Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57029459    








Honlapkeszites

Felelõs állattartás természetvédelem környezettudatosság

Hideg és fagyás fenyegeti télen a házi kedvenceinket és a természetben élõ állatokat is!

Ha zord hidegre fordul az idõjárás az utcán lévõ emberek mellett ilyenkor a szabadban sétáltatott, a kinn tartott állatokra is oda kell figyelnünk. Az Orpheus Állatvédõ Egyesület tanácsaival és egy kis odafigyeléssel elkerülhetõ a házi kedvencek, a szabadban élõ állatok éhezése, fagyása. A nagy hidegben kint tartott kedvenceink számára feltétlenül biztosítsunk energiában dús eleséget. Napközben többször ellenõrizzük az ivóvizes tálakat, a fagyott vizet ilyenkor langyosra kell cserélni. Ne feledjük el azt sem, hogy a hideg idõ hatására nem csökken le kedvenceink mozgásigénye. Minden nap szánjunk idõt a velük való sétára, játékra. Az utcákon sok kóbor állat kószál. Aki csak tud, az fogadjon be közülük egyet.


Az Orpheus Állatvédõ Egyesület ebrendészeti szolgálata a nagy hideg beköszönte után számtalan esetben találkozott fagyásveszélynek kitett kóbor és gazdás állatokkal. Számos esetben a szolgálat késõn érkezik és már csak fagyott állattetemeket talál. A háziállatok felelõs tartása az állattartók erkölcsi és büntetõjogi kötelessége is! A gondatlan tartás állatkínzássá is fajulhat, ami bûncselekmény. Aki állatkínzást követ el, az 2 évig terjedõ börtönt is kaphat.

Az utcán sétáltatott állatok marási sebeket szerezhetnek, ha sózott területeken sétálunk velük. Az állatok védelmében ajánlatos ezeket a helyeket elkerülni vagy a kedvencünk tappancsát "cipõvel" megvédeni!

Mire jó a kutyacipõ? - csak divatolásként használják?
Vízálló anyagból készülhet kutyacipõ. Kényelmes és hasznos viselet lehet a téli idõszakban egy ilyen kutyának való darab. Ha olyan helyen lakunk, ahol rendszeresen sózzák a járdát a jegesedéstõl, ott megvédi a kutyus lábát a káros maróanyagtól, a sótól. Egy só marta tappancsra a kutya nehezen tud ráállni. A gyógyulás hetekig is eltarthat. A marástól véd meg a kutyacipõ.

Hideg ellen kutyaruha?! - nagyvárosi hóbort?
A tömbházakban tartott kutyákra a hideg téli napokon a gazdik gyakran ruhákat, cipõket adnak. Ez amolyan divathóbortnak tûnhet, az öltöztetésnek azonban fontos szerepe is lehet. A lakásokban tartott kutyákat még télen is meg szokták fürdetni. Ilyenkor az állatok szõrét védõ faggyú – zsírréteg a kenceficéktõl lemosódik. A fûtött lakásokban élõ állatok szõre nem véd meg a zord tél viszontagságaitól. Lakásos kedvencünket, ha hosszabb ideig kint tartjuk a jeges szabadban, az meg is betegedhet… A problémák megelõzésére egyre többször alkalmaznak kutyaruhákat.

Ha kreatívak vagyunk, otthon elkészíthetjük a kutyánkra szabott kutyaruhát. Állatos boltokban ezekért a darabokért több tízezer forintot is kifizettetnek velünk. Kutyaruha készítése kapcsán figyelni kell, hogy az állatot a rárakott ruha a mozgásban ne zavarja. A kutyaruha a kis kedvencet ne szorítsa, ne legyen rá nagy sem. Fontos, hogy az állat a ruhájában tudjon rendesen vécézni is. A kutyaruhában sétáltatott állatok játék közben könnyen egymásról leszaggathatják a ruháikat, hiszen õk vadabbul játszanak. A kutyaruhát is rendszeresen mosni kell, hiszen az utcán sok baktériumot – vírust is összeszedhet. Nem árt tehát, ha két – három váltást készítünk vagy szerzünk be kutyánként a kutyaruhából.

Milyen a jó téli kutyaház? - védjük a házaink õrzõit!
Az udvaron tartott kutyákról se feledkezzünk meg. A kutyaház az õ számukra nyáron a hõgutától ad védelmet, télen pedig a fagyás ellen kell, hogy védelmet adjon. Vásárolhatunk hõszigetelt kutyaházat, ugyanezt (ha van barkács mûhely) otthon mi magunk is elkészíthetjük. A hideg ellen védõ kutyaház a kutyánál kicsit kell, hogy nagyobb legyen. A túl nagy házat a kutya nehezebben „fûti be”. A ház kívülrõl és belülrõl fából kell, hogy legyen, köztes anyagként szigetelõhabot tölthetünk bele. A jó kutyaház 5-6 cm-es lábakon kell, hogy álljon, ez megvéd a saras esõtõl, a latyakos hótól is. A házon belül puha szõnyeggel, rongyokkal béleljünk. A bélést hetente, kéthetente higiéniai okokból cseréljük le. Udvaron telelõ kutyust télen nem szabad fürdetni. Paraziták elleni permettel meleg helyen kezeljük le, hogy tudjon rendesen száradni. A kutyaházat tegyük fedett helyre, lehetõleg minél szélvédettebb, melegebb helyre. Ha nagyon hideg van, a kinti kutya is kapjon napjában többszöri élelem mellett bebocsátást fûtött helyre (kazánház mellé, garázsba).

Egy kis odafigyeléssel csökkenthetõ a szenvedésre ítélt állatok száma!

Madarak etetése - készítsünk madáretetõt!

Amikor a fák elhullajtják leveleiket – amikor beköszönt a hideg tél - érdemes körülnézni kertünkben, vajon hogyan jutnak élelemhez a madarak, mi tudja megvédeni õket a hidegtõl. Fontos a tûlevelû és örökzöld növények szerepe. A tobozok, magvak élelmet, a növények búvóhelyet biztosítanak számukra. Jó, ha a kertnek olyan része is van, ahol a sûrû bozót a lombkorona szintjéig ér. A talajt takaró növények, a fás, bokros ligetek is búvóhelyül szolgálnak. Ne takarítsuk teljesen tisztára kertünket. Az elszóródott magvakat hagyjuk meg a madaraknak. A füvet se nyírjuk le mindenütt. Hadd húzódjanak meg a rovarok, teleljenek át a lárvák, téli táplálékot szolgáltatva a madaraknak.

További búvóhelyet készíthetünk, ha a már "gazdátlan" virágágyásokat fenyõgallyakkal takarjuk be. A beteg, rothadó leveleket, ágakat azonban feltétlenül gyûjtsük össze! A napraforgó-magvak sok madarat (a csuszkát, pintyet, feketerigót, mátyásmadarat, harkályt) életben tart. A köles, a repcemag, a kukoricadara más fajok téli eledele. Tanácsos a magvakat száraz helyen, jól zárható edényben tárolni. A rovarevõ madarak számára a legmegfelelõbb a marhafaggyú, amely magvakkal gazdagítható. Célszerû az eledelt hálóba helyezni, majd a fákra függeszteni, esetleg kisebb farönkök üregeibe rejteni. A gerlék, verebek kedvelt téli csemegéje a kukoricadara, amelyet a földrõl szeretnek felcsipegetni. Az eledel a lehetõ legszárazabb helyekre kerüljön. Az etetõtálkát tartsuk tisztán. Ne készítsünk etetõt furnérból, mert a madarak megehetik az összeillesztésnél használt ragasztót! Kerüljük a sózott, cukrozott magvakat.

Gazdit keresnek a magára hagyott házi kedvencek!
Az Orpheus Állatvédõ Egyesület Ebrendészeti Telepén utcára kidobált / megunt állatok tucatjai keresik végsõ menedéküket, szeretõ gazdáikat! A www.ebrendeszet.hu oldalon, illetve a 20/360-98-49-os telefonszámon elérhetõk az állatvédõk.

Orpheus Állatvédõ Egyesület

Orpheus Állatvédõ Egyesület
www.zug.hu - Állatbarát Web Kuckó
www.ebrendeszet.zug.hu - Gazdikeresõ



2010-12-06 10:56:59


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül