Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57640745    








Honlapkeszites

Kanizsáért Közéleti Egyesület: Cseresnyés és a demokrácia

A mostani önkormányzat a korábbi hat önkormányzati bizottság helyett az új választási törvény értelmében – 26 fõrõl 18 fõre olvadt közgyûlésben – öt szakbizottságot választott. Ezek: a Pénzügyi Bizottság (7 fõ), Ügyrendi, Jogi és Közrendi Bizottság (7 fõ), Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sport Bizottság (9 fõ), Szociális és Egészségügyi Bizottság ( 9 fõ), Városfejlesztési és Üzemeltetési Bizottság (9 fõ). Az öt bizottságban összesen 41 hely van, melybõl – mivel a beltagok számának meg kell haladnia a kültagok számát – 23 fõ a közgyûlési tagok és 18 fõ a külsõ „szakértõk" száma. A külsõ bizottsági tagok, vagyis a szakértõk FIDESZ általi kiválasztása szakmailag ismét hagyott némi kívánni valót maga után. Mivel polgármester é alpolgármester nem lehet bizottsági tag is, ezért 7 fõnek dupláznia kell, vagy még kevesebb bizottsággal, ill. kisebb létszámúakkal kellene irányítani a várost.


A bizottsági helyek elosztásának két alapváltozata van:
Vagy az elért közgyûlési helyek, vagy a leadott szavazatok arányában történhet meg – normális esetben – mint ahogy az elmúlt 20 évben ez meg is történt.
A törvényi változások következtében most inkább az utóbbi lett volna indokolt - mivel jobban differenciál az elõbbinél. Az önkormányzati választáson indult 7 szervezetbõl 5 képviselõi jutottak a testületbe (11 fõ FIDESZ-KDNP, 2 fõ Kanizsáért Közéleti egyesület, 2 fõ MSZP-MSZDP, 1-1 fõ a Jobbiktól és a CÖNE-tõl, valamint 1 fõ független egyéni induló).
A gyõztes FIDESZ-KDNP mögött a választás második helyezettje minden megközelítésben a Kanizsáért Közéleti Egyesület lett, hiszen polgármester jelöltje is második, és a jelöltjeikre leadott szavazatok száma is 2365 volt az MSZP-MSZDP 2038 szavazatával szemben, – ami több mint 16 %-nyi különbség. Ezen vitathatatlan tények ellenére a gyõztesek – akik abszolút többségük révén bármit megszavazhatnak – elképesztõen méltánytalan, mondjuk ki nyíltan diktatórikus ajánlatot tettek. A harmadik helyezett pártszövetségnek egy bizottsági elnöki, kettõ-kettõ bel és kültagi helyet biztosítottak, míg a második helyezett Kanizsáért Közéleti Egyesületnek csak kettõ bel és egy külsõs helyet, holott a hasznosult szavazatok alapján minimum hat hely – közte legalább egy elnöki járna. A gyõztes FIDESZ-KDNP a rájuk leadott 5475 szavazat alapján járónak legalább a kétszeresét szavazta meg önmagának. Számomra – bár velem, mint az egyesület elnökével senki nem egyeztetett – egy oktatási, majd késõbb egy szociális bizottsági helyet írtak be a listára, amit mivel egyik sem szakterületem, nem fogadhattam elé. Sérelmesnek találom az eljárást, azért is, mert a - 20 éves gyakorlatot felrúgva -a pénzügyi bizottság vezetését nem kapta meg az ellenzék. Jómagam több ciklusban vezettem a pénzügyi bizottságot, illetve volt polgármesterként van „némi rálátásom”, végzettségem és gyakorlatom e munkához, mégsem merte Cseresnyés úr nekem felajánlani. Vajon miért? Így állt elõ az a helyzet, hogy húsz év után elõször van olyan képviselõ, aki nem bizottsági tag, miközben a tizenhatból nyolcan dupláznak. Az tán említést sem érdemel, hogy az igazgatósági és felügyelõ bizottsági helyek szétosztásánál egyesületünk ajánlatot sem kapott.
Marton István



2010-12-08 10:20:51


További hírek:


POLITIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül