- Magyarországon ma nem szabadna egy nõnek sem méhnyakrákban meghalnia. A szûrõvizsgálattal, vagy a korai felismeréssel mindez elkerülhetõ lenne – ezért a Kanizsai Dorottya Kórház Szülészeti és Nõgyógyászati Osztálya és az intézmény Gyógyító Eszköztárának Fejlesztése Alapítvány kuratóriuma jövõ év végéig tartó prevenciós programot indít.
„Tegyünk többet a nõkért, tegyünk többet a méhnyakrák megelõzéséért” címû kezdeményezés ünnepélyes megnyitóját kedden tartották a kórházban.
Az alapítvány képviseletében Dr. Polay József kuratóriumi elnök ismertette a programot. Mint elmondta: felhívást tesznek közzé a kanizsai és környéki vállalatok, vállalkozások számára, hogy a nõi dolgozók szûrését anyagilag is támogassák.
- A vizsgálat mindössze 4000 forint, ami beépíthetõ a cégek költségeibe – fogalmazott dr. Polay József. Hozzátéve: a szûrést elõre egyeztetett körülmények közt, kedvezményes alapon, a kórház osztályán, jelentõsebb létszámú hölgyek esetén pedig a cégeknél, a helyszínen is elvégzik az orvosok. Az alapítvány kuratóriumának elnöke hangsúlyozta: nem csak partner-médiumokon keresztül hívják fel a vállalkozások figyelmét minderre, hanem fel is keresik a cégeket, személyesen.
Dr. Orosházi Attila, a Szülészeti és Nõgyógyászati Osztály fõorvosa pedig annak adott hangot, hogy a méhnyakrák legfõbb kiváltó oka a humán papilloma vírus, a HPV. Amely ellen létezik védõoltás: ma a 13 éves lányokat kormányprogram keretében, rutinszerûen oltják a HPV ellen. Városunkban pedig immár 5 esztendeje, jóval az országos program elõtt, a kórház és az önkormányzat jóvoltából, kezdték el oltani a kamaszlányokat.
-Sajnos, azonban, napjainkban sok az elõrehaladott méhnyakrákos beteg. Szûréseken a nõi lakosság mintegy 30 %-a vesz csak részt – így Dr. Orosházi Attila. Kiemelte: emiatt is fontos a most indult kanizsai, prevenciós kampány.
- Évente, Magyarországon 1300 méhnyakrákos esetet fedeznek fel. Ami „elfogadható” lenne, az, hogy egyáltalán ne legyen ilyen. Magyarországon ma senkinek sem szabadna méhnyakrákban meghalnia – jelentette ki Dr. Brünner Szilveszter, a kórház fõigazgatója.
- Lassan kialakuló betegségrõl van szó – folytatta. Leggyakrabban azoknál a nõknél fordul elõ, akik gyakran váltogatják szexuális partnereiket, akik fogamzásgátló tablettát szednek, akik dohányoznak, illetve, akik rossz szociális körülmények közt élnek.
A kialakult megbetegedések 80 %-ban volt jelen a HPV vírus, éppen ezért komoly szerepe van a védõoltás programnak, a kamaszlányok körében: azoknál, akik még nem élnek szexuális életet. Városunk önkormányzata 2009-ben döntött a 14. évüket betöltött lányok oltásáról: 1220 lányból 900 – at oltottak be.
Azonban – mint a fõigazgató ki is emelte – azok a felnõtt nõk is beoltathatják magukat, önköltségi áron, a HPV ellen, akiknél nincs jelen a vírus.
Dr. Brünner Szilveszter arról is beszélt, hogy az alapellátásban dolgozó védõnõk közremûködésével egy hat hónapos programot valósult meg. A védõnõk közül többen részt vettek egy képzésen, amelynek köszönhetõen önállóan végezhettek méhnyakrák szûrést olyan településeken, ahol nincs nõgyógyászat.
A fõigazgató egyúttal megragadta az alkalmat, hogy felhívja a figyelmet a közelgõ influenzajárvány ellen(i) a védõoltásra, amellyel elkerülhetõek a betegség több esetben rendkívül súlyos, vagy halálos szövõdményei.
Majd a méhnyakrák elleni prevencióhoz elsõként csatlakozó kanizsai cég, a Honeywell Hõtechnikai Kft. munkatársai tartottak elõadást. Soós Katalin és Kovács Ágnes elmondták, a vállalkozásnál már 2008 óta végeznek méhnyakrákszûrést, helyben, ingyenesen, munkaidõben, a nõi munkatársaknál. Emellett pedig más szûrõvizsgálatokat is végeznek, valamint a Honeywellnek saját egészségmegõrzõ programja is van. Ennek jóvoltából különbözõ figyelemfelhívó elõadások mellett heti egyszer gyümölcsöt adnak a dolgozóknak, továbbá a munkahelyen masszázst is biztosítanak számukra.
A rendezvényen Dr. Polay József bejelentette: újabb cég, a Kanizsa Trend is csatlakozott a méhnyakrák prevenciós kampányhoz.
Sz.Zs.
KÖZÉRDEK ROVAT >>>