A házaspár már tizenöt éve zenél együtt. Kezdetben a lakodalmas mûfajában tevékenykedtek, majd kisfiúk születése után jött az ötlet, gyermekeknek szeretnének zenélni. Ezután folyamatosan bõvül a repertoárjuk saját gyerekslágerekkel, melyekbõl szeptember végén jelenik meg az elsõ lemezük Jöjj-jöjj Napsugár címmel. Ennek kapcsán nyilatkozott Macsek Anita lapunknak.
– Hogyan kerültetek kapcsolatba a zenével és hogyan alakult meg a Napsugár Együttes?
– Gyermekkorom óta zenélek, lévén egy ilyen miliõbe születtem. Apukám billentyûs volt, anyukám pedig nagyon szépen énekelt, de õ nem szeretett színpadra állni. Apukám tanított szinte minden nap, miután végzett a munkájával. Tulajdonképpen innen indult, ekkor döntöttem el, ezzel szeretnék foglalkozni. A férjem késõbb kezdte, õ a nagyszülei segítségével tanult meg hangszeren játszani. Kapott egy zongorát és a testvérével együtt zenélgettek, majd ezután harmonikázni kezdett, de végül visszatért a billentyûhöz az elektronikus világ iránti érdeklõdése miatt.
Ez volt a kiindulópont mindkettõnk számára. Kezdetben hárman jártunk fellépni és így alkottunk egy együttest, apukám, Zsolt és én. Ebben az idõszakban báli és lakodalmas nótákat játszottunk. 1997 óta vagyunk a férjemmel ketten az együttesben, a kezdetek kezdetén maradva továbbra is a lakodalmas stílusnál, azonban kisfiunk megszületésével más dalok kerültek a középpontba. Ennek apropóján arra gondoltunk, hogy milyen jó lenne egy mûsort összeállítani gyermekek számára. Meg is valósítottuk ezt az ötletünket 2010-ben, azonban ekkor még közismert dalokat énekeltünk a fellépéseinken, mellyel nagy sikert arattunk a gyermekek körében. Repertoárunkban szerepelt a Vuk, a Micimackó, a Hupikék törpikék, a Kicsi gesztenye és még számos más ismert gyerekdal, sláger.
– Mikor kezdtetek el saját számokat írni? Hogyan születnek a dalok?
– Késõbb merült fel bennünk, hogy milyen jó lenne egy olyan szám, mely kicsit rólunk, a Napsugár Együttesrõl szól. Halász Juditnak van egy napsugaras dala, de mi szerettünk volna egy sajátot, amely egy kicsit mozgalmasabb. Ennek a törekvésnek az eredményeként született meg a Jöjj-jöjj Napsugár címû szerzemény. Ezután pedig volt egy meghatározó fellépés az életünkben, mely után rengeteg nótát írtam. Marcaliban zenéltünk decemberben, ahol nagyon sok hátrányos helyzetben levõ gyerekkel találkoztunk. Szívszorító volt. Ekkor született egy másik dal, az Õszinte mosoly címû, amely ezen apropó kapcsán kicsit ki is lóg a többi közül. Más a hangulata, megszólít mindenkit, segíteni kell a beteg és nehéz sorsú gyerekeken. Utána pedig csak úgy jöttek, özönlöttek a dalok, és öszszejött egy lemezre való, ezért úgy gondoltuk, hogy ki kellene adni ezeket. A lemezen levõk mindegyike már teljesen saját szerzemény. A dalszövegeket és a zenéket én írom, Zsolt pedig eljátszsza ezeket szintetizátoron.
– Ezeket a dalokat tartalmazza majd az elsõ nagylemezetek?
– Igen, a címe Jöjj-jöjj Napsugár lesz, szeptember végére várható. Ezen dalok mindegyikét mi írtuk, a stílusuk rendkívül sokszínû. Fellelhetõ rajta rock&roll, szalsza, diszkózene, country, latin, pop, dance és lassú zenék egyaránt. Mindenki találhat kedvére valót.
– Milyen közönség a gyermek?
– A gyermekek sokkal fogékonyabbak, jobban vevõk egy mûsorra, mint a felnõttek. A gyerkõcök már a harmadik mondat után énekelnek velünk együtt. Lehet velük körjátékokat játszatni, vonatozni, táncolni. Ebben a tekintetben sokkal agilisabbak.
– Hogy épül fel egy mûsorotok?
– A rendezvényeken táncoltatom, énekeltetem a csemetéket, fõként akkor, ha közismert dalt játszunk. Remélem nemsokára a mi számainkat is zengeni fogják. Írtunk egy vonatos dalt, amelynek a címe Csengõs vonat. Ez egy ütemes, aranyos szerzemény. A csengõs vonatról szól, ami elindul, majd megáll a hegy tetején, és onnan legurul. A zene ennek az ütemét követi és ez alapján lehet irányítani õket, mit csináljanak az adott szövegrésznek megfelelõen. Továbbá a megjelenésünk sem mindennapi. Királylánynak szoktam öltözni a fellépések idejére. Komplett fellépõ ruhám van, amely kicsit különlegesebb, mint a férjemé. Erre azért van szükség, mert én foglalkozok a gyerekekkel, legtöbbször én megyek közéjük. Alkalmanként koronát is viselek. Adunk a megjelenésünkre, ezzel is igyekszünk minél jobb hangulatot teremteni.
– Mik a jövõbeni terveitek?
– A második albumra tervezzük az egészségnevelõ programot, amellyel a gyerekek testi-lelki fejlõdését szeretnénk elõsegíti a dalainkon keresztül. Ezek többek között az étkezésrõl fognak szólni, fogmosásról, a bacilusokról, a szelektív hulladékgyûjtésrõl, az egészséges táplálkozásról. Az említett dolgok, mind olyan kérdések, amelyekrõl beszélni kell. Lényeges, hogy már pici korban kezdjük el a helyes életmódra való nevelést, tudatosítsuk bennük, hogy táplálkozzanak egészségesen, ne szemeteljenek és mossák meg a kezüket. Mindenki tudja, hogy hogyan kellene cselekednie egy adott szituációban, de mégsem teszik meg, ezért a dalainkkal próbáljuk tudatosítani. Ez is egy interaktív mûsor lesz, bevonjuk a gyerekeket, beszélhetnek a gondolataikról és az érzéseikrõl. Szó lesz még barátságról és a félelmekrõl is, mert utóbbit jobb kimondani, és erre nevelni kell a gyerekeket. Az egészségnevelésrõl szóló dalokat is mi írjuk, mi alakítjuk aszerint, hogy mit szeretnénk a gyerekeknek átadni, milyen irányba induljanak el. Nem utolsó sorban pedig szeretnénk, ha megismernének bennünket Nagykanizsán és környékén. Október végére tervezünk egy koncertet itt a városban, de ennek pontos idõpontja és helyszíne még nincs. Ezen kívül az iskolákban és óvodákban találkozhatnak velünk a gyerekek.
Varga Mónika
MAGAZIN ROVAT >>>