Ünnepélyes megnyitóval zárult egy több éves folyamat. Megnyitotta kapuit Magyarország legújabb és legmodernebb gyermekvédelmi intézménye: a Nagykanizsai Javítóintézet. A megnyitóünnepségen elõször Magyari László, a Debreceni Javítóintézet igazgatója, a most zárult szakmai projekt vezetõje lépett a mikrofonhoz.
– A javítóintézetek sorában utoljára negyven éve készült el valami új: az immár 18. éve a Debreceni Javítóintézetként funkcionáló, de 1972-ben még lányok ellátására megépült gyermekotthon. Kifejezetten javítóintézeti ellátás biztosítására szolgáló intézmény létesítésére pedig több mint 100 évvel ezelõtt volt példa: az aszódi és rákospalotai nevelõintézetek megépítésekor – sorolta a Nagykanizsai Javítóintézet szakmai vezetését is ellátó szakember. – Örömmel jelenthetem be, hogy Magyarország Kormányának kiemelt projektjeként, 2015-ben elkészült hazánk ötödik javítóintézete, a nagykanizsai is. Projektgazdaként büszkén mondhatom: az intézet elkészült, és felkészült a gyermekek fogadására – mondta határozottan Magyari László.
A dél-zalai térség országgyûlési képviselõje, Cseresnyés Péter hangsúlyozta: mindenki, a társadalom, Nagykanizsa és az idekerülõ gyermekek is nyertesei ennek az intézetnek.
– „Az igazi megismerés: bukások sorozata, amit mindannyiszor gyermetegen boldog talpra állás követ.” Ez az idézet Franz Kafka gondolata, és ezt felhasználva bátran mondhatjuk: a talpra állás házát adjuk most át. A remény épületét, a segítség falait, a felelõsségvállalás intézményét – mondta a politikus. – Széchenyi István szerint azokból a kövekbõl, amelyek utunkba gördülnek, egy kis ügyességgel lépcsõt építhetünk. Nos, a Nagykanizsai Javítóintézet kétségkívül ilyen, kövekbõl épült lépcsõ lehet az ide kerülõ, megtévedt fiatalok számára. Egy esély, hogy rátaláljanak a helyes útra, hogy késõbb, itteni tapasztalataikra is alapozva, a társadalom hasznos, megbecsült polgárai lehessenek. A Nagykanizsai Javítóintézet léte a közgazdaságtanból ismert gyõztes-gyõztes helyzet példája, vagyis minden szereplõ nyertese ennek. A társadalmunk, mondhatjuk úgy is, hogy egész Magyarország nyertese azért, mert megoldódik egy probléma. Egy probléma, amely a megtévedt fiatalok jövõjével kapcsolatosan merül fel. Azért volt szükség egy új intézetre, erre az intézetre, mert eddig ilyen a Dunántúlon egyetlen egy sem volt. Az pedig mára tény, hogy az elõzetes letartóztatásba kerülõ, 14 és 18 év közötti fiataloknál sokkal kisebb a társadalmi visszailleszkedés esélye, ha az „elõzetest” – amely akár évekig is eltarthat – valamelyik büntetés-végrehajtási intézetben töltik.
– És kétségkívül nyertes Nagykanizsa is. Azzal, hogy Kanizsára esett a kormányzat választása, közel 2,5 milliárdos beruházás valósulhatott meg a városban, annak minden hasznával, lehetõségével. Már csak azért is, mert munkahelyteremtõ beruházásról beszélünk, olyanról, amely tovább javítja Nagykanizsa munkaerõ-piaci mutatóit, és biztos megélhetést, hosszú távú perspektívát kínál a munkavállalóknak, a beszállítóknak, tehát több száz kanizsai családnak – szögezte le a térség országgyûlési képviselõje. – És nyertesek lehetnek a fiatalok is, akik a régióból, a Dunántúlról kerülnek ide, akik zömében hátrányos családi környezetbõl érkezve botlanak meg. A jobb élet esélye nekik is jár. A javítóintézetben folyó oktató és nevelõ munka – mint azt a neve is mutatja – azt a célt szolgálja, hogy javítson az életükön, hogy mutasson számukra olyan utat, amelyre lépve akár a jövõ mesteremberei, orvosai, tanárai, szociális szakemberei lehetnek. És lehetnek, hiszen a debreceni modellben mindenre van példa, és biztos vagyok benne, hogy a nagykanizsai intézet is betölti majd a küldetését. A fiatalok itt, a „javítóban” esélyt kapnak, valódi esélyt, ugyanis a javítóintézet nem börtön. Itt nincsenek cellák, s a fiatalokkal minden napszakban szakemberek foglalkoznak, akiknek az a céljuk, hogy a megtévedt tinédzserek lehetõséget kapjanak a normális életre. Aki ért a leckébõl és elfogadja a felé nyújtott segítõ kezet, úgy kezdheti felnõtt életét, mint korosztályából bárki más – hangsúlyozta Cseresnyés Péter.
Dénes Sándor polgármester szintén azt a nagy feladatot említette, amelyet ez az intézet el fog majd végezni mindenki reménye szerint.
– Ez a megnyitó- és avatóünnepség egy idevezetõ út végét, és egyben egy nemes célokkal tûzdelt, hosszú út kezdetét is jelenti. Olyan emberi és közösségi hitre lesz szükség ebben az intézetben, amely a legerõsebbekre jellemzõ csak, akik képesek egymást és önmagukat, és ebbõl merítkezve az ide érkezõ fiatalokat is a jövõ lehetõségeinek végtelene felé fordítani. Mert fel kell tudni ébreszteni a vágyat a méltó emberi élet iránt, és közben vissza kell tudni helyezni a társadalomba azokat a fiatalokat, akik vagy kiszakítattak onnan, vagy soha meg sem gyökereztek abban.
– Ezért tudnunk kell, hogy az idekerülõ fiatalok sérülékenyek lesznek, mert gyökértelen létezésük azzá tette õket. A mi feladatunk, az itt dolgozók hivatása az lesz, hogy ezt a hiányt, ezt az ûrt pótoljuk, hogy a jövõ lehetõségét valósággá tegyük számukra. Ne feledjük, hogy ezen intézet sok megtévedt fiatalnak jelent esélyt, ezen intézet nevel, tanít, utat mutat, visszailleszt és munkára nevel. S ne feledjük azt sem, hogy több mint száz itt dolgozónak jelent munkát, családjának megélhetést. És mindezekért a lehetõségekért szeretném kifejezni a magam és a város polgárainak köszönetét a debreceni nevelõintézet vezetésének és munkatársainak, Magyarország kormányának és mindazoknak, akik részt vállaltak a munkában e nemes cél érdekében. Isten áldása kísérje az itt nevelõdõ fiatalokat és az itt dolgozó, hivatást teljesítõ munkatársakat – zárta gondolatait Dénes Sándor polgármester.
A megnyitóünnepség az aszódi, a rákospalotai és debreceni növendékek mûsorával folytatódott, majd Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelõs államtitkára osztotta meg gondolatait a meghívott vendégekkel.
– Keresem a szavakat a gyerekek produkciója után, talán egy rövid tõmondat kifejez mindent: igen, lehet. Igen, van remény, van váltóátállítás, van pályaátigazítás, pályaátállítás. Nem eleve elrendelt, hogy valaki azon a pályán folytassa, amelyen elkezdte – mondta határozott meggyõzõdéssel az államtitkár. – Ezek a visszajelzések ma Magyarországon, a társadalmunk számára, mint egy falat kenyér, oly mértékben fontos üzenetek. A kormány társadalompolitikájának legfontosabb üzenete pedig: akar és tud is esélyt teremteni. Ma Magyarországon a gyermekvédelem tud esélyt teremteni, hogy ezek a fiatalok vissza tudjanak térni a társadalomba. Köszönöm a befogadó város, Nagykanizsa lojalitását és megértését, mert hiszek benne – ez az intézet is teljesíteni fogja küldetését: utat mutatni és esélyt adni a fiataloknak – fejezte be Czibere Károly.
Az ünnepélyes megnyitó után dr. Páhy János plébános és Hella Ferenc református lelkész áldotta meg az épületet, majd a szalagátvágás után állófogadás és egy, a Nagykanizsai Javítóintézetet bemutató séta várta a vendégeket.
Dr. Papp Attila
További képek a galériában.
KRÓNIKA ROVAT >>>