fogvatartott fiatalok találkozhatnak majd kulturált és ellenõrzött körülmények között a családjukkal.”

 

– „A körletek mindegyike zárt. Tehát a fogvatartott fiatal csak azon belül mozoghat szabadon, de a körletbõl ki már csak felügyelõi engedéllyel és felügyelettel, vagy éppen rendészi kísérettel mehet” – szögezi le Bátori Attila. – „A körleteket lezáró ajtók biztonsági ráccsal és elektromos biztonsági zárakkal ellátottak, és természetesen az ablakokat is mindenhol horganyzott huzalrácsokkal védjük, így nyilván, azokon kimászni sem lesz mód. A körleteken belül található lakószobaajtók kulccsal, az intézet többi nyílászárója pedig elektromos úton, kártyás rendszerrel lesz majd nyitható és zárható.
– „Az épületkomplexumot úgy alakítottuk ki, hogy az egyes körletek lakói ne találkozhassanak egymással, tehát minden körlet a maga tucatnyi fiataljával éli mindennapi életét. A mozgáshoz és a szabad levegõn való tartózkodáshoz is kialakítottuk a feltételeket. Az összekötõ folyosóról nyílnak az öt méter magas téglafalak, illetve maga az épület határolta sportudvarok, illetve sétaudvarok. A két sportudvaron sövényekkel elválasztott futball, kézi-, illetve kosárlabdapályák kaptak helyet, míg a sétaudvarok közepére dísznövények és virágoskert lesz telepítve, amely kertrész köré épített gyalogjárdán lehet majd körbesétálni az udvaron.

A „D” épületrészben egy akár 250 fõ ellátására is alkalmas, a legmodernebb eszközökkel felszerelt konyhát építettünk fel, amelyben lehetõség lesz minden igény kiszolgálására. Tehát, ha egy fogvatartott fiatal cukorbeteg, tej, vagy liszt érzékeny, de legyen szüksége vegetáriánus vagy diétás étrendre, vagy éppen a vallásából eredendõen a megszokottól eltérõ ételsorra, a konyha minden igényt ki tud elégíteni. A konyhában minden a hatósági követelményeknek megfelelõ, tehát vannak hús- és zöldséghûtõk, valamint raktárak, és természetesen pékáruraktárak, illetve a jogszabályokban megkövetelt mosogató- és fertõtlenítõrészek is kialakítva. A Nagykanizsai Javítóintézet a munkavállalói étkeztetését is tudja majd biztosítani, amely lehetõséget, tudomásom szerint kedvezményesen vehetnek majd igénybe a dolgozók.

A „D” épület elsõ emeletén található egy 6 méteres belmagasságú, közel 500 négyzetméteres tornaterem, ahol az iskolai tornatermekben általában megszokott eszközökön kívül, különbözõ kondicionáló gépeket is elhelyeztünk. Figyeltünk természetesen az egyéb követelményekre is. Tûz esetén a tûzoltóautók a zsilipezõ-kapun keresztül be tudnak hajtani az intézmény területére, és teljes egészében körbejárhatják, az oltáshoz jól megközelíthetik azt – zárta mondandóját a felelõs mûszaki projektvezetõ, aki azt is elárulta, hogy a mûszaki átadás teljes folyamata néhány hetet biztos, hogy igénybe vesz majd.

Dr. Papp Attila
 



2015-06-16 07:36:00


További hírek:


KÖZÉLET ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül