Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57677001    








Honlapkeszites

Szakmájuk mesterei lettek

Ötvennyolc sikeres vizsgát tett szakember – köztük autószerelõ, épület- és szerkezetlakatos, gépi forgácsoló, pincér, hegesztõ, cukrász, szakács, karosszérialakatos és jármûfényezõ – vehette át mesterlevelét a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén, a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszán.


Az ünnepséget egy szimbolikus eseménnyel, a céhláda felnyitásával dr. Polay József, a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg. Ahogy elmondta, hazánkban több mint ötszáz éve léteznek cégek és több mint 150 éve van kamara.
– Szeretnénk feleleveníteni egy régi hagyományt. Az ünnepélyes átadások régen céhgyûlés formájában zajlottak. A céh ünnepélyes megnyitója azt jelentette, hogy a céhládának is ott kellett lennie. Ez a pecsétnyomó, a mesterlevelek, valamint a céh értékeinek és pénzének õrzésére szolgált – kezdte az elnök. Kiemelte, ennek megfelelõen erre a megnyitóra is elhozták a céhládát, majd felnyitotta annak tetejét. Ezzel a régi hagyománnyal kezdõdött az önnepség, majd a mesterlevelek átadását követõen szimbolikusan bezárta a ládát az elnök.
Ahogy Dénes Sándor polgármester megnyitó beszédében elmondta, a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara is bekapcsolódott a „Dolgozva tanulj” címû projektbe, lehetõséget biztosítva ezzel a nagykanizsai szakembereknek tudásuk bõvítésére, a szakmában való elõrelépésre. A benyújtott pályázatnak köszönhetõen kilenc szakmában – épület- és szerkezetlakatos, gépi forgácsoló, pincér, hegesztõ, cukrász, szakács, autószerelõ, karosszérialakatos, jármûfényezõ – ötvennyolcan vehetik át a mesterlevelet. A program révén pedig negyvenöt szakember részére tudtak támogatási lehetõséget biztosítani.
Ezzel szeretnék emelni a szakmunkásképzés presztízsét. A projektben való részvételt indokolta a Szakképzési törvény elõírása is, miszerint gazdálkodó szervnél lévõ képzõhelyen gyakorlati oktatóként csak olyan szakember tevékenykedhet, aki rendelkezik az adott szakmában mesterlevéllel.
Az elõírás teljesítése érdekében indult el a pályázati projekt a mesterlevéllel nem rendelkezõ gyakorlati oktatók számára, akik nyolcvan százalékos vissza nem térítendõ támogatást nyerhettek el. A mester jelölteknek írásban, szóban és gyakorlatban is számot kellett adniuk tudásukról.
– Egy jó szakma felér egy diplomával. Ez valóban így igaz. Ez a mesterlevél, melyet önök átvesznek, ez is felér egy diplomával, hiszen a szakmájukban egy magas szintre jutottak el. Ezzel lehetõséget kapnak arra, hogy továbbadják tudásukat – mondta Dénes Sándor.
– Önök nem csak egyszerûen dolgoznak, hanem elõre akarnak jutni, meg akarják mutatni, hogy szakmájuknak mesterei. Ezzel kitûnnek a többi jó szakember közül – vette át a szót Cseresnyés Péter országgyûlési képviselõ. Hozzátette, a mesterlevéllel, mely biztosítja az akaratot, a tudást és az elszántságot, jogosítványt kapnak arra, hogy a jövõ nemzedékeinek a szakembereit képezzék.
A mesterjelöltek fogadalomtétele elõtt Borda Attila mesterszakács és Herman Tamás pincér mester szólt a szakemberekhez. Ezt követõen került sor a mesterlevelek átadására és a fogadásra.

V.M.

További képek a galériában.



2015-07-02 11:33:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül