Ma 2025. 4 7.
Herman, János napja van.
Látogatók száma : 57509724    








Honlapkeszites

15 év sikere – A közönség szereteténél nagyobb ajzószer nincsen egy elõadó számára

A húsz tagú Tüttõ János Nótaklub idén ünnepli fennállásának 15. éves jubileumát. A negyed évszázadot hatalmas sikerek fémjeleznek: több mint ezer, változatos stílusú nóta szerepel a palettájukon, 2005 óta minden évben megtöltik a HSMK színháztermét és persze a legfontosabb, a közönség percekig tartó vastapsa minden fellépés után.


A nótaklub történetérõl Major Lajos elnök beszélt, neki köszönhetõ, hogy létrejött a csapat. Major Lajos tevékeny részt vállal az együttes életében: betanítja a nótákat, harmonikázik és zenét is ír. Ezen túl összefogja a csapatot: intézi a klub ügyeit és összeállítja a mûsorokat. 2008-ban elnyerte a Nagykanizsa Város Civil Embere kitüntetést. Horváth Zoltánnal és Csere Andreával. Az általuk írt verseket zenésítette meg. Csere Andreának köszönhetjük Kanizsa Himnuszát.
Ahogy visszaemlékezett, a gondolat, hogy jó volna összefogni Kanizsa nótásait már a 80-as évek elején megfogalmazódott benne. Aztán hosszú évekig nem gondolt rá.
– Majd 1992. december 23-án Katona Bélánál összejött az Egyesült Izzó csapata és ott felfigyeltem két fiatalemberre, Varga Zoltánra és Németh Tiborra, akik nem a megszokott nótákat kérték tõlem. Ezt követõen az egész este csak rólunk szólt. Említettem is nekik az ötletemet. Aztán évekig nem láttuk egymást, majd egy véletlen újra összehozott minket – emlékezett vissza Lajos bácsi.
Legközelebb egy avatáson találkoztak. Azt mondja, elképesztõ és mesés volt a viszontlátás öröme.
– Hét év telt el a nótaklub létrehozásának a dédelgetésével, mire a spontán találkozásoktól, a tervezgetéstõl eljutottunk a megvalósításig. A toborzás 1999 végén kezdõdött meg. Az alapvetõ kritérium az volt, hogy aki szeretne csatlakozni hozzánk, az szeresse a magyar nótát és szeressen dalolni – mondta az elnök.
Így indult el a nótakör 2000-ben tizenkét fõvel az Ipartestület Klubházában. Az alapító tagok megegyeztek a mûködés feltételeiben és döntés született arról is, hogy további tagokat csak két alapító ajánlásával lehet felvenni. Egy évig gyûjtötték a nótákat és nyáron egy tekepálya avatásán léptek elõször a közönség elé, ami nagy sikert hozott számukra, majd következtek a Nyáresti szerenádok a Hevesi Sándor Mûvelõdési Központban.
2001-ben már 59 fellépésük volt, mely abszolút rekordnak számít a nótaklub életében. Az alakulásnál olyan nevet kerestek, akirõl elmondható, hogy kötõdik Kanizsához. Tüttõ János nagyszerû eredményeket ért el és több mint ezer gyönyörû nótája van. Minden évre jut tõle egy új nóta, melyet még nem hallhatott a közönség. Feladatuknak tekintik a névadó szerzõi hagyatékának a méltó ápolását.
Aztán évrõl-évre egyre bõvült a csapat létszáma és repertoárja.
Az elsõ önálló estjük 2005-ben volt. Az elõzetesen igényelt és eladott jegyek alapján már három héttel az elõadás elõtt látszott a mûsoruk iránti hatalmas érdeklõdés. Mely azóta is szakadatlan. Minden évben megtöltik a HSMK színháztermét. 2007-ben kétszer is. Vendégmûvészként neves nótaénekesek is léptek fel ezeken az esteken, így Bokor János, Kerekes Katalin, Demeter Ágnes, Nánássy Lajos és Vásárhelyi Prodán Miklós is.
Major Lajos azt mondja, sokszor olyan fáradt volt, hogy kiesett a hangszer a kezébõl, de a közönség reakciója, tapsa minden fáradozást megér. Ez adja nekik az erõt.
– Ez éltet bennünket. Ennél nagyobb ajzószer, mint a taps és a közönség szeretete egy elõadó számára sincsen. Az együttes tagjai tele vannak lelkesedéssel, ez mindig visszahozza az életkedvemet – mosolygott Lajos bácsi.
Eddig több mint kilencven helyen jártak, de van olyan hely, ahova ötször-hatszor is visszatértek. A külföldi fellépések közt említette Szlovéniát, a Felvidéket és Erdélyt is. Budapesten szinte az összes mûvelõdési házban énekeltek már. Azt mondja, elindult velük egy folyamat és azóta nincs megállás, de egy valami állandó: a nótaszeretet a kezdetek óta változatlanul tart.
Most húszan vannak és közel ezer dalból áll a repertoárjuk: dalt, daljátékot, operettet és filmslágereket adnak elõ, mely hosszú és kitartó gyûjtõmunka eredménye. Ebbõl 6 -700-at bármikor elõ tudnak adni blokkokba szedve. Minden elõadást kemény, komoly próba elõz meg.
– Egy kis faluban is olyan eleganciával kell megjelenni, mint egy pesti fellépésen. Odafigyelünk erre – mondta.
Hozzátette, a jövõben is tartani szeretnék ezt a színvonalat. – Ez a legnehezebb dolog, mert feljutni a csúcsra könnyû, de ottmaradni nagyon nehéz – emelte ki. Próbálnak fiatalabbakat bevinni a csapatba, új dalokat felvenni a repertoárba, így mindenkit arra bíztat, aki szereti és tudja a nótákat, jelentkezzen hozzájuk.
– Köszönöm a csapatnak, hogy így kitartanak mellettem, hogy odateszik magukat a próbák és elõadások során. Köszönöm a családtagoknak, hogy elviselik a távollétünket. Továbbá köszönjük a támogatást és a közönség szeretetét – zárta beszélgetésünket Lajos bácsi.
Legközelebb az újévi koncerten találkozhat a Tüttõ János Nótaklubbal a közönség, melyre addig is gõzerõvel készülnek, gyakorolnak. Az újévi koncert január 9-én, szombaton lesz 17 órától a Kanizsa Centrumban.

A Tüttõ János Nótaklub tagjai: Balogh György, Balogh István, dr. Benkõ József, Béres János, Galamb László, Horváth Zoltán, Ilusné Bognár Mária, Jakab Zoltán, Kappel József, Kontor Róbert, Kovács József, Krikó József, Major Lajos, Németh Tibor, Némethné Lakatos Mária, Páli László, Tislerics László, Vajda Mária, Varga Gyula, Vejer Béla.

Varga Mónika



2015-12-05 12:36:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül