Gasztronómiai élvezetekben dúskálhatott a város a hétvégén megrendezett Hetedik Kanizsai Bor-és Dödölle Fesztiválon. Volt minden, ami szem-szájnak ingere, a nagy evészet mellett pedig gazdag kulturális programokon lazíthattak a mulatni vágyók.
Víg kedélyû konferanszié próbálta az esõre hajló péntek délutánon összetoborozni az ekkor még meglehetõsen gyér számú közönséget, majd a hatásos köszöntõ után a szervezõk ajándékot nyújtottak át Cseresnyés Péter alpolgármesternek. A Fesztivál jelvényeit, egy vázát, egy kötényt és egy üveg bort vehetett át az alpolgármester, majd köszönõ szavai után kiemelte a programsokaság legjelentõsebb pontjait :
- A szervezõk talán nem is gondolták a kezdetekkor, hogy ilyen nagy szabású rendezvénnyé növi ki magát a Dödölle Fesztivál. Az Erzsébet térre látogatók nagyon gazdag kulturális programok közül választhatnak, és olyan produkciókat fognak látni, amelyekkel ritkán találkozhatnak Kanizsán. A holnapi nap nagy attrakciója lesz a fõzõverseny, amely egy hagyományos zalai ételt, a dödöllét fog különbözõ ízekkel kínálni önöknek, sok-sok résztvevõvel. Mindenkinek kellemes két napot kívánok, az égiektõl pedig közösen kérjük, hogy az esõ ne zavarja meg a rendezvényt.
Cseresnyés Péter záró szavait meghallhatták az égiek, ugyanis sikerült „megúszni” a két napot esõ nélkül. Persze szó sem volt megúszásról, mert látszólag mindenki élvezte a programokat. A péntek délutáni pangás csak estig tartott, szombaton már alig lehetett mozdulni az ember-tömegben, no meg persze a sok dödöllétõl. Péntek délutántól számos gyerekprogram várta a kicsiket, így például a bohókás hacukákba öltözött Holló Együttes három víg zenésze, akik furcsábbnál furcsább hangszerekkel kápráztatta el apró nézõközönségét.
Szombaton sokan kilátogattak az Erzsébet térre, hiszen tizenegytõl rajthoz álltak a dödöllekészítõk fõzõkanalai, ekkor vette kezdetét a fõzõverseny. Egy órával késõbb már nehezen lehetett ellenállni az ízlelõbimbók követelõzésének, és ezt csak fokozta a Tüttõ János Nótaklub Jó ebédhez szól a nóta címû mûsora. Idén nem csak bónokkal, hanem egyes csapatoknál készpénzért is hozzá lehetett jutni a prószához, gánicához, vagy a változatos húsételekhez. A délután folyamán többek között felléptek a Farkas Ferenc Zeneiskola népzene tagozatos diákjai, de számos egyéb népzenei társulat hozzájárult a jó hangulat fokozásához. A Kanizsa Bordalnoka 2010. címért számos versenyzõ küzdött meg, vidámabbnál vidámabb nótákkal, végül az elsõ helyezést Vajda Mária nyerte el, második Bróz Józsefné fityeházai lakos lett, a harmadik Horváth Zoltán Magyarszentmiklósról, a negyedik pedig Németh Tibor lett Nagykanizsáról.
A Baranta és Íjászbemutató- NTE 1866 Egyesület Íjász Szakosztálya sorakozott fel négykor a színpad mellett, a közönség pedig izgatottan leste a vitézek küzdelmeit. Az Egyesület hagyományõrzõi között szinte minden korosztály képviselte magát, de talán a gyerekek pattogtatták a legszívesebben az éles hangú ostorokat. Félórás bemutatójuk után feloszlott a kíváncsiskodók gyûrûje, de csak addig, amíg oda nem tömörültek újból a színpadhoz, ahol a Kutyakölykök és a Zala Táncegyüttes közös produkcióját csodálhatták meg.
Fél hatra felsorakozott a pódiumra a fõzõverseny zsûrije, élükön Prikryl Józseffel, a Kanizsa és Környéke Gasztronómiai Egyesület elnökével és dödölle-jelmezes kislányával, hogy kihirdessék a gyõzteseket. A fõzõverseny huszonhat csapatából huszonöt dödölle kategóriában, húsz pedig tájjellegû ételek kategóriában is nevezett. A versenyzõk között tizenöt nagykanizsai, a többi pedig nagyrécsei, bánokszentgyörgyi, kéthelyi, fajszi, ligetfalvai, pacsai, bázakerettyei csapat volt. A Dödölle kategória gyõztese a nagyrécsei Bivalybanda lett, a tájjellegû étel kategória gyõztese pedig a bánokszentgyörgyi Dödöllék csapata.
A Kanizsa és Környéke Gasztronómiai Egyesület különdíját a fajszi Duna csapat vihette haza, a Dödöllekirályok vetélkedõ megtisztelõ címét pedig már harmadik alkalommal a Döm-dö-döm zsebelhette be. Mindemellett a Fesztiválon résztvevõ borházak versenyét is illik kiemelnünk, így fehérbor kategóriában a Kránicz Borház 2009-es cserszegi fûszerese ért el helyezést, a vörösborok között pedig a Cézár Winery Borház cabernet sauvignon 2006-os bora lett a legjobb.
Az esti zenés rendezvényeket nagyszabású tûzijáték követte, a napot pedig az FG-4 Illés- Fonográf Emlékzenekar elõadása zárta.
Z.A.
MAGAZIN ROVAT >>>