Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57027163    








Honlapkeszites

A csontritkulásról, a gyulladásos bélbetegségrõl
A Zalakaroson megrendezett Dunántúli Belgyógyász Vándorgyûlés Fiatal Orvosok Fórumán Dr. Pataki Zsolt, a Kanizsai Dorottya Kórház Belgyógyászati Osztályának orvosa elsõ helyezést ért el elõadásával. Az elmúlt 10 évben a nagykanizsai Belgyógyászati Osztály immár harmadszor nyerte meg ezt a díjat a vidéki kórházak között. A kétévente megrendezésre kerülõ vándorgyûlést idén a Zalaegerszegi kórház szervezte meg – mondta el lapunknak Dr. Matoltsy András osztályvezetõ fõorvos.

Írásunkban elõadásának lényegérõl kérdeztük Dr. Pataki Zsolt orvost.
– Jó a munkakapcsolatunk a hévízi Szent András Kórház „G” osztályával, és Dr. Szekeres László orvosigazgatóval. Az elõadás anyaga az õ közremûködésükkel készült el, ugyanis a kanizsai kórház belgyógyászatán kezelt gyulladásos bélbetegek csontritkulásos vizsgálatát õk végezték – mondta elöljáróban Dr. Pataki Zsolt. Ennek eredményérõl számoltam be a fiatalok fórumán. Nagyra értékelték, hogy saját beteganyagon végzett vizsgálat volt az egésznek az alapja, és ehhez tettük hozzá a tudományos, elméleti hátteret, a legfrissebb szakirodalmi adatokat.

– Mire voltak kíváncsiak?
– Tulajdonképpen a csontritkulás, a gyulladásos bélbetegség és a szteroid kezelés kapcsolatát boncolgattuk. Maga a gyulladásos bélbetegség hajlamosító tényezõ a csontritkulás kialakulásában. Arra voltunk kíváncsiak, milyen komoly tényezõként játszik szerepet a gyakorlatban. A feltevéseinket számadatokkal is alá tudtuk támasztani. Ráadásul ezek a betegek sokszor részesülnek úgynevezett szteroid kezelésben, s ez a gyógyszeres kezelés önmagában is csontritkulást okoz. A kettõ együtt már olyan mértékben, hogy viszonylag kis létszámú beteganyagon is igazolni lehet a csontritkulás kialakulását. Felhívtuk a figyelmet a kezelés idõben történõ elkezdésére, mert a jelentõsége a kóros csonttöréseknél megmutatkozik, mivel a fölritkult csont sokkal könnyebben törik el.
– Milyen korosztályt érint ez a betegség?
– A csontritkulás döntõen idõsebb korban, a gyulladásos bélbetegség általában fiatal korban jelentkezik. A mi vizsgálati eredményeink alapján már 40 éves kor fölött érdemes elvégezni a csontritkulás-vizsgálatot ezeknél a betegeknél.
– Mi a kiváltó oka a betegségnek?
– Pontosa nem tudjuk. Sok mindenre visszavezetik. Nem egy túlságosan gyakori betegség, a csontritkulás negyvenszer gyakoribb. A gyulladt bélen keresztül nem szívódik fel megfelelõen a csontok felépítéséhez szükséges kalcium, illetve a D vitamin. Ebbõl következik, ha nincs elegendõ építõanyag, akkor nem épül fel a csont, viszont a csontlebontó folyamatok elõtérbe kerülnek. A gyógyszeres kezelés, a szteroid hatásaként a csontlebontási folyamatok indulnak meg jobban, a csontfelépítõ folyamatok pedig gátlódnak. A csontritkulás alattomos betegség, késõn ad tünetet, nagyon kicsi erõbehatásra is törik már a csont. Csak azt lehet tenni, hogy kiszûrjük azokat a betegeket, akiknek valami módon kockázatuk van a csontritkulásra, s mivel fiatal betegekrõl van szó, a bélbetegeinket vizsgáljuk. A csontritkulásnak számos más oka is lehet. Hajlamosít rá az alacsony testsúly, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a túlzott koffeinbevitel. Nemcsak a kávéban, az energiaitalokban és a kólában is van koffein. Bizonyos gyógyszereknek is van ilyen mellékhatása, de az anyagcsere, a mellékpajzsmirigy betegség is vezethet ide. Ha igazolható, hogy kezdõdõ csontszegénysége, vagy már kialakult csontritkulása van valakinek, természetesen kezelni is kell, de ezt jobb, ha a reumatológusokra hagyjuk. Külön szerencsénk, hogy jó a kapcsolatunk a hévízi reumatológiával. A betegeinknek az az érdeke, hogy ne utazzanak 50 kilométert a kezelésekre, hogyha nem muszáj. Többségüket a kórház reumatológiai osztálya veszi utógondozásba, de a betegekre van bízva, ha igénylik, Hévízre is mehetnek.
– Hányan tartottak elõadást a fiatalok fórumán?
– Huszonhárom elõadás hangzott el a fiatalok fórumán. Egyetemi klinikák, megyei oktatókórházak fiatal szakorvosai szerepeltek nagyon komoly elõadásokkal. Nem gondoltuk, hogy egyáltalán labdába tudnunk rúgni. Úgy érzem, jól sikerült az elõadás és a prezentáció is, amiben nagy szerepe volt, mint már említettem, a hévízi kórháznak, illetve a matematikai háttérnek, hiszen a számításokban sok segítséget kaptam a keresztszüleimtõl, akik matematika tanárok. A hévízi kórház adta a csontsûrûség vizsgálatot, mi pedig a beteganyagot válogattuk be. Egy jelentõs részüknél már igazolható volt a csontszegénység, néhányuknál a csontritkulás is. Az elõadással a figyelemfelhívás volt a célunk. Nem elég, hogyha csak a bélbetegséget kezelik egy adott intézményben, annak érdekében, hogy ne legyen véres széklete, hasmenése, hasi fájdalma a betegnek, hanem más szövõdmény is elõfordulhat.
B.E.

2009-06-04 11:19:21


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül