Konferenciával és egy, a megújuló energiaforrások felhasználására alkalmas berendezéseket bemutató energiapark átadásával zárult a Zsigmondy Vilmos – Széchenyi István Szakképzõ Iskola (ZSVSZI), Nagykanizsa önkormányzata, valamint a csáktornyai Graditeljska Škola Èakovec közös, az intézmények diákjainak és szakembereinek együttmûködését bõvítõ projektje.
A Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképzõ Iskola az INTERREG IIIA Közösségi Kezdeményezés Szlovénia/Magyarország/Horvátország Szomszédsági Program 2004-2006 uniós pályázat révén majdnem harminchétmillió forintos támogatást nyert a horvátországi intézménnyel történõ szakképzési együttmûködés kialakítására.
A program ideje alatt a két iskola kölcsönös tapasztalatcserével segítette egymást a két szakma, a kerámiakészítés, fazekasság és a megújuló energiák hasznosításával kapcsolatos kanizsai képzés területén. A projekt záró konferenciájára a Medgyaszay Házban kerüt sor, ahol az érdeklõdõk megismerkedhettek a határokon átnyúló projekt elemeivel, eredményeivel.
Horváth Henrietta Szilvia, a ZSVSZI pedagógusa, a projekt vezetõje elõadásában hangsúlyozta, a megvalósításban oroszlánrészt vállaltak a nagykanizsai oktatási intézmény pedagógusai, akik az országban egyedüliként elkészítették a megújuló energiagazdálkodási technikus-képzés oktatási programját és az ehhez szükséges öt szakmai jegyzetet. A jegyzetek mellett öt demonstrációs eszköz is készült, amelyekkel különbözõ mérések végezhetõk. Ezeket a berendezéseket horvát és a kanizsai oktatási intézmény diákjai és pedagógusai közösen állították össze, s helyezték el egy úgynevezett energiaparkban, amelyet másnap Marton István polgármester jelenlétében avattak fel az Erdész utcai gyakorlótelepen. A közös munka során készült egy napkollektoros töltõállomás, amely a napenergiát alakítja át villamos árammá, s bármi feltölthetõ a segítségével, amit tölteni lehet. Egy park, pedig nem park tó nélkül, ám errõl sem feledkeztek meg a projekt tervezõi. A tó közepén lévõ szökõkutak mûködéséhez ugyancsak napkollektorok szolgáltatják az energiát. S még nem ejtettünk szót a napkollektorokkal mûködtetett forgótábláról, a hõszivattyús napelemrõl, valamint a szélgenerátorról.
A projekt másik csapásiránya a fazekasság nagykanizsai meghonosítása volt, ehhez a csáktornyai intézmény tudáspotenciálját használták fel. Mint a projekt nagy része, ez is nagykanizsai fejlesztésben öltött testet, ugyanis a ZSVSZI Petõfi utcai épületében kialakítottak egy száznegyven négyzetméteres, tizenöt fõ gyakorlati oktatására alkalmas kerámiamûhelyt is. Az elkészült kerámiákat egyébként a nagyközönség is megtekinthette a Magyar Plakát Házban nyílt kiállításon.
A konferencián Mérksz Andor nagykanizsai és Zoran Pazman csáktornyai iskolaigazgató is hangsúlyozta, a projektzárás csak jogi-pénzügyi értelemben vett befejezés, mindenképpen szeretnék folytatni, s ha lehet, bõvíteni az együttmûködést. Tervek már vannak, ugyanis a megújuló energetikai képzést adaptálni szeretnék a csáktornyai intézményben, míg nálunk a belsõépítészet juthatna hasonló szerephez.
OKTATÁS ROVAT >>>