Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57677017    








Honlapkeszites

Együttmûködés határok nélkül

E napokban zárul a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképzõ Iskola eddigi talán legsikeresebb uniós projektje, amelyet a város önkormányzatával és a csáktornyai Graditeljska Škola Èakovec mûvészeti középiskolával közösen bonyolítottak le a kanizsai szakemberek. A program keretében energiapark és keramikus mûhely készült Kanizsán.

A Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképzõ Iskola az INTERREG IIIA Közösségi Kezdeményezés Szlovénia/Magyarország/Horvátország Szomszédsági Program 2004-2006 uniós pályázat révén majdnem harminchétmillió forintos támogatást nyert a horvátországi intézménnyel történõ szakképzési együttmûködés kialakítására.


A program ideje alatt a két iskola kölcsönös tapasztalatcserével segítette egymást a két szakma, a kerámiakészítés, fazekasság és a megújuló energiák hasznosításával kapcsolatos kanizsai képzés területén.

Az együttmûködés a kerámiakészítés és a fazekasság tekintetében a horvát partner szakértelmére épít. A csáktornyai Graditeljska Škola Èakovec középiskolában ugyanis magas fokú mûvészeti munka folyik. A projekt keretében a ZSVSZI SZKI Petõfi úti könynyûipari tanmûhelyében kialakítottak egy keramikus-fazekas mûhelyt is, amelyet felszereltsége alkalmassá tesz nemcsak szakkörök tartására, de a gyakorlati képzés minden feltétele is biztosított.

– Iskolánk szerette volna egy olyan lehetõséggel bõvíteni képzési palettáját, amely visszanyúl a zalai kézmûves hagyományokhoz, ezáltal alkalmazkodik a kor elvárásaihoz, másrészt egy olyan kis központot alkot, amely lehetõséget biztosít a fiatalok mûvészi alapképzésének megvalósításához, létrehozva egyfajta alapfokú mûvészeti mûhely feltételeit – mondta el lapunknak Horváth Henrietta Szilvia, a projekt vezetõje. – Az együttmûködés másik nagy témaköre a megújuló energiaforrások hasznosítása volt. Öt különbözõ oktatási jegyzet készült el magyar és horvát nyelven a geotermia, napenergia, szél és vízi energia, biomassza, valamint a megújuló energiaforrások témakörében. Megjegyzem egyébként, hogy munkatársaim dolgozták ki a képzés szakmai programját is, eddig még egyedüliként az országban. A projekt keretében ismeretterjesztõ elõadásokat is rendeztünk diákok számára Magyarországon és Horvátországban. Legnagyobb feladatunk azonban a megújuló energiákat hasznosító berendezések elkészítése volt, amelyek szintén a horvát és magyar gyerekek, illetve pedagógusok közös munkájának eredményei. A demonstrációs modellek az Energiaparkban kaptak helyet a ZSVSZI SZKI Erdész úti Tantelepén – mondta el a projekt vezetõje.

H.A.



2007-10-12 09:35:46


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül