Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57680144    








Honlapkeszites

Rendkívüli pedagógusnap Küronya István emlékére

Egykori tanára, a tíz évvel ezelõtt elhunyt Küronya István emlékére rendkívüli pedagógusnapot szervezett a Zsigmondy-Széchenyi SZKI. Az ország minden tájáról Kanizsára érkezõ volt diákok megállták helyüket az életben. Nemcsak kiváló tanítványok voltak, felnõttként is elismerésre méltó tevékenységet nyújtottak szakmájuk, hivatásuk területén. Munkára, kitartásra, helytállásra tanította õket szeretett tanárjuk.

A Medgyaszay Házban megtartott ünnepséget Bene Csaba igazgató nyitotta meg. Beszédében kiemelte, fontosnak tartja a múlt ismeretét, az értékek megbecsülését, hiszen úgy tudunk a jövõbe tekinteni, ha ismerjük elõdeink munkáját, és arra építve szervezzük a jelent, tervezzük a jövõt. Fontosnak tartja, hogy ezt a szellemiséget tovább vigyék és ápolják a 2000-ben összevont iskolában.


Küronya István 1908-ban született Csömödéren. Egyetemi tanulmányait a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen végezte. 1934-tõl a nagykanizsai ipartanonc iskolában óraadó tanárként tevékenykedett. Felettesei felfigyeltek értékes munkásságára és 1936-ban már igazgatóhelyettesi teendõkkel bízták meg. 1937-ben az intézet igazgatójává választották. A tiszteletreméltó intézetet olyan példás színvonalra emelte, amelyre az iparosság büszke lehetett. 1950-51-ben a kémia és áruismeret szakfelügyelõje a felsõ-kereskedelmi iskolában. Az 1951-75 közötti idõszakban a Zsigmondy Vilmos Kõolajbányászati és Mélyfúróipari és Winkler Lajos Vegyipari Technikum laborfõnöke. Szerteágazó tevékenysége közé tartozott többek között: a gyakorlati munka tárgyi feltételeinek biztosítása, laboratóriumok kialakítás és felszerelése. Emeletráépítéssel új laboratóriumot hozott létre korszerû mûszerekkel. Emellett a Pécsi Tanárképzõ Fõiskola levelezõs hallgatóinak kémiai elméleti és gyakorlati tanulmányait megszervezte és lebonyolította. A megyében mûködõ általános iskolai kémia szakos tanárok számára bemutató kísérletekkel továbbképzést szervezett. Tapasztalatait tankönyvek írásában kamatoztatta.
1944-ben házasságot kötött Ángyán Katalin óvónõvel. Három gyermekük született: 1945-ben István, aki vegyészmérnök; 1948-ban Pál, aki jelenleg is orvos, és 1952-ben Miklós, aki hangmérnökként dolgozik.
A tanár úrral együtt dolgozó kollégák emlékeibõl is idézett néhány szeretetteljes gondolatot Bácskai Zsuzsanna mûsorvezetõ: „Minden feladatában IGAZ EMBER volt, csupa nagybetûvel, a szó legnemesebb értelmében. A tekintélytiszteletet, amit nemcsak a tanulók, hanem a munkatársak is éreztek iránta, szakmai tudásának, õszinte és következetes viselkedésének szólt. Legszembetûnõbb tulajdonságaival folyamatosan példát mutatott. Melegszívû ember volt, a rábízottakért felelõsséget érzõ és vállaló jó barátként irányította a közösséget. Az iskolai élet napi rendszeressége mellett idõrõl-idõre fontosnak tartotta az olyan rendezvények szervezését, amelyek bekapcsolták az intézményt a szakmai élet vérkeringésébe. Lelke, motorja volt mindannak, ami a Vegyipari Technikum oktatását jelentette.
Az ünnepélyes alkalmat kihasználva Szemmelveisz Ildikó, a környezetvédelmi technikusképzés munkaközösségének vezetõje bejelentette, az iskola vezetésének egyetértésével az egyik laboratóriumot Winkler Lajosról, a másikat pedig Küronya Istvánról nevezik el. Az intézményben jelenleg két laborban folyik gyakorlati oktatás az igényeknek megfelelõ felkészültséggel. Az évek során az iskolától jó emlékekkel távozó diákok joggal sérelmezték, hogy az átalakítás nyomán régi iskolájuk még a Winkler Lajos nevet is elvesztette. Winkler Lajosnak, az analitikai kémia híres professzorának nevét éppen Küronya tanár úr kezdeményezésére és szervezésében vette fel az iskola.
A megemlékezõ mûsor szereplõi valamennyien kötõdtek az iskolához. Ritecz Rita tanárnõ és tanítványa, Lázár Dávid, valamint egy Küronya-tanítvány gyermeke, Karády Dávid verset mondott. Ebbõl az alkalomból az iskola volt diákja, Röszler Mária festõmûvész elkészítette Küronya tanár úr portréját, melyet a laboratórium vezetõjének adott át. A mûsorban fellépett a régi magyar muzsika ápolására különös gondot fordító Zádori Mária világhírû énekes. Zongorán kísérte Tálosi Péterné zenetanár. Egy diáktárs, Dr. Szamos Jenõ pedig saját szerzeményét adta elõ. A rendkívüli pedagógusnapot Koncz Istvánné tanár szervezte.
B.E.



2010-06-24 09:44:41


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül