Országosan is példaértékû lehet az az együttmûködés, amelyet Zalaegerszeg és Nagykanizsa önkormányzata, a mindkét városban jelen lévõ Pannon Egyetem, valamint öt jelentõs hazai és nemzetközi hátterû cég kötött a mûszaki és informatikai duális felsõoktatás erõsítése érdekében - közölte a keddi aláírás alkalmából Zalaegerszeg polgármestere.
A két önkormányzat, az egyetem, illetve a Flextronics International Kft., a GE Hungary Kft., a Honeywell Hõtechnikai Kft., a Hidrofilt Vízkezelést Tervezõ és Kivitelezõ Kft., valamint az Anton Kft. között létrejött megállapodás kapcsán Balaicz Zoltán úgy fogalmazott: a szereplõknek érdekük, hogy növekedjen a hallgatói létszám, s ezáltal ki tudják elégíteni az egyre növekvõ munkaerõigényt.
Kitért ara is, hogy Zalaegerszegen a jövõ év végéig mintegy 2500 új álláshely jön létre, s ezek 20 százaléka felsõfokú végzettséggel rendelkezõkre vár.
A zalai megyeszékhelyen éppen a munkaerõpiaci igények miatt indult el 2002-ben mûszaki felsõoktatás, és 2012-ben Kecskeméttel együtt itt indult el az országban elsõként a duális mérnökképzés. Rangot ad a városnak a minõségi felsõoktatás, ezért - a közép- és felsõoktatásban a hiányszakmákra kiterjesztett saját ösztöndíjrendszerrel együtt - jövõre már több mint 200 millió forintot fordít az önkormányzat felsõoktatási célokra - sorolta Zalaegerszeg városvezetõje.
Dénes Sándor, Nagykanizsa polgármestere (Fidesz-KDNP) úgy vélekedett, hogy "nagyon nagy bajban vagyunk", mert csak nehezen találni felsõfokú mûszaki végzettségû szakembereket a megyében. A felsõoktatás mellett azonban fontos, hogy már a középiskolásokat is meg kell szólítani, igyekezni kell a megyében tartani a leendõ hallgatókat, mert Budapest ezen a területen is "elszippantja" a diákokat.
Emlékeztetett arra, hogy Nagykanizsán a közelmúltban létrejött egy víztechnológiai kutatóközpont, amely a Hidrofilt Kft. mint hazai magántulajdonú cég, a Pannon Egyetem és az önkormányzat együttmûködésének köszönhetõ, és ezzel minta lehet mások számára is.
Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora elmondta: a hálózatos intézményként mûködõ, veszprémi székhelyû egyetem öt karon és számos telephelyén csaknem 8000 hallgatót oktat. Megítélése szerint a hallgatókat csak akkor lehet helyben tartani, ha már itt megtalálják a leendõ munkaadóikat, illetve náluk bekapcsolódhatnak a kutatásokba, fejlesztésekbe, a gyakorlati munkába, a munkáltatók pedig ezen keresztül már kiválasztásuk elõtt megismerhetik õket.
Birkner Zoltán, a Pannon Egyetem nagykanizsai kampuszának igazgatója arról beszélt, hogy a felsõoktatási vezetõk az utóbbi években egyre gyakrabban találkoznak vállalatvezetõkkel, mert a gazdaság "kikényszerítette" a munkaerõpiac igényeinek megfelelõ oktatást. Zalában jelenleg már 40 duális képzõhely segíti a felsõfokú oktatást, de nemcsak a mûszaki és informatikai képzésre kívánják kiterjeszteni az együttmûködést, hanem például a Keszthelyen vezetõ szerepet betöltõ agrárképzésre is.
A megállapodást aláíró cégek nevében Lang János, a Flextronics alelnöke kifejtette: Zalában nagyon nagy szükség van erõs mûszaki felsõfokú oktatásra, mert jelentõsen iparosodott a térség, ahol nagyon komoly cégek települtek meg. Nem lehet szétválasztani az erõs ipart az erõs felsõoktatástól, s a duális informatikai és mérnökképzés révén sokkal gyorsabban egymásra találhatnak a hallgatók és a vállalatok.
MTI - Kanizsa
OKTATÁS ROVAT >>>