A Virág Benedek vegyes kar július 24-e és augusztus 2-a között tíz élményekkel teli napot töltött Pécsett a három évente megrendezésre kerülõ európai kórustalálkozón, az EuropaCantaton. A batthyánys Tislér Péter errõl szóló beszámolóját alább olvashatják:
Iskolánk énekkara, a Virág Benedek vegyes kar július 24-e és augusztus 2-a között tíz élményekkel teli napot töltött Pécsett a három évente megrendezésre kerülõ európai kórustalálkozón, az EuropaCantaton.
S hogy mik is voltak ezek az élmények? Érkezésünk másnapján egy körülbelül egyórás koncertet adtunk az Irgalmas Templomban egy olasz kórussal, az Envie de Chanter-vel közösen. Legutolsó dalként a két kórus együtt elénekelte a „Hej, Jancsika, Jancsika!” kezdetû magyar népdalt. Másnap délelõtt a nõi kar próbájába leshettek be az érdeklõdõk, mikor is egy kortárs dán zeneszerzõ, Henrik Colding-Jörgensen modern darabját, a „Diptychon”-t adták elõ a lányok.
A kötelezõ fellépéseink után volt pár szabad napunk, de ezek sem teltek haszontalanul, hiszen énekkari próbákat tartottunk, illetve a lehetõ legtöbb koncertre és eseményre próbáltunk eljutni. Így tekintettük meg egy dán kvartett és egy török kórus nagysikerû közös koncertjét, de meghallgattuk többek között kínai, kolumbiai és természetesen magyar kórusok elõadásait is. A városban mindenhol, akár a legváratlanabb helyeken is felcsendült a dal, így például az Árkád bevásárlóközpontban is, eléggé meglepve az ott sétálgatókat. Az esti programokat mindig közös énekléssel kezdtük, a Dóm téren összegyûltek az énekelni vágyó emberek és az elõre megkapott daloskönyvbõl választott dalokat énekeltük. A program és a dalok változatosságát jelzi, hogy a finn népdaloktól kezdve Kodályon át egészen a LemonTree-ig szinte minden ország zenei világába kaptunk egy rövid betekintést.
Az utolsó napokat az afrikai mûhelyben töltöttük, ahol a kontinensrõl származó dalokat tanultunk és készültünk a záró koncertre, melyre a fesztivál utolsó napján, a Széchenyi téren került sor. Az egész kórus élvezte ezeket a próbákat, mindenki lelkesen vetette bele magát a munkába. Itt akár egy klasszikust is idézhetnék: „Belekóstoltunk az afrikai kultúrába és ízlett!” (bár ezt mondhatnánk az ebédekrõl és a vacsorákról is). Akkora sikert aratott ez a fajta zene, hogy a közönség visszatapsolta Toko mestert és lelkes tanítványait a színpadra.A mestert is meggyõzte a kórus, hisz meghívott minket a 2017-ben, a Kongói Demokratikus Köztársaságban tartandó, elsõ AfricaCantat-ra.
Mindent összevetve remek tíz napot töltött együtt a kórus Pécsen, mely összetartásnak is kiváló volt, illetve sikerült tágítani a komfortzónánkat is. Zenei tekintetben mindenképpen.
Végül szeretnénk megköszönni Nagykanizsa városának, hogy képviselhettük egy világszintû fesztiválon és azt, hogy ebben a város is támogatott minket.
Tislér Péter BLG – ELTE TÓK
OKTATÁS ROVAT >>>