Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57273714    








Honlapkeszites

Fára, pénzre és cipõre lenne leginkább szükség

Segítenek a hajléktalanoknak, a rászorulóknak, akár az önkormányzathoz, a Vöröskereszthez, az Átmeneti Szálló és Éjjeli Menedékhelyhez, a Kaposvári Egyházmegye Katolikus Karitász Szervezetéhez, vagy a Máltai Szeretetszolgálathoz kopogtatnak be segítségért a rászorulók – hangzott el Tóth Nándor alpolgármester sajtótájékoztatóján.


A sajtótájékoztatón részt vett Bagarus Ágnes, az önkormányzat Humán és Hatósági Osztályának vezetõje, valamint a fent említett szervezetek vezetõi közül Szõlõsi Márta, Barbarics László és Barbarits Józsefné.

Öt éve nem volt ilyen hideg idõ Magyarországon – olvashattuk, érezhettük a napokban. A hivatali irodájában tartott sajtótájékoztatóján Tóth Nándor megerõsítette: a hideg idõjárásra való tekintettel nemcsak a hivatalos idõben, hanem bármikor fogadják a rászorulókat a szervezetek, akik között jó együttmûködés alakult ki. Fára, pénze és cipõre lenne a legnagyobb szükség – hangsúlyozta. – Ezen a téren is szívesen fogadnak el adományokat. Az alpolgármester utalt rá, hogy tûzifavásárláshoz éves szinten 57 ezer Ft értékben tud pénzbenitámogatást nyújtani háztartásonként az önkormányzat. Tüzifahozzájárulásra jogosult az, akinek az egy fõre jutó jövedelme1-2 személyes háztartásban élõ személy esetében a 79.800,- Ft-ot, a 3 vagy többszemélyes háztartásban élõ személy esetébenpedig a 62.700,- Ft-ot nem haladja meg. Kérik a lakosságot, ténylegesen csak azok jelentkezzenek, akik rászorulnak.

Szõlõsi Márta elmondta: élelem csomagot már nem – de hasonlóan a két másik szervezethez –, ruhanemût, pulóvert, kabátot, bundát, pizsamát tudnak adni, a Sugár út 28. szám alatt lévõ épületben. A közel 150 fõ hajléktalan jelentõs részét ismerik a városban, akik nem mennek be napközben az épületbe, azokat az utcai szolgálatosok rendszeresen ellátják enni és inni valóval. Jó pár esetben azt is tapasztalták, hogy vannak olyan rossz életkörülmények között élõ emberek, akik nem tudnak önmagukon segíteni, vagy szégyellik azt, hogy ilyen helyzetbe kerültek. Azt kérte, fontos lenne, hogy odafigyeljünk ezekben a hideg napokban a szomszédokra, nehogy azért fagyjon meg valaki a lakásában, mert nem volt, aki szóljon az érdekében. Megjegyezte: közel ezres nagyságrendû azoknak a száma Kanizsán, akik rászorulnak a segítségre.

Barbarits Józsefné az elmondottakhoz kiegészítésként hozzátette: sokan jönnek hozzájuk tartós élelmiszerekért, mondván, hogy a karácsonykor kapott 9 kg-os csomag már elfogyott. Szerencsére tudnak még vásárolni, és a kevés maradékból összeállíthatnak kisebb csomagokat. Január-februárban készenlétben állnak, tartós hideg esetén a Ferences kolostorban található Máltai Szeretetszolgálathoz hasonlóan (telefonszám: 30/633-4368), zsíros kenyeret és meleg teát is adnak, ha lesz rá igény. Adományokat is várnak, a 30/ 493-4823-as telefonszámon történõ bejelentkezés után bármikor tudják fogadni a segíteni akarókat a Deák tér 5. szám alatt lévõ raktárukban.

Az önkormányzat Humán és Hatósági Osztálya azonban nemcsak segélyt ad, hanem úgymond koordináló szerepet is betölt a szervezetek között. Sokan keresik fel gondjukkal a Városháza alagsorában lévõ ügyfélfogadó irodát. Bagarus Ágnes osztályvezetõ elmondta, a tûzifa vásárlástszámlával kell igazolni. Törekednek arra, hogy tényleges az kapjon támogatást, aki rászorul.

Barbarics László intézményvezetõ elmondta: az átmeneti szállón bõvítették a szálláshelyek számát 30 férõhellyel és a nappali melegedõt hétvégeken is nyitva tartják. Az utcai szolgálat munkanapokon osztott munkaidõben dogozik, délelõtt 10 órától 12-ig, esténként 18-tól 22 óráig felkeresik azokat, akiknek a tartózkodási helyét ismerik, végiglátogatják azokat a helyeket, ahol jellemzõen megfordulnak hajléktalan emberek. A fenti idõintervallumban az utcai szolgálat koordinátora a 06/70. 933-8744-es telefonszámon hívható. A feladatokat egyeztették a Katasztrófavédelemmel és szorosabb a kapcsolatuk a rendõrséggel, akik rendszeresen segítséget nyújtanak, beszállítják a rászorultakat.

A Magyar Vöröskereszt Zala Megyei Szervezete Regionális Diszpécser Szolgálatot mûködtet Zalaegerszegen, napi 24 órában. A 92/323-000 telefonszám felhívásával a helyszínen segítséget nyújtanak.

Az átmeneti szállón is folyamatosan tartanak ügyeletet, segítségért õk is hívhatók a 93/313-650-es telefonszámon. Összesen 115 szálláshelyünk van – mondta Barbarics László. Nyolcvan éjjeli menedékhely 16 órától reggel 8.00 óráig és 35 átmeneti szálló. Szükség esetén akár 50 férõhellyel is tudnák bõvíteni a szálláshelyek számát. A nappali melegedõben 40 fõt tudnak fogadni reggel 8.00-tól 18-ig.

A népkonyhán 100 adag egytálétellel várják munkanapokon a rászorulókat. Az intézmény az ellátást kérõ hajléktalan embereknek a szálláshelyen kívül tisztálkodási, mosási lehetõséget biztosít, adnak tisztálkodási és mosószert, törölközõt. A rászorulók szükség esetén takarót és ruhanemût is kaphatnak.

Az elõzõ nap eseményeire utalva az intézményvezetõ utalt arra is, hogy 112 fõ tért nyugovóra a szállón. Kint a szabadban mindössze ketten tartózkodnak, akik elutasították az intézményi ellátást, a többieket sikerült rábírni a bent tartózkodásra. Rajtuk kívül 23 fõt látogatott meg az utcai szolgálat, õk nem lakás céljára szolgáló épületekben húzzák meg magukat, hanem hegyi pincékben, udvari tároló helyeken és elhagyott épületekben. Õk a segítségükkel viszonylag biztonságban vannak.

B.E.



2017-01-17 09:04:00


További hírek:


KÖZÉRDEK ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül