150 éve adták át a Déli Vasút Budapest-Nagykanizsa vasútvonalát. Az évfordulóra készült vándorkiállítás a budapesti Déli pályaudvar és Székesfehérvár után Nagykanizsán is megtekinthetõ június 19-ig. A kiállítás része annak a nagyszabású ünnepségsorozatnak, amellyel az egykori Déli Vasút és a Buda-Kanizsa vasútvonal megnyitásának állít emléket a MÁV Csoport.
A Nagykanizsa vasútállomás kultúrváró termébe érkezõket elsõként Dr. Sági Zoltán köszöntötte. A megnyitón Zaránd György, a MÁV-GÉPÉSZET Zrt. vezérigazgatója, Cseresnyés Péter polgármester, Hackl Mónika, a MÁV társasági kommunikációs osztályvezetõje és Dr. Krámli Mihály, a Magyar Mûszaki és Közlekedési Múzeum fõigazgatója mondott ünnepi beszédet.
Zaránd György történeti áttekintését követõen elmondta: fontos fejlesztés elõtt áll Kanizsa területe. Idén szeretnék elkezdeni a MÁV Gépészet telephelyének korszerûsítését, és bízik benne, jövõre az alapkõletételre is sor kerül.
Cseresnyés Péter beszédében kiemelte: a kanizsaiak érzik, hogy a Vasút, mely jelentõs kereskedelmi csomóponttá tette a múlt században Nagykanizsát, és meghatározó munkakultúrát adott mindig a városnak –, továbbra is számít Nagykanizsára. Az évforduló is bizonyítja, hogy Nagykanizsa vasutas szempontból is nagyon fontos központja volt az országnak. 1861 tavaszán futott be az elsõ vonat Budára egy gabonaszállítmánnyal, és innét kezdve datálhatjuk azt a fejlõdést, amely kereskedõvárossá tette Kanizsát. Reméli – jegyezte meg –, városunk kereskedelmi központ maradhat továbbra is, hiszen folyamatos tárgyalások zajlanak Horvátország EU-hoz történõ csatlakozásának idõpontjáról. Ha ez bekövetkezik, Nagykanizsa és a nagykanizsai vasútállomás csomópont szerepe is fel fog ezáltal értékelõdni. Ahogy hallottuk, a Vasút számít ránk, a kanizsai polgárok viszont számítanak a Vasútra, hiszen jól mûködõ vasút, MÁV nélkül egy komoly gazdaság nem képzelhetõ el.
A Vasút szolgálatáért, különösen a nagykanizsai Vasútállomás és a Budapest-Nagykanizsa vasútvonal fejlõdése érdekében végzett kiemelkedõ munkájáért az ünnepségen négy személy – Soósné Macsek Rozália anyag- és eszközgazdálkodó, Körhöcz Mihály vontatási reszortos, Osvárt Sándor reszortos és Máthé István nagykanizsai forgalmi csomópontvezetõ – elnök-vezérigazgatói jutalomban részesült. Elismerõ oklevelet és emlékplakettet kilencen – Balogh István nyugdíjas MÁV mûszaki fõfelügyelõ, Bódis László jegyvizsgáló, Kapusi Gyõzõ területi mûhelyvezetõ, Kobráné Sándor Ilona vezénylõtiszt, Koros Flórián mozdonyvezetõ, Lõrinc János jármûszerelõ, Mercz Ferenc kocsivizsgáló, Ódor Istvánné utánfizetési pénztáros és Pulai László mozdonyvezetõ – kaptak. Emléklapot és emlékplakettet – Kámánné Szép Terézia intézményvezetõ, Gáspár István, a dombóvári Körzeti Jármûfenntartási Központ vezetõje, a Nagykanizsai Civil Kerekasztal Vasútbarátok és Vasútmodellezõk köre és a Rail Cargo Hungaria Zrt. képviselõje vett át Zaránd György vezérigazgatótól
A Magyar Mûszaki és Közlekedési Múzeum vándorkiállítását dr. Krámli Mihály, az intézmény fõigazgatója nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy a Déli Vasút balatoni üdülõforgalmának korabeli színes reklámplakátjai külön érdekességként tekinthetõk meg a vándorkiállítás eredeti engedélyokmányai, menetrendjei, mozdonyfotográfiái mellett.
Az évforduló kapcsán a kanizsai vonal több pontján kerül sor ünnepi programokra a nyáron. Június 25-én például „megy a gõzös Kanizsára”, hiszen gõzvontatású nosztalgiavonat indul a Délibõl – Székesfehérvár és Siófok érintésével – Nagykanizsára, majd este vissza. Az ünnepséget a Nagykanizsai Vonósok mûsora és Ladola József versmondása színesítette.
B.E.
(További képek a galériában)
KÖZÉLET ROVAT >>>