A támogatóknak köszönhetõ, hogy az idei esztendõben addig is mûködni tud az ügyeleti rendszer, amíg a strandokon szolgáló vízimentõk „szolgáltatásának” ellenértéke beérkezik. A Zánkai gyermeküdülõ és Ifjúsági Centrum biztosítja a helyet a mûködéshez, a T-Mobile a VMSZ kommunikációjához nyújt nagy segítséget, a MOL 30 ezer liternyi üzemanyaggal járul hozzá a hajók üzemeltetéséhez, a Uniqua az egyesület biztosításait nyújtja, az OTP Bank pedig a pályázatok finanszírozását segíti.
Mindez nem jelenti azt, hogy a VMSZ gondtalanul várja a szezont. Bagyó Sándor a Szakszolgálat elnöke elmondta, hogy a strandi vízimentõk munkájából származó bevételekbõl finanszírozható a mélyvízi mentés, de ezek a pénzek csak a szezon második felében állnak rendelkezésre. A szakszolgálat vezetõje szerint az államnak kellene meglépni azokat jogszabályi módosításokat, melyek lehetõvé teszik a vízimentés állami feladatainak szabályozását, és nem utolsó sorban ezekhez a feladatokhoz a forrást is biztosítani kell.
Már most nagy a lemaradás a környezõ országokhoz képest is. Egységes szabályokat kell megszabni, a vízimentés szakmai feltételeit, azért, hogy bárhol dolgozó vízimentõk ugyanolyan felkészültséggel és szakmai tudással rendelkezzenek. Jelenleg ennek sincsenek meg a jogszabályokkal elõírt feltételei. Bagyó Sándor szerint amíg éves szinten Magyarországon 300-350 ember veszti életét a hazai szabad vízekben, addig a vízimentés nemzeti ügy kell, hogy legyen.
Június 13-tól szeptember 5-ig tervezi a VMSZ a sürgõsségi mentõhajó mûködtetését. Szakszemélyzettel, mentõtiszttel, vagy orvossal áll ügyeletben a hajó az idei szezonban is a tihanyi kikötõben. Csak ennek a hajónak a mûködtetése 12 millió forintos költségvetésbõl oldható meg. A Ruperttel együtt 9 saját hajó mellett a fõszezonban a VMSZ égisze alatt, az együttmûködõ szervezetekkel kötött megállapodásoknak köszönhetõen összesen 14 mentõhajó indulhat a bajbajutottak segítségére 2010 nyarán.
Jó hír a diákoknak, hogy nagyon sok emberre lesz szükség az idei szezonban is. Miközben szûkölnek a diákmunka lehetõségei, addig a vízimentõk továbbra is munkalehetõséget biztosítanak azoknak, akik elvégzik a tanfolyamot, melyért napi nettó 3000 Ft-ot fizet a VMSZ. Nem tud a szakszolgálat versenyezni azokkal, akik esetleg nem hivatalos foglalkoztatással oldják meg a vízimentõk foglalkoztatását. A vízimentõk a munkabér mellett a munkaruhát és a szállást is a szakszolgálattól kapják.
Lengyel Norbert a Strandi Mentési Csoport vezetõje elmondta, hogy a csoport feladata, a strandi vízimentõk, a központ és a mélyvízi mentõk közötti jól koordinált munkavégzés megszervezése és bonyolítása. A csoportvezetõ elmondta azt is, hogy negyven strandon fog dolgozni idén a VMSZ. Ezek a strandok a szerzõdés kötéssel nem csak parti õrök munkáját, hanem a VMSZ teljes infrastruktúráját megkapja, így akár egy mentõautó hívása is szakszerûen, a mentõsök pontos tájékoztatásával történhet. A munkatársakkal kapcsolatban fontos, hogy a VMSZ-nél csak olyan vízimentõk állhatnak munkába, akik a munkába állás elõtt vizsgával igazolják felkészültségüket.
Az elsõ tanfolyam május 17-én indul, melyre még lehet jelentkezni. Azok, akik a nyáron szeretnének a VMSZ berkein belül munkát vállalni, annál nagyobb eséllyel jutnak lehetõséghez, minél korábban szereznek jogosultságot a vízimentõ munka elvégzéséhez.
Már mûködik az ügyeleti rendszer, melynek köszönhetõen már idén is sikerült árboctörött vitorláson és a rajta tartózkodókon segíteni.
A hajók felszereltségérõl Bagyó Sándor kérdésre válaszolva elmondta, 2010-ben elvárható, hogy a legjobb technika álljon rendelkezésre, ezért a lehetõségek függvényében folyamatosan zajlanak a fejlesztések. Ennek köszönhetõen a hajók felszereltsége lehetõvé teszi azt a munkavégzést, amely a hajón szolgálóktól elvárható.
Kérdésre válaszolva a mûködtetéssel kapcsolatban az elnök elmondta, hogy a kezdetektõl próbál a VMSZ önállóan gazdálkodni. Ez a VMSZ-nek – köszönhetõen a – nagyjából sikerül is, de ez leginkább annak köszönhetõ, hogy a Balatonon a strandi vízimentõk munkájából származó bevételek lehetõvé teszik az önerõbõl való finanszírozást. Nem érvényes azonban ez a kisebb vizeken dolgozó, és a kevésbé szervezett vízimentõkre. Ezért kell megteremteni a szakmai hátteret és ezekhez legyenek pályázatok, amellyel a civil szervezetek megoldják a vízimentési feladatokat.
T.M.
MAGAZIN ROVAT >>>