Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57026413    








Honlapkeszites

Amerikai, horvát és magyar koncertek

Igazán szerencsésnek mondhatják magukat a jazz kedvelõi Nagykanizsán. Az elmúlt két hét bõven nyújtott lehetõséget a mûfaj iránt érdeklõdõknek.

A sort a Kanizsa Big Band koncertje nyitotta március 19-én a Magyar Plakát Házban. A vendég ezúttal Kollmann Gábor a Budapest Jazz Orchestra szaxofonosa volt. Az együttes mûsorának gerincét a tavalyi Országos Big Band találkozó alkalmából játszott program adta. Ebbõl egy Nat King Cole és egy Dizzie Gillespie szerzemény aratott nagy sikert. Az új számok közül Sigmund Romberg legismertebb jazz szerzeményét, a Softly-t is mûsorra tûzték. 


 A Tavaszi Mûvészeti Fesztivál zenei programjainak részeként lépett a HSMK színpadára az újjászervezett Csáktornyai Big Band. A big band repertoárja eléggé vegyes volt, hiszen a Rocky filmzenéje, Bobby McFerrin és Billy Joel számai mellett, a jazz nagyjainak szerzeményei is elhangoztak. Az együttesvezetõ Mario Jagec saját kompozícióit is bemutatták az est folyamán. A hangulatos koncert mindenképpen alkalmas volt a jazz iránti érdeklõdés felkeltésére és a jazz-fanoknak is kellemes perceket okoztak a Count Baise, Miles Davis és Herbie Hancock adaptációk. Az együttes erõsségét elsõsorban a jó hangszerelésbõl adódó zenekari hangzás adta, míg a szólókon van még finomítani. A múlt pénteken aztán tetõzött a tavaszi „jazz-hullám”.
A Móricz Zsigmond Mûvelõdési Házban a Magyar Jazz Ünnepe alkalmából két koncertet tartottak. Szinte ugyanebben az idõben a HSMK-ban Amerikai-Magyar Zenei Estet tartottak, míg a Móriczban a „horvát-magyar jazzhíd” keretében a Csáktornyai Dixieland Band magas színvonalú mûsorára került sor. A tradicionális dixie-k mellett, a híres ragtime muzsikus Scott Joplin és a világhírû Duke Ellington egy-egy slágere is felcsendült. A vidám, jó hangulatú számoknál természetesen a fúvósok vitték a prímet. A zenekarvezetõ Ladislav Varga klarinét, Marjan Novak trombita és Cok Danijel pozan szólói profi módon szólaltak meg.
A jazz-történeti múlt után a jelen következett a budapesti East Side Jazz Company elõadásában. Az együttes valamennyi tagja profi jazz zenész és évek óta a hazai jazz élvonalához tartozó formációkban játszanak. Mûsorukban, Csuhaj-Barna Tibor (bõgõ) szerzeményei domináltak. A Bora, a Magyaros és egy tradicionális cigány dal feldolgozása mellett, reveláció erejével hatott, Csuhaj-Barna és Lakatos Ágnes (ének) duójának produkciója, a hazánkban kevéssé ismert Avishai Cohen adaptációja nyomán. Elek István szaxofonos, György Mihály gitáros, Jeszenszky György dobos hozta a tõlük megszokott igényes és pontos játékot. Akit viszont ki kell emelni az East Side Jazz Companyból, az Lukács Miklós cimbalmos, aki évek óta sokat tesz azért, hogy a nem kifejezetten jazz hangszernek számító cimbalom létjogosultságot nyerjen a jazz zenében. Virtuóz játékát nem elõször láthatta a kanizsai közönség, de még mindig rácsodálkozhattunk. A modern jazz mellett a tradicionális zene, sõt a rock alapú zenékben is állta a sarat.
Az Amerikai-Magyar Zenei Est is méltán tarthatott számot az érdeklõdésre, hiszen az Orff Együttes, és az õket követõ Kanizsa Big Band koncertje után színpadra léptek az Egyesült Államokból érkezett diákok. A Minnesota államban található St. Anthony Village középiskolásai egy jazz zenekarral és egy kórussal lepték meg a kanizsai közönséget. A koncert hallgatóságától származott információk arról szóltak, hogy az amerikai diákok nagyon ügyesek voltak és különösen a kórus produkcióját emelték ki. A Dr. Mezõ Ferenc Gimnázium és a város vendégszeretetét élvezõ St. Anthony Village High School kapcsolata folytatódik és talán egyszer a méltán híres baseball csapatuk is bemutatkozik Nagykanizsán.
H.Gy.



2011-04-05 07:53:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül