Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57031632    








Honlapkeszites

Így kerüljük el a légkondi betegségeket – 5 orvosi tipp, amelyekre érdemes odafigyelni

A nyári hõhullámok megszaporodásával egyre több nyilvános helyre és lakásba kerül légkondi. A tapasztalatok szerint azonban sokan nincsenek tisztában a berendezés helyes használatával, ami akár egészségügyi kockázattal is járhat. Az alábbiakban reumatológus ad tippeket ad azzal kapcsolatban, hogy mire érdemes odafigyelni a klíma használatakor.


Jólesik a forróságban a légkondi hûsítõ levegõje, azonban használata sokféle egészségügyi kockázattal jár, fõként, ha nem tartunk be bizonyos alapszabályokat. A lehûtött szoba száraz levegõje nem tesz jót a szemünknek és az orrnyálkahártyánknak, nem ritka az sem, hogy a fejünk fájdul meg tõle. A nagy hõmérséklet-különbségektõl könnyen megfázhatunk, a berendezés felületes tisztítása pedig legionárius betegséget okozhat. A nem megfelelõ használat ízületeinkre is rossz hatással lehet. A NaturMed Hotel Carbona reumatológusa, Dr. Kurth Géza arra hívja fel a figyelmet, hogy a klíma egészségügyi kockázatai néhány egyszerû tipp betartásával mérsékelhetõek. Íme a doktor úr javaslatai.

1. Rendszeresen tartsuk karban a berendezést!

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minimum évente egyszer meg kell ejteni mind a beltéri, mind az autós légkondi kitisztíttatását. A reumatológus szerint a szûrõberendezésben a por mellett a gombák, baktériumok is megtelepedhetnek, használata így komoly fertõzésveszéllyel járhat, ha nem figyelünk oda a rendszeres karbantartásra. A tisztítás és fertõtlenítés mellett bizonyos idõközönként a szûrõt is ki kell cserélni.

2. Ne feledkezzünk meg a szellõztetésrõl!

Míg gyakran élvezzük a klímából áradó hûs, frissítõnek ható levegõt, nem szabad elfelejtenünk, hogy a berendezés csupán a benti levegõt forgatja. Szellõztessünk rendszeresen reggel vagy este, hogy friss levegõ kerüljön az elhasznált helyére.

3. Törekedjünk a fokozatosságra!

Annak érdekében, hogy szervezetünket ne terheljük feleslegesen, a benti levegõ hõmérsékletét ne állítsuk 5-8 Celsius-foknál hûvösebbre a kinti értékhez képest. Így testünk is fokozatosan hûl le, és amikor kimegyünk a melegbe, akkor nem leszünk rögtön rosszul a ránk zúduló hõségtõl, és óriási hõmérséklet-különbségtõl.

4. Ne tartózkodjunk a klíma közvetlen közelében!

Hiába esik jól a bennünket érõ hideg levegõ, fontos, hogy ne legyünk huzamosabb ideig a légkondi alatt. Ezáltal elkerülhetjük a megfázást, az ízületi fájdalmak és gyulladás kialakulását vagy akár a klímareumát. A légkondicionáló száraz levegõje miatt gyakori panasz például az orr és a torok nyálkahártyájának kiszáradása. Ezenkívül szemszárazságot, fejfájást és szédülést is elõidézhet a hûtött helyiségben tartózkodás.

5. Ha már megvan a baj, forduljunk szakemberhez!

A NaturMed Hotel Carbona reumatológusa szerint, ha már kialakult a probléma, akkor mindenképpen érdemes szakember tanácsát kikérni, függõen a tünetekrõl. Az influenzaszerû tünetekkel érdemes azonnal a háziorvost felkeresni, olyan mozgásszervi panaszok, mint például a klímareuma kezelésére kiváló megoldást nyújtanak a termálvizes fürdõzések, a sókamra, az inhaláció és a Bemer mágnesterápia is.

Forrás: www.carbona.hu



2017-08-10 12:53:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül