Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57679736    








Honlapkeszites

Nagykanizsai tanár a Magyar Kémia Oktatásért díjazottjai között

Tizenharmadik alkalommal adták át a „Magyar Kémia Oktatásáért- díjat” október 11-én annak a négy kémiatanárnak, akik kiemelkedõ szakmai munkásságukkal hozzájárultak a jövõ nemzedékének felkarolásához, az utánpótlás-neveléséhez. A Richter Gedeon Alapítvány a Magyar Kémia Oktatásért kuratóriuma évek óta jutalmazza azokat az általános és középiskolai tanárokat, akik odaadó munkájukkal segítik a magas szintû szakképzést, felkarolják és tudásukkal támogatják a tehetséges diákokat. Az ünnepélyes ceremóniára idén is a Magyar Tudományos Akadémián került sor, ahol a rangos elismerés mellett 250 ezer forintos díjat vehettek át a kitüntetett kémiatanárok.


A 2011. évi díjazottak Horváth Lucia, a soproni Roth Gyula Gyakorló Szakközépiskola és Kollégium oktatója, a budapesti Dancsó Éva, Eötvös József Gimnázium tanára, városunk pedagógusa Varga Gábor (Zrínyi Miklós és Bolyai János Általános Iskola) és Drozdík Attila, Pannonhalmi Bencés Gimnázium oktatója voltak.
Az alapítvány 1999-ben a Richter Gedeon gyógyszercég kezdeményezésével jött létre azzal a szándékkal, hogy a vezetõ hazai gyógyszergyártó vállalat a magyarországi kémiaoktatásban és az azzal kapcsolatos ismeretterjesztésben közvetlenül vállalhasson támogató szerepet. Az alapítvány feladatai közé tartozik többek között a kémia oktatásában kiemelkedõ eredményeket elérõ tanárok elismerése és díjazása. Az alapítvány „A Magyar Kémia Oktatásért-díjjal” közép- és általános iskolai kémiatanárok kiemelkedõ munkáját jutalmazza. Az alapítvány céljainak megvalósítása érdekében három tagból álló kuratórium mûködik. A kuratórium a díjazottak kiválasztásához szükséges adatokat pályázati formában szerzi be. A Richter Gedeon Nyrt. társadalmi felelõsségvállalása jegyében kötelességének érzi, hogy lehetõségeihez mérten támogassa a közösségi célokat: tevékenységéhez kapcsolódóan az oktatást és az egészségügyet támogatja.
A hazai gyógyszergyártó stratégiájában meghatározó a kutatás-fejlesztési tevékenység, amelyhez elengedhetetlen a jövõ szakembereinek képzése, az utánpótlás-nevelés támogatása. A Társaság pályázatokon és alapítványokon keresztül évente több millió forinttal segíti a fiatal vegyészmérnökök és gyógyszerészhallgatók továbbképzését, valamint az oktatásban kimagasló szerepet betöltõ tanárokat. A vegyész szakemberek képzésének támogatása mellett jelen van a mûszaki, az orvosi, valamint a közgazdaságtudományi egyetemek támogatói között is.
Az elmúlt években a Richter jó vállalati polgárként tevékenykedett, amelyet több díjjal is elismertek: 2001-ben a Figyelõ Felelõsségtudat Díjával társadalmi felelõsségvállalásáért, 2004-ben Mecénás Oklevéllel a rendszerváltás óta folytatott oktatási tevékenységért, 2000-ben és 2005-ben Kármán Tódor-díjjal a magyarországi oktatás, képzés, felnõttoktatás, tudományos kutatás érdekében végzett kiemelkedõ tevékenységért, valamint 2009-ben a Braun & Partners Good CSR programjában „A felelõsségvállalás irányításának legjobbja” díjat nyerte el.
A díj birtokosa, Varga Gábor kémia iránti elkötelezettsége már az általános iskolában kialakult, ezért tanulmányait a Pécsi Vegyipari Technikumban, majd a vegyésztechnikusi oklevél megszerezése után a Pécsi Tanárképzõ Fõiskola matematika-kémia szakán folytatta, ahol 1978-ban kapta meg tanári diplomáját. Pedagógus pályáját egy kis falusi iskolában kezdte, 1982-tõl a nagykanizsai Bolyai János Általános Iskolában tanít matematikát és kémiát. Több mint 10 éven keresztül volt vezetõje a Nagykanizsa város és környéke kémiatanári munkaközösségének.
Már tanári pályája kezdetétõl fogva igyekszik felhívni tanítványai figyelmét a kémia szépségeire és külön is foglalkozik az érdeklõdõ, jó képességû tanulókkal. Diákjai kezdetben csak a megyei versenyeken értek el kimagasló eredményeket, 1995-óta viszont minden évben sikerül bekerülniük az országos döntõkbe. Eddig huszonegy tanítványa harmincnyolc alkalommal vett részt országos megmérettetéseken. A Hevesy- és Curie-versenyeken több alkalommal végeztek az elsõ három hely egyikén. A szép versenyeredményeket elérõ diákok kémia iránti elkötelezettsége nagyobb részt további tanulmányaik során is megmarad, közülük többen is vegyészek, orvosok, környezetvédõk lesznek. A tanár úr egyik tanítványa, aki korábban a Hevesy-versenyen elsõ helyezést ért el, több külföldi ösztöndíj elnyerése után jelenleg kutató vegyészként az USA-ban dolgozik.
Varga Gábor a tehetséggondozást a kémia mellett matematikából is fontosnak tartja. Tanítványai több országos versenyen – többek közt a Kenguru és a Varga Tamás Matematika Versenyen – vesznek részt, és érnek el szép eredményeket.
2003 óta Varga Gábor vezeti a Curie kémia verseny nagykanizsai központját, és szervezi a területi versenyt. Tehetséggondozó munkájáért 1998-ban a Soros Alapítvány elismerésében részesült, 2008-ban a Magyar Természettudományi Társulat Hevesy György plakettjét, 2010-ben a Curie Alapítvány „Tehetséges Gyermekekért” díját kapta meg.



2011-10-11 15:15:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül