A peremkerületek után a városban folytatjuk sorozatunkat. Ezúttal a kompenzációs listáról mandátumhoz jutó önkormányzati képviselõkkel beszélgetünk. Õket is arról kérdezzük, milyen kérdésekkel, problémákkal fordulnak hozzájuk a választóik.
Dr. Károlyi Attila az önkormányzat második ciklusban megválasztott képviselõje. Jelölõszervezete az MSZP-MSZDP.
– Különös tekintettel arra, hogy Nagykanizsa város lélekszáma és területe talán egy budapesti kerülethez hasonlítható, ahol mindenki ismer mindenkit, én úgy gondolom, Nagykanizsa város területén is ez a fõ szabály érvényesül. A kisvárosokra jellemzõen, egymás napi kapcsolata határozza meg az itt élõ ember, és az önkormányzati képviselõ életét. Mindezt azért mondtam el, mert az egyéni választókerületben megválasztott képviselõ sem lehet közömbös akkor, amikor éppen nem az õ „felségterületén” történik valami közösséget érintõ intézkednivaló, és fordítva is igaz a dolog – hangsúlyozta elöljáróban Dr. Károlyi Attila. – A város valamennyi egyéni választókerületére megválasztott képviselõnek természetesen valamennyi, a város életét érintõ gonddal, bajjal, örömmel foglalkoznia kell. Nem olyan nagy a város közigazgatási területe, és sajnos nem olyan magas az itt élõk száma sem – bár többen élnénk ebben az általunk hõn szeretett városban, mert sajnos a lakosság lélekszáma itt is erõteljesen csökken –, hogy az meghaladná egy önkormányzati képviselõ erejét, és ne tudna foglalkozni mindennel, ami itt történik.
– Melyik választókörzetre fordít több hangsúlyt?
– Vannak olyan területek, amelyeket kiemelten kezelek, mint például a keleti városrészt, ahol nagy örömömre az elõzõ ciklusban egyéni választókerület képviselõjének választottak meg. Bizonyára az itteni ismertségemnek is köszönhetõ, hogy képviselõ lehettem, és a jövõben is számíthatnak tevékeny hozzájárulásomra a közösség gondjainak megoldásában, elsõsorban a keleti városrészben, a Platán soron és a Hevesi úton élõk ugyanúgy, mint az Attila, vagy a Kodály Zoltán utca lakói. Természetesen állandó jelleggel vizsgálom azokat a problémákat is, amelyek más területeket érintenek.
– Milyen célra, célokra használta fel a képviselõi keretét?
– Az elõbb elmondott szemléletet tükrözi képviselõi keretem felosztása is, melynek nagy részét a Református templom felújításához használtam fel, emlékezvén református apai nagyapámra Károlyi Istvánra is. A templomot Vécsey Barna, a nagy tiszteletû és nagyon komoly városépítõ múlttal rendelkezõ Vécsey Zsigmond polgármester fia tervezte. Úgy építészeti megoldásában, mint külsõ megjelenésében egy kis ékköve a Kálvin térnek. A keretbõl ezen kívül futotta még a Kõrösi iskolában történt beruházásokra is. Különösen szívügyünknek tekintjük Jerausek István képviselõtársammal együtt a Szabadhegyen található két kõkereszt felújítását. Ebben az évben a második is megszépül. Megáldásáról természetesen a lakóközösséget és a város közönségét is értesíteni fogjuk. Szívügyemnek tekintem a város történetének ápolását is. A közeljövõben jelenik meg - az Inkey Breviárium, és a Nagykanizsa város elöljárói címû könyveket követõen – a Nagykanizsa város országgyûlési képviselõi címû könyvem. Hosszas gyûjtõmunka után fényképekkel illusztrálva sikerült valamennyi egyéni választókerületben megválasztott országgyûlési képviselõ életrajzi adatait összegyûjteni. Úgy érzem, a magam részérõl leteszek egy újabb jelentõs kiadványt a város asztalára, s ezzel is hozzájárulok a fiatal generáció városhoz fûzõdõ, és elmélyült városlakói identitásának kialakításához.
– A városkép, a városközpont jelentõs átalakulásának lehetünk szemtanúi nap, mint nap. Mi módon kíséri figyelemmel a változásokat?
– Olyan nagy munkákba vágtuk a fejszénket, mint a városközpont rekonstrukció és a szennyvíz beruházás. A város Ügyrendi Jogi és Közrendi Bizottságának elnökeként is, társaimmal a bizottsági döntéseinkkel igyekszünk oda hatni, hogy a rekonstrukció, felújítás minél zavartalanabbul történjen meg. Soros üléseinken kívül bizony egy-egy hónapban még négy-öt bizottsági ülést is tartunk pusztán azért, hogy gördülékenyen menjen a munkálatok jogi elõkészítése. Ugyanígy, a Közbeszerzési Bizottsági tagságom is ezt a célt szolgálja.
– Mit tart a legfontosabbnak a város távlati terveiben?
– Azt a sokszor elcsépelt szót, ami mögött keservesen jajdulnak fel a nagykanizsai polgárok. A munkahelyek létrehozását a városon belül. Véleményem szerint, ha kisebb lépésekkel is, ez az elképzelés megvalósulóban van, és nem kizárt az sem, hogy a jövõben több olyan középszintû beruházás is meg fog valósulni, amelyek ezt a célt szolgálják. Ugyanolyan fontosnak tartom egy járda felújítását, egy autóbuszváró megépítését, vagy áthelyezését, mint például Alsószabadhegy lakóinak azt az igényét, hogy – több mint tíz év után, a szennyvízberuházás befejeztével – kapjanak egy bitumennel fedett utat. Nagykanizsa városnak hála istennek nagyon kevés, földdel, kõvel, és zúzalékkal fedett útja van. Tudom, ez a 300 méteres szakasz ugyan nagyobb lélegzetû beruházást jelent, de bízom benne, hogy a következõ költségvetésünkben sikerül megvalósítani, ehhez pályázati utat is keresünk.
– Mikor tart képviselõi fogadóórát?
– Természetesen a hozzám forduló állampolgároknak ugyanúgy tartok képviselõi fogadóórát, mint tettem korábban. Tehát a Kõrösi Iskolában minden hónap második szerdáján 17 órától várom a választópolgárokat. Fogadóóráimon azt tapasztalom, a személyem iránt megvalósult bizalom töretlen.
B.E.
KÖZÉLET ROVAT >>>