Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57030212    








Honlapkeszites

A török uralom édes gyümölcse
A Fátyoltánc Fesztiválon, a közeli Sormáson beszélgettünk a Zhafíra tánccsoport vezetõjével Nagy Katával. A fátyoltánc kifejezés a bibliai Salome táncára utal, amely kifejezi a nõ titokzatosságát, misztikumát, a férfiakra gyakorolt ellenállhatatlan hatását. Aki ott volt, tudja, mirõl van szó…

– Kicsi korom óta lételemem a mozgás, mindig is vonzódtam a keleti kultúrához, zenéhez – mondja elöljáróban Zaphíra, azaz Nagy Kata. – E kettõ ötvözeteként találtam rá a nagy „szerelemre”, az orientális táncra, közismert nevén a hastáncra. Ennek már csaknem egy évtizede… A sors úgy hozta, hogy a fõvárosból vidékre, Pölöskefõre költöztem. Valljuk be, ez elég éles váltás! Hiányzott a nyüzsgés, s mivel a gyerekek mellett is maradt még energiám, beindítottam az asszonytornát a faluban. Innen verbuválódott az elsõ hastáncos csoportom, a Zhafíra. Majd Nagykanizsán is gombamód szaporodtak a tanítványaim. Hogy miért? Mert ügyesek a magyar lányok, asszonyok. Talán a százötven éves török uralom nem volt hiábavaló… Ma már több százra tehetõ a hastáncot különbözõ szinten mûvelõk száma a megyében, mivel egyre népszerûbb ez, a nõiség megélését elõsegítõ tánc.
– Mi a fátyoltánc?
– A fátyoltánc a bibliai Salome táncára utal, kifejezve a nõ titokzatosságát, misztikumát, a férfiakra gyakorolt ellenállhatatlan hatását. Amúgy a fátyol a hastánc egyik közkedvelt eszköze. Finomsága, lágysága, színessége egyben utal a nõi lélekre is.
– Honnan jött a fesztivál ötlete?
– A Fátyoltánc Fesztivál szervezésének ötlete a hastánc szeretetén túl, a Dunántúlon táncoló hastáncos hölgyek barátságára épül. Fontosnak tartom, hogy egy színvonalas rendezvény révén ismerje meg a nagyérdemû az orientális táncban rejlõ szépséget, kulturális sokszínûséget. Azt hiszem, jól sikerült a fesztivál, engem is meglepett a jelentkezõ csoportok száma, közel kettõszáz hölgy: kislány, asszony és nagyi lépett fel.
– Miért ajánlaná másnak is a hastáncot? Mit nyerhetnek általa a lányok-asszonyok?
– Az orientális tánc, közismert nevén hastánc, évezredes múltra tekint vissza. Napjainkban reneszánszát éli a nyugati társadalmakban, így Magyarországon is. Nem véletlen a hastánc sikere, hiszen mentális és fizikai síkon is jótékony hatást gyakorol életkortól és testalkattól függetlenül mûvelõire. Az önbizalom, a nõiség megélése, a nyitottság és biztonság a mindennapokban elengedhetetlen egy nõ számára, s az ezzel együtt járó fizikai fittség, magabiztosság nélkülözhetetlen a munkában, hétköznapokban is. A lágyan hullámzó mozdulatok ellazítanak, stressz-mentessé tesznek. A mozdulatok erõsítik a has és hát izmait, fokozzák a vérkeringést, serkentik a test egészséges mûködését. Maga a hastánc állandó kondícióban tart. Összességében véve: az egész test izomzatára és csontozatára jó hatással van. „Ép testben, ép lélek”.
– Úgy hallottam, már a hazai férfiak is próbálkoznak hastánccal…
– Valóban volt módom rá, hogy férfiaknak is tanítsak be hastánc koreográfiát, akik ezzel kollégáikat „lepték meg” egy bulin. Érdekes tapasztalat volt, mert más módon kellett õket tanítanom. De van eredeti férfi hastánc a keleti világban a mai napig is. Magyarországon Seres Zoltán képviseli e mûfajt.
Uraim, ki lehet próbálni…

Horváth Attila



2007-09-05 11:48:50


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül