„Ismerd meg-Tegyél érte!” elnevezéssel egészségnevelési napot tartott a Palini Általános Iskola május kilencedikén.
Az egészség érték! Vallják azok, akik a gyógyítást végzik. A betegségek megelõzését, az egészséges életvitel kialakítását és elfogadtatását már gyermekkorban el kell kezdeni. A felelõsségvállalás embertársainkért, az önzetlen segítségnyújtás része kell, hogy legyen az életünknek.
Felismerve a téma fontosságát, a palini iskola tanulói, minden dolgozója, valamint az érdeklõdõ szülõk 2011. május kilencedikén „Ismerd meg –Tegyél érte!” elnevezéssel egészségnapi program aktív részesei lehettek. A Vöröskereszt Napjához kapcsolódva kiállítást rendeztünk a szervezetrõl, valamint a nagykanizsai Vöröskereszt munkatársa bemutatta mûködésüket, beszélt széleskörû tevékenységükrõl.
Ifjúsági csoportjuk segítségével minden diák elsajátíthatta a szakszerû sebellátást, alapfokú készségeket szerezhetett az újraélesztési gyakorlaton. A város mentõállomása biztosított számunkra egy felszerelt mentõautót, amelynek személyzetétõl a baleseti mentésrõl hallottak. Hatásosnak bizonyult az autó szirénájának kipróbálása, s még az addig megszeppent, kicsit szorongó nebulók is feloldódtak általa.
Különösen nagy hangsúlyt kapott ezen a napon a megfelelõ összetételû táplálékok biztosítása. A háromszori étkezésbõl - helyes arányban elosztva - nem maradhatott ki egy tápanyag sem. Új ízek megkóstolását és elfogadtatását is fontosnak tartottuk, ezért az ebédhez a rég elfeledett hajdinaköretet kínáltuk, míg a reform jegyében a csíra magvak megízlelését biztosítottuk.
A tanulók elméleti ismerteket szereztek a korszerû ételekrõl, táplálkozási zavarokról, valamint a gyermekkori cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásának megelõzésérõl hallgattak elõadást Dr. Balázs Endre belgyógyásztól.
A mozgásnak szerves részét kell képeznie mindennapjainknak. Közös, átmozgató zenés tornával kezdtük a napot intézményünk tágas, óriásfákkal körülvett, jó levegõjû udvarán. Városunkhoz kötõdõen különbözõ sportágakban tevékenykedõ csoportokat hívtunk meg, akik bemutatót is tartottak, majd kipróbálási lehetõséget biztosítottak a nagyszámú érdeklõdõnek. A Zemplén SE. lábtoll-labdásai, a Halis István Városi Könyvtár gólyalábasai nagy sikert arattak. Róhatták a köröket az iskola épületét körülfutva vagy akár sétálva is, hiszen a cél az volt, hogy mindegy mit, csak mozogjanak nebulóink. Minden tanulónk saját „Mozdulj!” pontgyûjtõ füzetében kitartásának és gyorsaságának megfelelõen pecséteket szerezhetett, amelyeket apróbb, az egészségmegõrzésben használható tárgyjutalmakra válthattak be.
Mit jelent nekem az egészség? címmel osztályonként ötletes,látványos rajzok készültek , amelyek megtekinthetõk az alkalomra készített tablókkal együtt.
A felnõttek számára a délután folyamán szûrõvizsgálatokat szerveztünk, ahol akár a szemészeti, a belgyógyászati szakorvosokkal konzultálhattak. Légzésfunkció vizsgálaton vehetett részt az is, aki nem dohányzik, de odafigyel önmagára.
Sokan gondolták úgy, a véradással aktívan tehetnek jót másoknak. Minden csepp fontos, ezért köszönet az önzetlen segítségért. – foglalta össze Magyar Ferenc igazgató.
OKTATÁS ROVAT >>>