Tíz évre nyúlik vissza a Zrínyi Miklós Általános Iskola kapcsolata a Norvégiában található holmestrandi Botne Scholl-lal. Ezt a kapcsolatot erõsítendõ, és a továbbiakban kiterjesztendõ utazott egy tíz fõs delegáció városunkból szeptember közepén a norvégiai városba: Faller Zoltán, a Zrínyi igazgatója, Marton István polgármester, Cserti Tibor önkormányzati képviselõ és Szmodics Józsefné, a Mûvelõdési és Sport Osztály vezetõje, valamint négy pedagógus, egy gyógypedagógus és egy angol nyelvû tolmács.
Lapunkkal Szmodics Józsefné osztotta meg élményeiket a Holmestrandban töltött idõrõl, s Faller Zoltán mesélt a tíz éves kapcsolatról a Botne Scholl-lal, melynek mind a tíz évében aktívan részt vett a kapcsolat megõrzésében és továbbépítésében.
Nagyon szép élményekkel, pozitív tapasztalatokkal gazdagodtunk a látogatás során. – kezdte beszámolóját az osztályvezetõ asszony. – Az elsõ nap két iskolában is látogatást tettünk. Az egyikben, egy nagyothallókat és siketeket képzõ iskolában megtapasztalhattuk, mit jelent számukra az integráció. A tárgyi és személyi feltételek maximális biztosításával az elért eredmények példaértékûek, s a sikerességet a tanítási óra látogatása is megerõsítette számunkra. A másik iskolában szembesültünk az egyéni és kiscsoportos foglalkozások eredményességével. Ez egy, 13 és 16 év közötti gyerekekkel foglalkozó iskola, õk úgy nevezik, hogy alsó középiskola. Másnap találkoztunk a Zrínyi iskola partneriskolájával, a nevelõtestülettel és az iskolavezetéssel. Idén ünnepli az iskola a fennállásának negyvenedik évfordulóját, ez alkalomból, s a kapcsolat tizedik évfordulójának alkalmából felköszöntöttük õket. A kapcsolat továbbfejlesztését az a közös nemzetközi pályázat adja, melyrõl utolsó nap tárgyaltunk az ottaniakkal. Ennek eredményeként a két város tanulói találkozhatnának egymással közös kulturális programok keretében, s nem kevés fontossággal bír, hogy gyakorolni tudnák az angol nyelvet.
A két partneriskola már dolgozik a pályázaton – a Zrínyiben Gálné Gaál Lívia, a norvég kapcsolatok koordinátora irányítja a munkát, aki az utazáson is részt vett –, tudtuk meg Faller Zoltántól. Határidõ nincs, folyamatosan lehet beadni a pályázatokat. Ha minden terv szerint valósul meg, akkor Norvégiából a Város Napját megelõzõ héten érkezhet egy delegáció, s elindulhat a diákok közös produkciója, mellyel a norvég és magyar diákok a Város Napján mutatkozhatnak be együtt. A pályázat lényege ugyanis éppen az, hogy a kapcsolat ezentúl leginkább a diákokról szóljon, hogy kulturális és egyéb területeken együtt tudjanak mûködni, s tíz év után végre a zrínyis diákok is eljussanak Norvégiába.
Az iskola igazgatóját a kapcsolat létrejöttérõl faggattuk, õ a következõket mondta el:
A megkeresés a norvég fél részérõl jött. Egy közvetítõ – az akkori igazgatónõ megbízásából – magyar kapcsolatot keresett a Botne Scholl-nak, s mi természetesen nem zárkóztunk el. Elõtte már volt kapcsolatunk egy osztrák iskolával, s akkor, ’99-ben úgy gondoltuk – a tantestülettel közösen –, hogy szívesen nyitnánk Európa más országai felé is, még ha olyan messze is van földrajzilag, mint Norvégia. Az elmúlt tíz év bebizonyította számunkra, hogy nem döntöttünk rosszul, fõleg, hogy azóta a technika is nagyon sokat fejlõdött, és a gyerekek is tudják egymással tartani a kapcsolatot – most már nem csak postán, hanem az Interneten is. Nagyon jó kapcsolat alakult ki a tantestületek között, s elmondhatom, hogy rengeteg dolgot tanultunk is egymástól megismerve egymás oktatási rendszerét, módszereit. Leginkább õk jöttek hozzánk, s a pályázat, melyet közösen adunk be, most egyfajta lehetõség is lesz számunkra, hogy a mi diákjaink is meglátogassák a norvég diákokat. Azokon a látogatásokon, melyeket õk tettek hozzánk, minden alkalommal sikert könyvelhettünk el magunknak, hiszen a delegációknak nagyon tetszettek a bemutatóink, szimpatikus volt nekik a Zrínyi iskola sokszínûsége, a mûvészeti oktatásunk, s a tanórán kívüli programjaink. Az utazás részeként elõfordult az is, hogy a norvég tanárok tartottak órákat a diákjainknak, többnyire tolmács segítségével. Próbáltunk nyitni a város felé is, amikor itt jártak a norvég vendégek, ezért a kulturális programon, melyet a tiszteletükre adtunk, egy alkalommal – egészen pontosan a tavalyi évben – részt vettek óvodások, és volt Zrínyisek is, akik most a város különbözõ középiskoláiba járnak. Õszintén remélem, hogy a pályázat sikeres lesz, s ezzel tovább tudjuk fejleszteni a két iskola közti kontaktust. Az utazás során felmerült, hogy ezt a kapcsolatot gazdasági szintre lehetne emelni, s így nem csak a két iskola, hanem a két város is kapcsolatba kerül egymással. Ennek mi természetesen nagyon örülünk.
S.E.
OKTATÁS ROVAT >>>